Google za chwile zacznie usuwać konta. Dlaczego i kto powinien się obawiać?

bithub.pl 3 miesięcy temu

Konto Google, którego nie sprawdzałeś od lat, może zostać usunięte w tym tygodniu. Od piątku Google kontynuuje realizację zapowiadanego wcześniej planu usuwania kont. Dotyczy to tych, które są nieaktywne od co najmniej dwóch lat. Od sierpnia Google wysyła ostrzeżenia i alerty do użytkowników, którzy są posiadaczami takich kont-widmo.

Dlaczego Google usuwa konta?

Google ogłosił nową strategię firmy w maju w maju bieżącego roku. Z oficjalnych oświadczeń wynika, iż ma ona zapobiegać zagrożeniom bezpieczeństwa. Wewnętrzne badania miały ujawnić, iż starsze konta częściej korzystają ze słabych haseł i rzadziej stosują aktualne środki bezpieczeństwa, takie jak np. weryfikacja dwuetapowa. Czyni je to znacznie bardziej podatnymi na ataki typu phishing, hacking i spam.

Jak przekazał Google, w pierwszej kolejności usuwane są konta, które zostały utworzone, a następnie użytkownik nigdy z nich nie korzystał. W sierpniu firma zakomunikowała: Chcemy chronić Twoje prywatne informacje i zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi do Twojego konta, choćby jeżeli nie korzystasz już z naszych usług.

Konta Google obejmują takie usługi jak np. Gmail, Dokumenty, Dysk, Zdjęcia, itp. Usunięcie konta oznacza, iż ​​cała zawartość znajdująca się w pakiecie Google nieaktywnego użytkownika zostanie usunięta.

Kogo ominie akcja usuwania kont?

Okazuje się, iż nie wszystkie niekatywne googlowskie konta zostaną „z automatu” usunięte. Istnieje kilka wyjątków od usunięcia: konta z kanałami YouTube, konta z pozostałymi saldami na kartach podarunkowych, konta użyte do zakupu produktu cyfrowego, takiego jak książka lub film, oraz te, które opublikowały aplikacje aktywne na platformie takiej jak Sklep Google Play.

Najnowsze postanowienia i strategia firmy wydaje się znacznie bardziej, niż podobne akcje w przeszłości. W 2020 r. gigant ogłosił podobne działa, ale usuwał tylko treści użytkowników z kont, z których przestali korzystać. Natomiast same konta był usuwane.

Według Orena Korena, CPO i współzałożyciela firmy Veriti zajmującej się cyberbezpieczeństwem, usuwanie starych kont to najważniejszy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa. Jak zauważa Koren, tego typu konta często należą do hakerów, czy hejterów. To spowoduje, iż będą musieli nieco się wysilić i zakładać konta od nowa.

Idź do oryginalnego materiału