Gang ransomware RA zaatakował sieć ALAB laboratoria – przestępcy mogli ukraść 246 gigabajtów danych

avlab.pl 5 miesięcy temu

Jeszcze nie mamy oficjalnego stanowiska ALAB laboratoria, ale mamy potwierdzony wyciek 246 gigabajtów danych z sieci spółki. Do ataku przyznaje się grupa „RA”, która w listopadzie odpowiedzialna była za ataki na: 24/7 Express Logistics, Aceromex, Chung Hwa Chemical Industrial Works, Informist Media i inne firmy.

Liczba ofiar gangu RA. Źródło: https://www.ransomlook.io/group/ra%20group

Strona internetowa hakerów z ugrupowania RA w sieci Tor zawiera element wskazujący na możliwość pobrania próbki danych z wycieku „ALAB laboratoria”.

Próbka danych nie jest na chwilę obecną dostępna do pobrania – informacja wskazuje na brak pliku pod adresem, który opublikowali przestępcy. To tylko przypuszczenia, ale gdy ofiara zechce współpracować, to ugrupowanie może zaniechać publikowania wycieku – przynajmniej na jakiś czas, ponieważ nigdy nie ma pewności, iż dane zostaną bezpowrotnie usunięte przez przestępców i nie będą ponownie wykorzystane.

Co jako klient zaatakowanej firmy możesz zrobić?

Zaczekać na powiadomienie od ALAB laboratoria z informacją o wycieku. Co jakiś czas możesz sprawdzić stronę internetową ALAB, która na ten moment nie działa.

Po otrzymaniu na maila lub SMS informacji o wycieku Twoich danych możesz zażądać od administratora danych osobowych odpowiedniego, ponownego zabezpieczenia danych i zadośćuczynienia.

Kiedy strona ALAB zacznie działać, zmień hasło i dane logowania do konta pacjenta.

Możesz zgłosić wyciek do odpowiedniego urzędu, chociaż zaatakowane firmy i tak są do tego zobligowane.

Zaloguj się na stronie internetowej mObywatel.gov.pl i zastrzeż PESEL (zastrzeżenie nie działa przez aplikację mobilną). Ten punkt wydaje się absurdalny, ponieważ od listopadowej aktualizacji mObwatel 2.0 wprowadzono możliwość zastrzeżenia PESEL. Prawnie wszelkie instytucje udzielające kredytów i pożyczek dopiero od 1 czerwca 2024 r. będą musiały respektować ustawienia z mObywatel.

Możesz zapisać się do naszego bezpłatnego Newslettera i odebrać unikatowy poradnik pt. „Jak bezpiecznie funkcjonować w cyfrowym świecie”, gdzie znajdziesz informacje w pigułce, jak postępować w podobnej sytuacji.

Poinformuj swoich znajomych, aby wykonali podobne czynności.

Uważaj na formy phishingu w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Przydane linki dla badaczy:

https://ransomwatch.telemetry.ltd/#/profiles?id=ragroup https://www.ransomlook.io/group/ra%20group https://github.com/fastfire/deepdarkCTI/blob/main/ransomware_gang.md
Idź do oryginalnego materiału