Firmy przez cały czas nie wierzą, iż mogą być celem ataków ransomware

itreseller.com.pl 5 miesięcy temu

„Mnie to się nie przytrafi” – sposób myślenia znany z innych sfer życia, jak chociażby wypadków w transporcie, okazuje się być dostrzeganym także w cyberbezpieczeństwie. Niesłusznie.

OpenText opublikował wyniki swojej corocznej ankiety dotyczącej systemu ransomware, pokazując podejście firm do ataków hakerskich, w tym, szczególnie, ransomware. Chociaż większość organizacji nie wierzy, iż zostaną zaatakowane, rozumieją ryzyko biznesowe, o czym świadczą zwiększone wydatki na bezpieczeństwo i plany rozbudowy zespołów ds. bezpieczeństwa. Jak wynika z badania, 57% MŚP i 53% dużych firm planuje w 2024 roku zwiększyć swój budżet na bezpieczeństwo. Ponadto 44% MŚP i 43% dużych firm zwiększy liczbę pracowników zajmujących się cyberbezpieczeństwem.

„Przekonanie, iż «mnie się to nie przydarzy» jest ryzykownym sposobem myślenia. Cyberataki stają się coraz powszechniejsze i mogą mieć poważne konsekwencje; żadna firma nie jest odporna na atak” – powiedział Prentiss Donohue, wiceprezes wykonawczy ds. cyberbezpieczeństwa w OpenText. – „Ponieważ wiele firm podejmuje odpowiednie środki, takie jak kontrola dostępu, wdrażanie kopii zapasowych i monitorowanie zagrożeń, warstwowe podejście do bezpieczeństwa obejmujące szkolenia pozostaje najlepszą obroną przed oprogramowaniem ransomware. Aby nie stać się ofiarą, niezbędne jest ciągłe szkolenie w zakresie zagrożeń i technik stosowanych w celu utrwalenia ataku.”

Z raportu wynika, iż ​​w przypadku ataków ransomware przez cały czas dominuje nastawienie optymistyczne. Prawie połowa, aż 46%, małych i średnich firm i przedsiębiorstw doświadczyła ataku systemu ransomware, ale 65% nie wierzy lub nie jest pewne, czy są celem systemu ransomware. W badaniu z 2022 roku wskaźnik ten wynosił 59%. Co zaskakujące, ponad połowa (54% ) dużych firm również nie wierzy lub nie ma pewności, iż są celem systemu ransomware.

Chociaż MŚP i korporacje nie uważają, iż są celami, nie zaniedbują przy tym ochrony. 90% małych i średnich firm jest bardzo lub w pewnym stopniu zaniepokojonych atakami ransomware, co oznacza wzrost w porównaniu z 88% w zeszłym roku. Podobnie większość dużych firm (87%) jest bardzo lub w pewnym stopniu zaniepokojona atakiem ransomware. Ponad połowa (54%) małych i średnich firm i przedsiębiorstw odczuwa zwiększone ryzyko ataku systemu typu ransomware ze względu na zwiększone wykorzystanie sztucznej inteligencji przez podmioty zagrażające.

Ponad połowa (57%) MŚP planuje zwiększyć swój budżet na bezpieczeństwo w 2024 r., z czego 40% planuje zwiększyć budżety o 5–10%, a 33% planuje zwiększyć budżety o 10–20%. Podobnie 53% Dużych firm planuje zwiększyć budżet na bezpieczeństwo w 2024 r. W tym 37% planuje zwiększyć budżety o 5-10%, a 31% planuje zwiększyć budżety o 10-20%.

Idź do oryginalnego materiału