Google zwiększa zaangażowanie na rzecz cyberbezpieczeństwa w Europie, prezentując swoje nowe europejskie Inżynierskie Centrum Bezpieczeństwa (GSEC)

itreseller.com.pl 1 rok temu

W nowym centrum zespoły Google będą współpracować bezpośrednio z europejskimi decydentami, ekspertami ds. cyberprzestrzeni, instytucjami akademickimi i firmami w celu zwalczania zagrożeń oraz organizowania szkoleń i rozwijania umiejętności cyfrowych. Zakres działań ośrodka będzie obejmować organizowanie warsztatów, opracowywanie systemu ostrzegania i publikowanie kwartalnych raportów o nowych zagrożeniach dla bezpieczeństwa i sposobach reagowania na nie.

Inżynierowie Google będą również współpracować z innymi specjalistami i specjalistkami na całym świecie, by robić to, co potrafią najlepiej: tworzyć innowacyjne narzędzia i prowadzić badania nad sposobami zwalczania zagrożeń. W nowym centrum eksperci Google będą gościć europejskich urzędników państwowych, firmy, organizacje pozarządowe, szkoły i osoby poszukujące pracy. Dla wszystkich tych grup będą prowadzone spersonalizowane warsztaty. Do tej pory szkolenia organizowane przez Google ukończyło w Europie już 12 milionów osób.

Firma chce jednak zwiększyć liczbę europejskich specjalistów i specjalistek ds. cyberbezpieczeństwa, dlatego dziś za pośrednictwem Google.org ogłosiła, iż przeznaczy 10 milionów dolarów na dalsze szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i rozwój umiejętności cyfrowych na europejskich uniwersytetach, a także pomoc dla lokalnych organizacji społecznych.

„Cieszymy się, iż możemy uruchomić najnowsze międzynarodowe centrum cyberbezpieczeństwa w Maladze, aby zwiększyć nasze zdecydowane zaangażowanie we wspieranie Europy w walce z nowymi i nieustannie zwiększającymi się zagrożeniami. Ten rodzaj partnerstwa publiczno-prywatnego ma najważniejsze znaczenie dla rozwoju najnowocześniejszych badań i narzędzi – także z wykorzystaniem możliwości sztucznej inteligencji. Chcemy umożliwić następnemu pokoleniu specjalistów i specjalistek stworzenie bezpieczniejszego internetu dla nas wszystkich” – mówi Sundar Pichai, prezes spółek Google i Alphabet.

GSEC w Maladze połączy ekspertów i różne zespoły Google pracujące nad najnowocześniejszymi narzędziami do zwalczania coraz bardziej wyrafinowanych zagrożeń. Podstawą nowych rozwiązań ma być szybkość działania, oprogramowanie typu open source i sztuczna inteligencja. Docelowo na miejscu będzie pracować do 100 inżynierów i specjalistów Google, w tym pochodzący z Malagi zespół VirusTotal – były startup przejęty przez Google w 2012 roku, który w tej chwili jest największą na świecie platformą analizy zagrożeń opartą na crowdsourcingu.

Siedziba centrum – dawny wojskowy budynek administracyjny o powierzchni 2500 metrów kwadratowych – znajduje się na terenie odnowionego ostatnio portu w Maladze, tuż obok plaży La Malagueta. Budynek został wzniesiony w latach 50. XX wieku, ale przez ostatnie dwadzieścia lat był nieużywany. Po remoncie zyskał wiele odniesień do miejscowej kultury: od umieszczonego na ścianie doodle’a poświęconego przekąsce espetos (opiekanym nad ogniem sardynkom) po kafelki ze wzorem inspirowanym lokalną atrakcją turystyczną – kościołem św. Jana Chrzciciela. Sale noszą nazwy nawiązujące do przeznaczenia centrum: jedno piętro poświęcone jest grom komputerowym z takimi nazwami jak „Space Invaders”, „Legend of Zelda” czy „Mario Bros”.

„Cieszę się, iż mogę dziś otworzyć nowe międzynarodowe centrum cyberbezpieczeństwa Google. Wybór Malagi jako lokalizacji tego biura nie jest przypadkowy. To kosmopolityczne, zielone i gościnne miasto wyróżnia się jako miejsce przyciągające ludzi zdolnych, naukowców i specjalistów od technologii. Jest też kolebką VirusTotal, kluczowego zespołu dla tutejszego centrum i strategii cyberbezpieczeństwa Google” – mówi Fuencisla Clemares, wiceprezeska Google na Hiszpanię i Portugalię.

GSEC w Maladze dołącza do dwóch już istniejących Inżynierskich Centrów Bezpieczeństwa Google w Dublinie i Monachium. Otwarte w 2019 roku centrum w Monachium specjalizuje się w rozwiązaniach dotyczących prywatności i bezpieczeństwa, natomiast dublińskie centrum (działające od 2020 roku) skupia się na zadaniach związanych z odpowiedzialnością za treści. W ośrodkach tych inżynierowie Google pracują nad cyfrowym bezpieczeństwem dla całego świata, koncentrując się na wysokich europejskich standardach dotyczących prywatności, bezpieczeństwa i odpowiedzialności za treści, a także na wyjątkowych atutach i specjalistycznej wiedzy badaczy i badaczek z renomowanych uniwersytetów technicznych.

IT RESELLER nr 354/2023 “W dobie AI edukacja zyska jeszcze więcej” – podkreśla w wywiadzie okładkowym Jordan Chrysafidis, General Manager, WW Education Device Sales, Microsoft

Idź do oryginalnego materiału