Geecon 2017 - recenzja

blog.juglodz.pl 6 lat temu

Witam.
Jako zwycięzca loterii JUG Łódź, wybrałem się na konferencję https://2017.geecon.org/, która odbyła się w dniach 17-19 maja 2017 w Krakowie.
W sumie była to moja druga konferencja Geecon'a na jakiej byłem i mogę Wam powiedzieć iż jedyne czego żałuję to, iż była to dopiero druga, na łącznie dziewięć jakie się już odbyły.
Ujmując rzecz krótko Geecon zdecydowanie mnie nie zawiódł, zarówno poziomem organizacyjnym jak i merytorycznym. Kilka powodów dla których uważam, iż krakowski Geecon warto sobie zapisać do kalendarza na kolejne, przyszłe edycje :
1) Miejsce : bardziej mam tu na myśli sale niż sam Kraków, który oczywiście też jest fajnym miastem. Geecon, już trochę tradycyjnie, odbywa się w Multikinie. Moi skromnym zdaniem multiplex-owe kino jest chyba najlepszym miejscem na organizacje konferencji programistycznych :
- duże sale ( do 500 miejsc siedzących)
- duży ekran do prezentacji
- bardzo dobra widoczność z każdego miejsca
- dobre nagłośnienie i akustyka sal
- duża ilość miejsca poza salami wykładowymi.

Jedynym minusem jest może przepustowość samych wejść do sali, co przy pełnej 500 osobowej sali jest pewnym „wąskim gardłem” no ale cóż wszystkiego mieć nie można. Gdyby przyszło mi organizowanie konferencji programistycznej z pewnością rozważyłbym jako jej miejsce właśnie takie kino.

2) Termin konferencji - rzecz również nie bez znaczenia, gdyż zdecydowanie przyjamniej jest jechać na konferencję w ciepły majowy dzień niż jakiś mroźny zimowy - a i na takich konferencjach się bywało.

3) Organizacja samej konferecji - absolutnie bez zarzutu, sprawna obsługa rejestracji, kateringu. W imprezach pomiędzy dniami konferencji nie uczestniczyłem ale sądząc po stopniu „zmęczenia” niektórych uczestników też musiały być udane.

4) No dobra może teraz do jakiś konkretów bo wyjdzie, iż na Geecona warto jechać by się poopalać w majowym słońcu najeść i napić :)).
Poziom wykładów - bardzo dobry ! Wykłady realizowane są jednocześnie na 4 salach więc siłą rzeczy na wszystkich być nie można i z czegoś trzeba zrezygnować na rzecz czegoś innego. Nie ma tam zasady ścieżek tematycznych, więc należy trochę krążyć pomiędzy salami w poszukiwaniu tego, co Nas interesuje. Mnie udało się tak dobrać sobie prezentacje, iż trafiłem na wyłącznie takie z których jestem na prawdę zadowolony. Dało się co prawda usłyszeć, w ramach rozmów korytarzowych, narzekania osób iż „źle wybrały sobie jakąś prezentację” no ale cóż - tak też bywa.
Generalnie tegoroczny Geecon był zdecydowanie z nastawieniem na „server side” więc o ile ktoś spodziewałby się wielu prezentacji o technologiach/aplikacjach mobilnych bądź też front-endzie to raczej by się zawiódł.
Ponieważ tak jak wspomniałem wcześniej był to mój 2nd Geecon to mogę powiedzieć, iż ServerSide jest raczej dominującą tematyką. Większość prezentacji Geecon'a jest o „Java and JVM based technologies” - zgodnie z tym co zapowiadają na stronie konferencji. W ramach każdej edycji zapraszany jest przynajmniej jeden prelegent z bardzo wysokiej półki. W tym roku prezentację kończońcą konferencję prowadził Rod Johnson - twórca frameworka Spring.

Powiem tak, trochę się najeździłem po różnych konferencjach i mogę z czystym sumieniem polecić Geecon'a o ile interesują cię szczególnie technologie bazujące na JVM i jesteś bardziej programistą aplikacji „server side” niż aplikacji mobilnych lub front-endowcem.

Na zakończenie garść porad praktycznych :
- gdybyś miał się wybierać na jakąś konferencję wyjazdową to Geecon'a zdecydowanie polecam - jak dla mnie jest to numer 1, a byłem już na wielu różnych konferencjach.
- jeżeli się już na Geecon wybierasz to wyjedź dzień wcześniej i wróć dzień po konferencji. W prawdzie zapłacisz trochę więcej za noclegi, ale się nie umęczysz w podróży ani nie będziesz się zastanawiał co zrobić ze sobą i swoimi rzeczami w ostatnim dniu konferencji. Poza tym możesz wykorzystać ten dodatkowy czas na pozwiedzanie Krakowa, a chwila odpoczynku każdemu dobrze zrobi.
- lepiej jest pojechać większą grupą niż samemu,
- jeżeli nie możesz się zdecydować na jaką prezentację pójść o danej godzinie, wybierz tą która jest w największej sali - ta taktyka mi się sprawdziła już nie raz.

Geecon 2018 będzie jubileuszową, 10 edycją. Organizatorzy zapewniali, iż z tej okazji przygotują coś „EXTRA”. Mając na względzie doświadczenia z tej i poprzedniej mojej wizyty na Geecon uważam iż będzie warto wybrać się w maju 2018 roku do Krakowa.

dziękuje i pozdrawiam

Tomek

p/s

Nie wiem czemu tak się stało, iż w/w powstała na koniec maja 2017 roku i nie została przeze mnie nigdy przesłana ani opublikowana. Mogę się jedynie tłumaczyć nadmiernym obciążeniem wszelkimi obowiązkami zawodowymi oraz domowymi, a także zwykłym roztargnieniem.
Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło i mogę recenzje wzbogacić o refleksję na temat przydatności technologii prezentowanych na prelekcjach.
Mam pewną niepisaną zasadę, iż uznaję konferencję za udaną jeżeli choć jeden z prezentowanych materiałów uda mi się faktycznie wdrożyć i używać produkcyjnie.
Geecon 2017 z pewnością był udany gdyż wzbogacił mój zbiór narzędzi o interesujący projekt analizatora logów https://www.graylog.org/ , który udało Nam się zastosować produkcyjnie w dość dużej realizacji i mogę z czystym sumieniem zarekomendować GrayLoga jako coś wartego uwagi.



Idź do oryginalnego materiału