Hakerzy atakują strategiczne obiekty i infrastrukturę w Polsce. Ponad 300 ataków dziennie – ostrzega Check Point

manager24.pl 2 tygodni temu

Infrastruktura krytyczna – obejmująca sieci energetyczne, systemy transportowe, sieci opieki zdrowotnej i inne istotne obszary – pozostaje głównym celem cyberprzestępców ze względu na jej kluczową rolę w codziennym życiu i podatności na ataki.

Od kilku dni hakerzy realizują serie ataków w Krakowie, w tym na Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK), chcąc doprowadzić do zakłócenia sprawnego funkcjonowania sieci komunikacji miejskiej i wywołać niepokój wśród mieszkańców miasta i władz. Wystąpiły wówczas problemy w funkcjonowaniu m.in. systemów sprzedaży biletów, strony internetowej MPK oraz innych systemów informatycznych. W ostatnich dnia byliśmy również świadkami ataku na stronę internetową Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa “Nila” w Krakowie. “Atak polega na generowaniu milionów wejść na stronę celem jej zablokowania” – wyjaśnia muzeum na Facebooku.

Z analiz firmy Check Pointa wynika, iż „użyteczność publiczna” to w tej chwili najczęściej atakowany sektor w Polsce, atakowany średnio 2138 razy tygodniowo. kilka mniej, bo 2131 ataków, realizowanych jest z kolei na polskie instytucje rządowo-wojskowe.

Zakłócenie tych systemów może prowadzić do powszechnego chaosu, strat finansowych, a choćby zagrożeń dla bezpieczeństwa publicznego. Wiodącym narzędziem wykorzystywanym w tych atakach jest Androxgh0st wynika z analiz ekspertów firmy Check Point.

Ataki na infrastrukturę krytyczną w Polsce przybrały na sile w ostatnich miesiącach. Wiosną 2024 r. hakerzy zaatakowali witrynę gromadzącą dane o żołnierzach AK na Kresach Wschodnich. Władze zostały powiadomione o atakach. W ubiegłym tygodniu cyberprzestępcy wywołali awarię systemów informatycznych Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie. W nocy z 3 na 4 grudnia doszło do pewnych działań, które dzisiaj mógłbym nazwać sabotażem w zakresie infrastruktury energetycznej. Udało się to wszystko bardzo ładnie zidentyfikować, zapobiec jakimkolwiek szkodom i oczywiście przekazać to do adekwatnych służb, które podjęły działania – potwierdził prezes MPK Rafał Świerczyński.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, już w czerwcu br. potwierdził w wywiadzie dla stacji TVN, iż rząd RP ma wiedzę, iż Rosjanie podejmowali w ostatnim półroczu próby cyberataków na infrastrukturę krytyczną państwa. Informował wówczas, iż “realne są wszystkie scenariusze, w których używamy dzisiaj różnego rodzaju sprzętu komputerowego, oprogramowania, które można zhakować, wyłączyć, przejąć i doprowadzić do sytuacji krytycznej”.

Idź do oryginalnego materiału