Firefox 128 już jest, z jeszcze wygodniejszym tłumaczeniem stron

instalki.pl 3 dni temu

Jesteś użytkownikiem przeglądarki Mozilla Firefox? jeżeli tak, to warto ją zaktualizować. Właśnie zadebiutowało bowiem jej nowe wydanie, wydanie o numerze 128, z kilkoma zmianami godnymi uwagi. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Nowość usprawniająca tłumaczenie

Najważniejszą nowością w Firefoxie 128 jest funkcja, która umożliwia tłumaczenie zaznaczonych fragmentów tekstu, z użyciem menu kontekstowego. Wystarczy zaznaczyć tekst, kliknąć prawym przyciskiem myszy, po czym wybrać z menu opcję „Przetłumacz na język…”.

Domyślnie przeglądarka proponuje w naszym kraju tłumaczenie na język polski, ale gdy tylko okienko tłumaczenia wyskoczy, pozwala zmienić język docelowy. O dziwo domyślnego języka tłumaczenia nie można zmienić na stałe w ustawieniach tłumaczenia, do których przejdziesz, klikając w okienku tłumaczenia na ikonę zębatki.

Nowa funkcja tłumaczenia fragmentów tekstu w przeglądarce Firefox 128. | Źródło: Mozilla

A jak Firefox radzi sobie z tłumaczeniem zawartości stron, zwłaszcza z języka angielskiego na polski? No cóż, dość przeciętnie, ale osoba, która kompletnie nie zna danego języka, dzięki takim tłumaczeniom będzie przynajmniej w stanie zrozumieć kontekst tekstu, z którym ma do czynienia.

Szereg drobnych usprawnień

Jakie inne zmiany pojawiły się jeszcze w Firefoxie? Przeglądarka otrzymała chociażby prostsze i bardziej ujednolicone okno dialogowe czyszczenia danych przeglądania i ciasteczek. Pojawiła się też w niej możliwość odtwarzania chronionej zawartości z serwisów streamingowych takich jak Netflix w trybie prywatnym.

Nowe okno czyszczenia danych przeglądania i ciasteczek w Firefoxie 128. | Źródło: Mozilla

Oczywiście w Firefoxie nie zabrakło również drobnych poprawek, a w tym poprawek zabezpieczeń. Ciekawostką jest też to, iż Firefox obsługuje od dzisiaj eksperymentalny Privacy Preserving Attribution API, który zapewnia alternatywę dla śledzenia użytkownika w celu przypisywania reklam. Można go włączyć w ustawieniach prywatności przeglądarki.

Oczywiście, Firefox 128 jest dostępny do pobrania w naszej bazie z oprogramowaniem. jeżeli ta przeglądarka jest już jednak zainstalowana na Twoim komputerze, zaktualizujesz ją, przechodząc do jej ustawień.

Źródło: Mozilla, fot. tyt. Canva

FirefoxMozillaprzeglądarki internetowe
Idź do oryginalnego materiału