Forrester: Wskazówki dotyczące oceny zarządzania chmurą hybrydową

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Ponieważ coraz więcej firm wdraża chmurę publiczną, większość wybiera strategia chmury hybrydowej. Dzieje się tak dlatego, iż starsze obciążenia i aplikacje nie zawsze dobrze nadają się do pracy w chmurze bez modernizacji.

Według Forrestera Statystyki rynku chmury prywatnej, 202287% decydentów na całym świecie zajmujących się chmurą twierdzi, iż ich organizacje wdrażają obciążenia IT przedsiębiorstwa w chmurze publicznej, chmurze prywatnej i w obiektach hostingowych centrów danych. Badanie wykazało, iż zarządzanie strategią hybrydową nie jest łatwe, ponieważ statyczne środowisko lokalne nie jest dobrze dopasowane do dynamicznie zmieniającego się środowiska chmurowego. Oznacza to, iż firmy mogą zagubić się w spójnym zarządzaniu obciążeniami w chmurze lokalnej i publicznej.

Ujednolicenie zarządzania obciążeniem

W rezultacie większość firm wybiera platformę zarządzania w chmurze, która zapewnia im ujednoliconą widoczność i zarządzanie we wszystkich środowiskach.

Wszystkie hiperskalery oferują w tej chwili zarządzanie chmurą hybrydową – i w ograniczonym zakresie multicloudem. Na przykład Google umożliwia tworzenie klastrów Anthos w Amazon Web Services (AWS) i Microsoft Azure. AWS uruchomił także w swoich rozwiązaniach funkcje wielochmurowe ECS gdziekolwiek oraz usługi EKS Anywhere, które umożliwiają zarządzanie konkurencyjnymi rozwiązaniami kontenerowymi w AWS. Zarządzanie kosztami platformy Azure może przyjmować dane rozliczeniowe AWS i Google Cloud Platform (GCP).

W miarę rozszerzania się tych portfeli, natywne zarządzanie chmurą powoli zajmuje część przestrzeni do zarządzania chmurą. Rozwój rozwiązań natywnych w chmurze, wykorzystujących mikrousługi i kontenery, oznacza, iż ​​użytkownicy mają teraz odpowiednie opcje w zakresie lekkich i prostych wdrożeń. Platformy kontenerowe nie tylko przyspieszają tworzenie oprogramowania, ale także upraszczają zarządzanie infrastrukturą kontenerów, pełnią rolę koordynatorów, automatyzując wdrażanie i udostępnianie kontenerów, a także pomagają w skalowaniu, monitorowaniu i bezpieczeństwie.

Dostawcy platform kontenerowych, narzędzi do zarządzania kosztami i usług zarządzanych wypełniają tę lukę, aby zapewnić klientom narzędzia umożliwiające zarządzanie we wszystkich środowiskach chmurowych w ujednolicony sposób.

Czy potrzebujesz całego pakietu?

Zarządzanie chmurą może stać się duże i kosztowne. Liderom rozwiązań chmurowych nie są obce duże pakiety oprogramowania, które stanowią plagę dla zespołów IT – pojedyncze rozwiązanie może wymagać ośmiu maszyn wirtualnych (VM) do uruchomienia systemu i wymagać wielomilionowych inwestycji.

Jeśli koncentrujesz się na konkretnej funkcji – na przykład zarządzaniu kosztami lub bezpieczeństwie – rozważ bardziej ukierunkowane odpowiedzi. jeżeli chodzi o koszty, rozważ rozwiązania do zarządzania kosztami w chmurze i optymalizacji. Ze względów bezpieczeństwa lub zgodności rozważ rozwiązania takie jak Spot autorstwa NetApp (dawniej CloudCheckr), Turbot lub specjalistyczne oferty bezpieczeństwa w chmurze. Rozwiązania te zwykle kosztują mniej i można je szybciej wdrożyć – w ciągu dni zamiast miesięcy lub lat.

Czy natywne narzędzia do zarządzania spełnią swoje zadanie?

Jeśli koncentrujesz się głównie na jednej chmurze publicznej i masz lekką implementację, najlepszą ścieżką mogą być narzędzia natywne.

Większość natywnych narzędzi jest bezpłatna, np. Zaufany Doradca AWS lub Zarządzanie kosztami Azure, które oferują niewielką optymalizację. Rozwiązanie Google Anthos, które łączy Google Kubernetes Engine (GKE) i GKE On-Prem, obejmuje Siatka usług Istio i zarządzanie konfiguracją w celu zapewnienia widoczności sieci oraz tworzenia i egzekwowania zasad wdrażania.

Czy Twoje wdrożenie koncentruje się na chmurze publicznej czy prywatnej?

Istnieją rozwiązania hybrydowe (z możliwościami publicznymi i prywatnymi) oraz rozwiązania wielochmurowe (tylko publiczne).

Jeśli chcesz zbudować środowisko chmury prywatnej, potrzebujesz rozwiązania obejmującego możliwości budowania chmury (zarządzanie chmurą hybrydową). W takich scenariuszach należy szukać narzędzi firm BMC Software, Micro Focus i VMware, które umożliwiają zbudowanie chmury prywatnej i rozszerzenie jej na chmurę publiczną.

Jeśli koncentrujesz się głównie na chmurze publicznej, rozważ lżejsze rozwiązanie, takie jak Morpheus, Nutanix, lub samodzielne rozwiązanie, które koncentruje się na kosztach lub bezpieczeństwie. Rozwiązania te będą tańsze, łatwiejsze we wdrożeniu i użytkowaniu oraz obejmą większy zakres obsługi platform chmury publicznej.

Czy obsługujesz liderów IT lub programistów?

