Finansowanie innowacji w Polsce kuleje. To fakt dobrze znany i jego odzwierciedlenie znajdziemy również w właśnie opublikowanym projekcie Strategii Cyfryzacji Państwa. Istotnym problemem tego dokumentu jest to, iż nie wskazuje przekonujących sposobów, jak ten problem rozwiązać.
W Polsce jak w soczewce skupiają się wszystkie europejskie problemy z innowacyjnością i jej finansowaniem. Słaba kooperacja uczelni z przemysłem? Jak najbardziej, mamy w tym długie tradycje. Rozproszone finansowanie dla startupów? Raport Mario Draghiego o konkurencyjności Europy jest sygnałem, iż Europie trudno wyjść poza fazę A lub B finansowania. W Polsce zwykle kończy się na fazie seed lub wręcz pre-seed (więcej o finansowaniu innowacji przeczytasz w naszym przewodniku).
Skutki odnotowuje przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt strategii. Polska zajęła dalekie, 17. miejsce w Unii Europejskiej oraz 20. w Europie pod względem kapitału zainwestowanego w innowacyjne firmy na rożnych fazach rozwoju.
„Pod względem liczby wszystkich startupów, również tych bez zapewnionego finansowania, Polska zajmuje w Unii 9. miejsce oraz 11. w Europie. Jednak pod względem liczby startupów jakie uzyskały finansowanie przypadających na mieszkańca, Polska jest dopiero 23. w Unii” – odnotowuje ministerstwo.
Finansowanie innowacji w Polsce – pomysłu brak?
Niestety, o ile diagnoza problemu wydaje się słuszna, o tyle trudno oprzeć się wrażeniu, iż pomysłów na sensowne rozwiązania za bardzo nie ma. Oczywiście ministerstwo prezentuje jako cel stworzenie „zintegrowanego i sprawnego systemu finansowania dla startupów i scale-upów”. Jednak środki do osiągnięcia tego celu są zdefiniowane bardzo ogólnie. Mamy „zintegrowanie środowiska finansowego”, zachęty fiskalne dla inwestorów, „usprawnienie systemu akceleratorów.”
Ani słowa o Funduszu AI, przynajmniej nie w rozdziale o finansowaniu innowacji. Sugestię jego wprowadzenia dostajemy w rozdziale o sztucznej inteligencji, czemu jednak nie jest on wspominany jako część strategii dla finansowania innowacji?
Jedynym istotnym pozytywem projektu strategii jest przyznanie, iż Polska powinna sprowadzać talenty z zagranicy. Jak jednak sprowadzić je do kraju z tak słabym ekosystemem finansowania innowacji?
Zaprezentowany przez Ministerstwo Cyfryzacji dokument jest tylko projektem strategii. Miejmy nadzieję, iż po konsultacjach propozycje na rzecz rozwoju finansowania innowacji będą bardziej konkretne. Bo w innowacjach, świat ucieka Europie a Europa ucieka Polsce. I to nie jest dla nas dobry trend.
Źródło obrazka: Sztuczna inteligencja, model Dall-E 3