Hybrydowe przechowywanie danych w chmurze kontra przechowywanie lokalne: gdzie trafiają poszczególne dane?

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Dla przedsiębiorstw chcących rozszerzyć swoją strategię magazynowania, chmura publiczna jest miejscem, od którego można zacząć, co może przynieść szybkie wygrane. W końcu technologia chmury jest szybka do wdrożenia, wymaga niewielkich lub żadnych nakładów kapitałowych i może gwałtownie rosnąć wraz z firmą, aby przechowywać więcej danych, zwłaszcza nieustrukturyzowanych.

Analitycy Gartner przewidują, iż przedsiębiorstwa będą musiały przechowywać trzy razy więcej nieustrukturyzowanych danych w 2026 r. niż w 2023 r. Jednocześnie jedna trzecia budżetów na infrastrukturę i operacje jest wydawana na chmurę publiczną.

Jednak popyt na pamięć masową rośnie we wszystkich typach infrastruktury, w tym w publicznej i prywatnej infrastrukturze chmurowej, krawędzi sieci i konwencjonalnym sprzęcie lokalnym. W praktyce wiele inwestycji w pamięć masową jest hybrydowych. Tutaj przyjrzymy się, jak opracować strategię, aby zdecydować, jaki jest najlepszy sposób przechowywania danych przedsiębiorstwa.

Jakie są korzyści z przechowywania danych w chmurze?

Główne zalety przechowywania danych w chmurze są dobrze udokumentowane i zaliczają się do nich elastyczność i możliwość skalowania, a także brak konieczności ponoszenia nakładów inwestycyjnych.

Chmura nie jest już opcją drugiej kategorii, jeżeli chodzi o wydajność. Trzy duże hiperskalery i inne oferują opcje dla wyższe prędkości odczytu i zapisu I IOPSChmura umożliwia również organizacjom przenoszenie danych pomiędzy różnymi poziomami pamięci masowej w celu optymalizacji kombinacji wydajności, pojemności i kosztów w miarę zmian obciążeń.

Chmura jest podstawowym sposobem wdrażanie pamięci masowej obiektówdzięki czemu pojedynczy magazyn danych może obsługiwać wiele aplikacji. W przypadku aplikacji opartych na chmurze, takich jak zaawansowana analityka i AI, lokalizacja danych blisko obliczeń ma sens.

Do tego CIO mogą dodać niższe koszty zarządzania infrastrukturą – zwłaszcza poprzez usunięcie konieczności obsługi centrów danych – i szybkość wdrażania. Stwierdzenie „wszystko, czego potrzebujesz do chmury, to karta kredytowa” jest przesadzone. Jednak pozyskiwanie, zakup i instalowanie sprzętu zajmuje czas i może łatwo wydłużyć projekt infrastrukturalny o sześć do 18 miesięcy.

Jakie są korzyści z przechowywania danych na miejscu?

Jednakże przechowywanie na miejscu zachowuje pewne zalety. Przede wszystkim zgodność z przepisami i bezpieczeństwo. Chociaż bezpieczeństwo przechowywania w chmurze jest teraz dobre, istnieją piony i organizacje, które przez cały czas wolą pełną kontrolę, jaką dają lokalne, fizyczne zasoby. Systemy lokalne unikają również pytań o suwerenność danych.

„Przechowywanie danych na miejscu, czyli przechowywanie lokalne, ma zalety, takie jak bezpośrednia kontrola nad bezpieczeństwem i prywatnością danych, szybsza prędkość dostępu i fizyczna kontrola nad przechowywaniem” — mówi Kausik Chaudhuri, dyrektor ds. innowacji w Lemongrass, dostawcy usług skupiającym się na wdrożeniach SAP.

Jeśli chodzi o wydajność, sprzęt lokalny zwykle przewyższa chmurę w przypadku danego obciążenia. Firmy mają lata, a choćby dekady doświadczenia w dostrajaniu pamięci masowej i obliczeń, aby działały razem.

A podczas gdy pamięć flash o wysokiej wydajności jest opcją lokalną i w chmurze, łączność sieciowa WAN zawsze zwiększa opóźnienie. choćby jeżeli niskie opóźnienie nie jest krytyczne, wydajność jest bardziej przewidywalna lokalnie.

Koszty mogą być bardziej przewidywalne na miejscu. Szokujący rachunek za chmurę to prawdziwy problem. Organizacje często dobrze radzą sobie z uruchamianiem nowych mocy, ale gorzej radzą sobie ze zmniejszaniem tego, co nie jest już potrzebne.