Istnieją dwa podejścia do zarządzania chmurą: „niewidzialna chmura” – to znaczy zapewnienie programistom dostępu do wszystkich chmur za pośrednictwem jednej platformy i kontrolowanie tego, co jest widoczne; lub „niewidzialne zarządzanie” – czyli natywne nadanie bezpośredniego dostępu do chmur publicznych i wykorzystanie platformy zarządzającej do zarządzania i tworzenia polityk dla każdej zintegrowanej platformy.

Niewidzialna chmura jest przeznaczona dla liderów IT i tradycyjnych organizacji świadczących usługi wspólne, które lubią być strażnikami IT. Nakłada ścisłe ograniczenia na dostęp programistów usług w chmurze i zapewnia jedno doświadczenie na wszystkich platformach chmurowych.

Niewidzialne podejście do zarządzania zapewnia programistom większą autonomię. Zasady i reguły są dostępne, ale ukryte, a programista może natywnie korzystać z platformy chmurowej wraz ze zoptymalizowanym środowiskiem programistycznym.

Większość dostawców usług zarządzania chmurą hybrydową ustawia niewidzialną chmurę jako opcję domyślną, z możliwością obejścia tej opcji, jeżeli preferowane jest niewidzialne zarządzanie. Wyjątkami są Canonical i Morfeusz.

Czy korzystasz ze standardów innych firm?

Narzędzia all-inclusive zapewniają dużą funkcjonalność, co upraszcza integrację i pozwala, aby jedno narzędzie rozwiązało wiele problemów. Większość dostawców platform chmurowych bezpośrednio obsługuje te standardy, więc jeżeli Twoje narzędzie do zarządzania chmurą hybrydową tego nie robi, nie martw się.

Co więcej, doświadczeni dostawcy usług zarządzania zapewniają rozwiązanie w ramach produktu „wybrane przez użytkownika”, z możliwością zamiany tej funkcjonalności na alternatywy. Ponieważ użytkownicy powszechnie integrują się z popularnymi narzędziami – takimi jak Ansible, Chef, Helm, Kubernetes [K8s]Puppet, Splunk lub Terraform – dostawcy zarządzania chmurą hybrydową często dostarczają gotowe integracje.

Jaki model licencji chcesz?

BMC Software, Micro Focus i VMware oferują tradycyjny model wieczysty oraz licencjonowanie subskrypcyjne. Zbudowane specjalnie do tego celu narzędzia, takie jak Densify i Flexera One, oferują wyłącznie modele cenowe subskrypcji.

Należy pamiętać, iż subskrypcja odnosi się do metody płatności i nie oznacza systemu jako usługi (SaaS). Oprogramowanie oparte na SaaS oznacza, iż ​​rozwiązanie jest hostowane przez dostawcę, zarządzane przez dostawcę, oparte na mikrousługach i zdalne. Większość dostawców zapewnia opcje subskrypcji i licencji wieczystych dla swoich produktów, ale nie udostępnia jeszcze wersji wszystkich swoich ofert opartych na SaaS.

Zarządzane wydatki lub zasoby w chmurze?

Dostawcy na rynku zarządzania chmurą hybrydową zwykle wyceniają ceny na podstawie wydatków na chmurę (całkowite wydatki lub wydatki na moc obliczeniową) lub według jednostki zasobów (na rdzeń, maszynę wirtualną lub kontener). Dopóki nie poznasz przykładowego zastosowania, trudno określić, który model dostawcy będzie najlepszy dla Twojej organizacji.

Prawie wszyscy wyceniają ceny według zarządzanych zasobów, z wyjątkiem rozwiązań do zarządzania kosztami w chmurze, które są wyceniane na podstawie wydatków na chmurę. Dwa przykłady rozwiązań do zarządzania kosztami w chmurze, które wyceniają procent wydatków na chmurę, to Apptio i VMware. Niektórzy dostawcy wykraczają poza wydatki na chmurę lub zarządzane zasoby, oferując dodatkowe funkcje, takie jak poziomy cenowe, nieograniczone wykorzystanie lub specjalne warunki non-profit.

Mylący obraz

W ciągu ostatnich kilku lat przestrzeń zarządzania chmurą hybrydową ewoluowała, obejmując dostawców spoza tradycyjnej przestrzeni zarządzania, co spowodowało, iż proces wyboru do zarządzania chmurą hybrydową był mylący.

Oprócz powszechnego łączenia terminów „chmura hybrydowa” i „chmura wielochmurowa” w grę wchodzą inne czynniki.

Dostawcy chmury publicznej intensywnie rozwijają swoje możliwości zarządzania i oferują te narzędzia, w większości bezpłatnie. Ponieważ programowanie i kontenery natywne w chmurze stają się powszechną ścieżką dla twórców aplikacji, platformy kontenerowe również dodają własne możliwości zarządzania.

Wielu klientów firmy Forrester prosi o listę kontrolną zawierającą szczegółowe, najważniejsze pytania, które pomogą im w podjęciu najlepszych decyzji. Decydenci zajmujący się IT w przedsiębiorstwie powinni zacząć od sprawdzenia, czy posiadają oprogramowanie, ponieważ mogą już mieć dostęp do narzędzi do zarządzania chmurą hybrydową. Warto też wziąć pod uwagę fakt, iż produkty, za które już płacisz, ułatwią Ci integrację i optymalizację kosztów.


Ten artykuł jest fragmentem Przewodnik zakupowy firmy Forrester dotyczący zarządzania chmurą hybrydową, 2023 rautorstwa Tracy Woo i Guannan Lu, przy udziale Lauren Nelson, Alexandra Soleya, Arthura Rossa i Diane Lynch.



Source link

Idź do oryginalnego materiału