Google twierdzi, iż jego przełomowy chip kwantowy Willow nie jest w stanie złamać współczesnej kryptografii

cyberfeed.pl 1 miesiąc temu


Eksperci uważają, iż pewnego dnia komputery kwantowe mogą sprawić, iż dzisiejsze systemy szyfrowania staną się całkowicie przestarzałe. Ale Google mówi Krawędź swój nowy „przełomowy” chip Willow nie jest na to gotowy.

„Chip Willow nie jest w stanie złamać współczesnej kryptografii” – mówi dyrektor Google Quantum AI i dyrektor operacyjna Charina Chou Krawędź.

Tak zwany „komputer kwantowy o znaczeniu kryptoanalitycznym” (ang. CRQC) może „zagrozić komunikację cywilną i wojskową, podważyć systemy nadzoru i kontroli infrastruktury krytycznej oraz pokonać protokoły bezpieczeństwa dla większości internetowych transakcji finansowych” – Biały Dom ostrzegał w 2022 rnakazując agencjom amerykańskim przejście na nowe systemy w celu ograniczenia tego ryzyka do 2035 r.

Jednak według Google Willow nie jest CRQC. Chociaż firma twierdzi, iż jest w stanie rozwiązać wyzwanie obliczeniowe w pięć minut, które najszybszemu superkomputerowi na świecie zajęłoby dziesięć septylionów lat, Google wyprodukował jedynie 105 fizycznych kubitów o tej mocy obliczeniowej i sugeruje, iż do dosłownego złamania kodów potrzebne byłyby miliony.

„Szacuje się, iż co najmniej 10 lat dzieli nas od złamania RSA, a do tego potrzeba około 4 milionów fizycznych kubitów” – pisze Chou. Mówi, iż Willow w ogóle nie zmienia osi czasu.

I chociaż chińscy badacze to zrobili wielokrotnie twierdził aby odkryć nowe sposoby łamania szyfrowania RSA przy użyciu znacznie mniejszych komputerów kwantowych, mających zaledwie kilkaset lub tysiące kubitów, eksperci ds. bezpieczeństwa wielokrotnie został sceptyczny.

RAND Corporation, zespół doradców znany w przeszłości z doradztwa w zakresie bezpieczeństwa narodowego USA, zasugerowano w artykule redakcyjnym z 2023 r iż w momencie pojawienia się komputera kwantowego łamiącego RSA, wywoła to ogólnoświatowy pęd do obrony przed nim:

„Gdy tylko istnienie CRQC stanie się powszechnie znane – lub choćby zostanie uznane za prawdopodobne – a zagrożenie stanie się konkretne, najbardziej bezbronne organizacje natychmiast przystąpią do modernizacji wszystkich swoich systemów komunikacyjnych do kryptografii postkwantowej”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału