Firma Microsoft zawarła największą w historii umowę dotyczącą energii odnawialnej, aby zaspokoić swoje ambicje w zakresie sztucznej inteligencji

cyberfeed.pl 2 tygodni temu


Microsoft właśnie zgodził się wesprzeć rozwój 10,5 gigawatów nowych mocy odnawialnych na całym świecie, co stanowi ogromną ilość energii elektrycznej do realizacji ambicji związanych ze sztuczną inteligencją i celów klimatycznych.

Dla porównania 10,5 GW energii odnawialnej to prawie połowa ilości moc energii słonecznej i wiatrowej, jaką Kalifornia miała w 2022 r. To dosłownie bardzo duża sprawa – w rzeczywistości największa jak dotąd umowa korporacyjna na zakup energii odnawialnej, według BloombergNEF. Microsoft podpisał wczoraj umowę z Brookfield Asset Management, która powiedział transakcja jest prawie ośmiokrotnie większa niż poprzednio największa pojedyncza umowa zakupu energii dla przedsiębiorstw, jaką kiedykolwiek podpisano.

Może to kosztować około 11,5 miliarda dolarów

BloombergNEF szacuje, iż zbudowanie tak dużej ilości nowych mocy, które mają zostać udostępnione w latach 2026–2030, może kosztować od 11,5 do 17 miliardów dolarów. (Microsoft i Brookfield odmówiły potwierdzenia kwoty w dolarach).

Brookfield twierdzi, iż umowa umożliwia inwestowanie w nowe projekty dotyczące energii odnawialnej w USA, Europie, Ameryce Łacińskiej, Azji i na Pacyfiku. Microsoft będzie kupował energię wytwarzaną w każdej nowej lokalizacji.

Aby w tym samym terminie osiągnąć ujemną emisję dwutlenku węgla, będzie musiała wychwycić wszelkie pozostałe emisje, których nie udało się zredukować dzięki czystej energii. Jednak wychwytywanie dwutlenku węgla jest przez cały czas zaporowe drogi i niepotwierdzone na skalę, podczas gdy energia słoneczna stała się najtańsze źródło zasilania w historii.

„Microsoft chce wykorzystać nasze wpływy i siłę nabywczą, aby wywrzeć trwały pozytywny wpływ na wszystkich konsumentów energii elektrycznej” – powiedział Adrian Anderson, dyrektor generalny firmy Microsoft ds. odnawialnych źródeł energii, energii bezemisyjnej i usuwania dwutlenku węgla, w komunikat prasowy.



Source link

Idź do oryginalnego materiału