Spis treści
- Android wdraża wykrywanie, czy aplikacja pochodzi z Play Store
- Współpraca Google z Internet Archive
- Samsung obwinia nieautoryzowane zasilacze za odpadającą z telefonów farbę
- Wszechobecność modeli językowych mocno utrudnia tworzenie wiarygodnych słowników frekwencyjnych
- Skarga na praktyki w Minecraft, Fortnite, Clash of Clans
- Najnowszy model od OpenAI ma zwiększony poziom ryzyka w zakresie pomocy w tworzeniu broni masowego rażenia
- Microsoft wygasza wsparcie dla IMAP i POP3 w usłudze Outlook
- OpenAI planuje porzucić model non-profitowy
- Projekt interoperacyjności WhatsAppa z Matrixem postępuje
- Midjourney prawdopodobnie było uczone na filmach pełnometrażowych
Android wdraża wykrywanie, czy aplikacja pochodzi z Play Store
Android umożliwia twórcom aplikacji sprawdzanie, czy aplikacja została zainstalowana z Play Store, czy z innego źródła. Może to być użyte przez twórców aplikacji, aby zablokować tzw. sideloading aplikacji. Przewidujemy, iż niektóre aplikacje bankowe zaczną używać tego i utrudnią życie użytkownikom zdegooglowanych androidów. Jest nadzieja, iż użytkownicy microG będą mogli obejść te zabezpieczenia (zob. https://github.com/microg/GmsCore/issues/2050)
Współpraca Google z Internet Archive
Kiedyś wyniki wyszukiwania Google zawierały odnośniki do Google Cache — treści strony pobranej przez robota Google i serwowanej z ich serwerów. Opcja ta jednak kilka miesięcy temu zniknęła. Zamiast niej, w wynikach wyszukiwania zaczną pojawiać się odnośniki do Wayback Machine — usługi Internet Archive przechowującej i udostępniającej archiwalne wersje stron WWW.
Samsung obwinia nieautoryzowane zasilacze za odpadającą z telefonów farbę
Niektórzy użytkownicy telefonu Samsung Galaxy Z Fold 6 narzekali ostatnio w Internecie na odpadającą z niego farbę. Taki problem miewały też inne telefony Samsunga, ale ten jest modelem z najwyższej półki, więc klienci oczekują, iż takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Na szczęście Samsung zareagował i znalazł winnego - według oficjalnej strony wsparcia technicznego Samsunga to nieautoryzowane ładowarki powodują odpadanie farby z ich telefonów.
Wszechobecność modeli językowych mocno utrudnia tworzenie wiarygodnych słowników frekwencyjnych
https://github.com/rspeer/wordfreq/blob/master/SUNSET.md
Autor projektu wordfreq, cyfrowego słownika frekwencyjnego, ogłosił, iż najprawdopodobniej nie będzie już aktualizował danych w słowniku, gdyż internet jest pełen treści napisanych przez modele językowe. Treści wygenerowane przez LLM-y mają inny rozkład częstotliwości występowania słów, niż te napisane przez ludzi. Autor jako przykład podaje link do badania, które wykazuje, iż ChatGPT znacznie częściej wykorzystuje słowo „delve”.
Skarga na praktyki w Minecraft, Fortnite, Clash of Clans
BEUC i 22 organizacje pozarządowe złożyły skargę do władz europejskich na firmy stojące za popularnymi grami video z mikrotransakcjami, m.in. Fortnite, EA Sports FC 24, Minecraft oraz Clash of Clans. Przedmiotem skargi są nieuczciwe praktyki dotyczące wirtualnych walut wewnątrz gier. Autorzy skargi twierdzą, iż stosowanie wielu wirtualnych walut w grach służy do maskowania ich faktycznej wartości w prawdziwych walutach.
Najnowszy model od OpenAI ma zwiększony poziom ryzyka w zakresie pomocy w tworzeniu broni masowego rażenia
OpenAI klasyfikuje swoje modele pod kątem różnych kategorii ryzyk: broń masowego rażenia, autonomia samego modelu, cyberbezpieczeństwo, perswazja. Jak zwraca uwagę Transformer News, najnowszy model OpenAI o nazwie o1 jest pierwszym, któremu ta firma nadała poziom ryzka “średni” w zakresie pomocy w wytwarzaniu broni masowego rażenia (CBRN - ang. Chemical, biological, radiological, and nuclear).
Microsoft wygasza wsparcie dla IMAP i POP3 w usłudze Outlook
Microsoft wysłał ostatnie ostrzeżenie do użytkowników, którzy korzystają z jego usługi pocztowej Outlook za pośrednictwem programów, które nie mają wsparcia uwierzytelniania poprzez OAuth. Dotyczy to także aplikacji klienckich od Microsoftu, takich jak Outlook 2007, Outlook 2010, Outlook 2013, Outlook 2016 MSI i Outlook 2019 LTSC. OAuth nie jest na tyle ustandaryzowany, aby był interoperacyjny, dlatego aplikacje klienckie, które chcą dać wsparcie dla Outlooka, muszą poczynić dodatkowy wysiłek specjalnie dla tej usługi. Aplikacja musi być zarejestrowana w bazie Microsoftu i Microsoft ma techniczną możliwość odcięcia danej aplikacji dostępu do jej usług.
OpenAI planuje porzucić model non-profitowy
OpenAI już dawno przestało funkcjonować w szerszej świadomości biznesowej jako non-profit, chociaż na początku swojego istnienia skutecznie sprawiał wrażenie instytucji działającej dla misji bardziej niż dla zysku. Zanosi się na to, iż OpenAI porzuci tę zasłonę dymną i swoją złożoną strukturę „firma należąca do non-profitu” (przypominającą strukturę Mozilli) zmieni na stricte for-profitową.
Projekt interoperacyjności WhatsAppa z Matrixem postępuje
Aby spełnić wymogi DMA, WhatsApp będzie musiał być interoperacyjny z innymi usługami. Powstaje projekt mający na celu umożliwienie tworzenia czatów pomiędzy użytkownikami Matrixa i WhatsAppa. Meta narzuca jednak pewne ograniczenia, m.in.:
- interoperacyjność będzie domyślnie wyłączona, tzn. użytkownik będzie musiał włączyć tę opcję w ustawieniach, aby odblokować możliwość czatowania z użytkownikami Matrixa;
- WhatsApp będzie wymagał podania adresów IP, z którego łączą się użytkownicy Matrixa;
- WhatsApp będzie wymagał podpisania osobnej umowy z każdym dostawcą Matrixa, który chce korzystać z interoperacyjności z WhatsAppem.