Fujitsu MONAKA – nowy procesor, który wyznacza kierunek dla przyszłości centrów danych

itreseller.com.pl 2 dni temu

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową i efektywność energetyczną w erze sztucznej inteligencji oraz dynamicznej transformacji cyfrowej stawia przed centrami danych zupełnie nowe wyzwania. Odpowiedzią na nie ma być nowy procesor Fujitsu MONAKA – innowacyjne rozwiązanie, które może odmienić rynek infrastruktury IT.

Nowa era centrów danych – odpowiedź na wyzwania cyfrowej przyszłości

W dobie transformacji cyfrowej i ekspansji sztucznej inteligencji obserwujemy bezprecedensowy wzrost wolumenu danych, a tym samym konieczność rozwijania coraz bardziej wydajnych i energooszczędnych centrów danych oraz rozwiązań edge computing. Zwiększające się zużycie energii w centrach danych stało się jednym z głównych wyzwań branży, tym bardziej iż utrzymanie wydajności obliczeniowej często wiąże się z wyższymi kosztami operacyjnymi i rosnącym śladem węglowym.

Na te problemy stara się odpowiedzieć Fujitsu, prezentując nową generację procesora – MONAKA. Zaprezentowany podczas targów ISC High Performance 2024, procesor MONAKA powstał z myślą o przyszłości, w której efektywność energetyczna i wydajność muszą iść w parze z bezpieczeństwem oraz łatwością wdrożenia. Wykorzystując architekturę ARM nowej generacji, Fujitsu MONAKA gwarantuje nie tylko wysoką kompatybilność ze standardowym oprogramowaniem open-source, ale też łatwą migrację dla klientów już korzystających z ekosystemu ARM.

Innowacyjna architektura, przełomowa efektywność

Procesor Fujitsu MONAKA powstaje w litografii 2 nm i wykorzystuje architekturę 3D many-core, która pozwala na znaczne zagęszczenie rdzeni oraz pamięci. Dzięki temu układ oferuje dwukrotnie wyższą wydajność i efektywność energetyczną w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami, przy jednoczesnej redukcji zużycia energii oraz kosztów eksploatacji infrastruktury (TCO).

Bezpieczeństwo danych w środowiskach chmurowych i korporacyjnych wzmacnia wbudowana ochrona ARM Confidential Computing. Każda maszyna wirtualna korzysta z oddzielnego klucza szyfrowania generowanego przez sprzęt i firmware procesora, co uniemożliwia dostęp do danych choćby operatorom chmury. To odpowiedź na rosnące wymogi regulacyjne i oczekiwania klientów w zakresie bezpieczeństwa oraz prywatności.

„Procesor ten jest tworzony z naciskiem na łatwość użycia, zapewniając pełną kompatybilność ze standardowym oprogramowaniem open-source i standardowymi systemami operacyjnymi branży, a także z istniejącym ekosystemem systemu dla architektury ARM, co umożliwia bezproblemową migrację zasobów klientów i osiągnięcie znacząco wyższej wydajności obliczeniowej. Oferuje również niezawodność, dostępność i łatwość serwisowania pełnych rozwiązań, bazując na dziedzictwie Fujitsu w technologiach mainframe, serwerów biznesowych i superkomputerów” – podkreśla Przemysław Szabelak, Strategic Pursuit Manager w Fujitsu Polska.

Ekosystem, partnerstwa i perspektywy rozwoju

MONAKA stanowi fundament otwartego i zrównoważonego ekosystemu obliczeniowego, który Fujitsu buduje we współpracy z liderami branży, takimi jak Arm, Linaro, Supermicro, Broadcom czy AMD. Rozwój procesora wpisuje się w międzynarodowe inicjatywy na rzecz zielonych centrów danych, m.in. japoński projekt „Rozwój technologii zielonych centrów danych nowej generacji” realizowany przez NEDO.

Innowacyjna architektura i ultraszybka technologia mają nie tylko obniżać koszty i zwiększać bezpieczeństwo, ale także wspierać globalną transformację cyfrową w kierunku społeczeństwa neutralnego klimatycznie. MONAKA sprawdzi się zarówno w dużych centrach danych, systemach telekomunikacyjnych, jak i w edge computingu, otwierając nowy rozdział w rozwoju infrastruktury IT.

Idź do oryginalnego materiału