To, a także koszty wyjścia poniesione na pobieranie lub repatriację danych, mogą sprawić, iż chmura będzie droższa, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Lokalne koszty przechowywania, choćby z amortyzacją i konserwacją, będą bardziej przewidywalne, a organizacje już zainwestowały w macierze pamięci masowej, więc ma sens, aby pracować nad nimi tak ciężko, jak to możliwe.

Które dane trafiają do chmury, a które na serwer lokalny?

Nie ma ustalonego zbioru zasad, które dane trafiają do chmury, a które pozostają na miejscu. Zespoły zarządzające danymi IT będą miały własne kryteria, w tym koszty i pojemność pamięci masowej na miejscu, umowę, jaką mają z dostawcą chmury, a także kwestie bezpieczeństwa i regulacyjne.

W przypadku organizacji, które nie mają żadnej polityki, dobrym sposobem na początek jest przyjrzenie się obciążeniu pracą i przeanalizowanie danych.

Obciążenie inżynieryjne, produkcyjne lub finansowe o krytycznym opóźnieniu będzie miało inne potrzeby niż zapisy klientów w zakresie długoterminowego przechowywania. Pierwsze z nich jest bardziej odpowiednie dla lokalnej pamięci flash, drugie dla opcji obiektów w chmurze na dużą skalę.

Wymagania aplikacji to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. jeżeli aplikacja potrzebuje szybkiego dostępu do danych o niskim opóźnieniu, wówczas sensowne jest trzymanie pamięci masowej i obliczeniowej blisko siebie. Może to być jednak pamięć lokalna lub pamięć masowa w chmurze. Zależy to od tego, gdzie znajduje się aplikacja.

Źródła danych to kolejna ważna kwestia. Wysoce zinstrumentowane systemy, które często pobierają dane – takie jak w produkcji – korzystają z lokalnej lub choćby brzegowej pamięci masowej. jeżeli użytkownicy są szeroko rozproszeni w firmie lub dane są przechwytywane bezpośrednio od konsumentów, pamięć masowa w chmurze może być optymalna, zwłaszcza pamięć masowa obiektów z jej pojedynczą globalną przestrzenią nazw.

Każdy projekt infrastruktury pamięci masowej powinien rozpocząć się od wyszukiwania i katalogowania danych.

Jak wygląda strategia hybrydowego przechowywania danych w chmurze?

Idealna strategia przechowywania danych to taka, która spełnia wymagania przedsiębiorstwa dotyczące danych, integruje się z bieżącymi aplikacjami i planem rozwoju aplikacji oraz spełnia wymagania finansowe i operacyjne.

Będą to koszty, w tym zarządzanie i inne koszty ogólne, a także zdolność do skalowania. Czynniki takie jak odporność i ciągłość biznesowa również będą odgrywać rolę. Z tych powodów większość firm decyduje się na podejście hybrydowe.

Gartner uważa na przykład, iż do 2026 r. 60% firm wdroży hybrydowe rozwiązania do obsługi plików w chmurze, co oznacza znaczący wzrost w porównaniu z 20% firm, które zrobiły to w 2023 r.

Nie ma jednak jednej definicji hybrydowego przechowywania danych. Może ono obejmować infrastrukturę multicloud, a także lokalne i chmurowe wolumeny przechowywania danych. Firmy z wrażliwymi lub wartościowymi danymi będą również chciały rozważyć opcje chmury prywatnej.

W najprostszym ujęciu hybrydowe przechowywanie powinno umożliwiać firmom przechowywanie danych lokalnie lub w chmurach prywatnych lub publicznych, a aplikacje mogą uzyskiwać dostęp do danych niezależnie od lokalizacji. Kluczową częścią tego jest struktura danych, podobnie jak dobre zrozumienie tego, które aplikacje używają których zestawów danych i w jaki sposób informacje przemieszczają się w organizacji.

Firmy muszą współpracować z dostawcami, którzy obsługują hybrydowe przechowywanie danych. Większość z nich już to robi, ale ogólnie łatwiejszą drogą jest dodanie pojemności chmury w celu obsługi architektury lokalnej. Może to oznaczać dodanie funkcji, takich jak archiwizacja, pojemność burstable lub kopie zapasowe w chmurze.

Praca wstecz z chmury w celu dodania lokalnej pamięci masowej jest mniej powszechna, chociaż możliwa dzięki takim technologiom jak AWS Outposts.

W każdym razie najlepsza strategia przechowywania danych to taka, która wykorzystuje zalety chmury i platform lokalnych, a jednocześnie może zmieniać miejsce przechowywania danych w miarę zmian w firmie.



Source link

Idź do oryginalnego materiału