Fałszywi kupujący na OLX

satinfo24.pl 3 tygodni temu

Chcesz wystawić kilka produktów na sprzedaż? Uważaj na fałszywych kupujących na OLX! Przypominamy schemat tego przekrętu.

Fałszywi kupujący na OLX

Jedną z popularnych metod oszustów na OLX jest wysyłanie fałszywych linków do rzekomego odebrania zapłaty za produkt. Jak to dokładnie wygląda?

Oszust kontaktuje się ze sprzedającym, udając zainteresowanie zakupem wystawionego przedmiotu. Zaczyna od wyłudzenia numeru telefonu lub adresu mailowego. Następnie przesyła SMS, wiadomość na komunikatorze (np. WhatsApp), a czasem maila z linkiem, który rzekomo ma umożliwić odebranie zapłaty. Link ten prowadzi jednak do fałszywej strony, często przypominającej witrynę OLX lub firmę kurierską, która przekierowuje do podrobionej bramki logowania do banku. Zdarza się, iż oszuści wysyłają kody QR w formacie png/jpg, które po zeskanowaniu również przenoszą do spreparowanej witryny.

Po kliknięciu w link, ofiara zostaje poproszona o podanie danych karty płatniczej lub loginu i hasła do bankowości, rzekomo w celu odebrania pieniędzy za sprzedany towar. W rzeczywistości oszuści w ten sposób uzyskują dostęp do środków finansowych ofiary.

Jak rozpoznać oszustwo?

Fałszywe linki często zawierają słowa najważniejsze jak “olx”, “przesyłka” czy “dostawa”, ale nie pochodzą z oficjalnych domen OLX. Oszuści starają się wyłudzić numer telefonu oraz przenieść rozmowę na inny komunikator.

— jeżeli przyszedł do Ciebie podejrzany SMS z linkiem o sprzedaży produktu, a z nikim nie rozmawiałeś i nikomu nie wysłałeś swojego numeru, również mamy do czynienia z oszustwem. To znany schemat. Takie wiadomości otrzymują osoby, które od razu w ogłoszeniu podały swój numer telefonu. Oszuści nie muszą wówczas nawiązywać bezpośredniego kontaktu, tylko od razu przesyłają fałszywe linki.informuje Karolina Kowalska, specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa w CyberRescue.

Jak się chronić?

Pamiętaj! OLX nigdy nie przesyła żadnych linków do odebrania zapłaty! Wszystkie informacje dotyczące wystawionych przedmiotów znajdziesz na swoim koncie!

– Nie klikaj w linki otrzymane od kupujących, ani te z SMS-ów czy WhatsAppa

– Nie udostępniaj numeru telefonu, maila ani danych płatniczych

– Nie loguj się do banku z żadnych linków

– Korzystaj wyłącznie z oficjalnej sprzedaży za pośrednictwem platformy

Stosuj te zasady, żeby zapewnić sobie bezpieczną i spokojną sprzedaż.

foto, źródło. CyberRescue

Idź do oryginalnego materiału