ICD News #4

internet-czas-dzialac.pl 5 miesięcy temu

Przygotowaliśmy dla Was kolejne zestawienie ciekawych informacji i odnośników, wzbogacone o krótkie komentarze naszego zespołu. Zapraszamy do czytania i dzielenia się swoimi opiniami.

Dział technologiczny

Mozilla zablokowała dodatki antycenzorskie na prośbę rosyjskiego rządu, ale gwałtownie je przywróciła

Firefox Browser Blocks Anti-Censorship Add-Ons at Russia’s Request
At Russia’s request, Firefox web browser maker Mozilla blocked add-ons that are designed to circumvent internet censorship.
The InterceptNikita Mazurov

Mozilla, twórczyni przeglądarki internetowej Firefox, ogłosiła, iż otrzymała od rosyjskiego rządu żądanie zablokowania dodatków umożliwiających omijanie cenzury.

Rzecznik Mozilli w odpowiedzi na komentarz dla The Intercept powiedział:

Po ostatnich zmianach regulacyjnych w Rosji otrzymaliśmy uporczywe żądania od Roskomnadzoru, domagające się usunięcia pięciu dodatków ze sklepu z dodatkami Mozilli. (...) Po dokładnym rozważeniu, tymczasowo ograniczyliśmy ich dostępność w Rosji. Zdając sobie sprawę z konsekwencji tych działań, uważnie analizujemy nasze kolejne kroki, mając na uwadze naszą lokalną społeczność.

Na szczęście Mozilla szybko zmieniła zdanie i przywróciła dostęp do wcześniej ograniczonych dodatków, rzecznik Mozilli wyjaśnia:

Zgodnie z naszym zobowiązaniem do otwartego i dostępnego Internetu, Mozilla przywróci strony, które wcześniej były ograniczone w Rosji. Nasza początkowa decyzja o ograniczeniu dostępu została podjęta, gdy ocenialiśmy krajobraz legislacyjny w Rosji i możliwe zagrożenia dla naszej społeczności i naszych pracowników.
Mozilla restores access to extensions to bypass blocking in Russia
Mozilla has decided to restore access to certain Firefox add-ons for users in Russia that were previously blocked due to federal censorship. This decision
Stack DiaryAlex Ivanovs

Microsoft już nie będzie wymuszać stosowania Recall

Update on the Recall preview feature for Copilot+ PCs
Today, we are sharing an update on the Recall (preview) feature for Copilot+ PCs, including more information on the set-up experience, privacy controls and additional details on our approach to security. On May 20,
Windows Experience BlogWindows Experience Blog

Recall, wprowadzony przez Microsoft, miał być funkcją dla komputerów Copilot+ PC, polegającą na cyklicznym robieniu zrzutów ekranu podczas pracy i poddawaniu ich analizie. Na szczęście, Microsoft na swoim blogu ogłosił zmianę stanowiska po protestach użytkowników i zapewnia, że:

  • Recall będzie wymagał od użytkownika włączenia zanim zacznie działać (opt-in)
  • Użytkownik będzie się musiał uwierzytelnić przez Windows Hello, żeby włączyć Recall i żeby móc wyszukiwać i w ogóle wyświetlać zrzuty ekranu, ponieważ ta technologia (w teorii) pozwala biometrycznie określić, czy to uprawniony użytkownik siedzi za klawiaturą.
  • Zrzuty ekranu będą szyfrowane i dostępne tylko po uwierzytelnieniu.

Google wdraża ograniczenia dla wtyczek blokujących skrypty śledzące w Chrome

Google Chrome’s plan to limit ad blocking extensions kicks off next week
Chrome’s Manifest V3 transition is here. First up are warnings for any V2 extensions.
Ars TechnicaRon Amadeo

Zgodnie z zapowiedziami i pomimo sprzeciwu wielu użytkowników, Google wdraża Manifest V3 i wygasza wsparcie dla Manifest V2. „Manifest” to sposób, w jaki wtyczki do przeglądarek mogą prosić przeglądarkę o określone uprawnienia. Manifest V3 ma znacznie ograniczone możliwości blokowania reklam i skryptów śledzących. W internecie pojawiają się instrukcje, jak obejść to ograniczenie.

Google testuje dodawanie reklam po stronie serwera

YouTube looks to be testing server-side ad injection to counter ad blockers
YouTube’s crackdown on tools that block advertising continues with server-side ad injection. The developer of...
9to5GoogleAbner Li

YouTube eksperymentuje z nową metodą wstrzykiwania reklam po stronie serwera. Oznacza to, iż reklamy mają być bezpośrednio dodawane do strumienia wideo, co przyszłości spowoduje, iż będą one nieodróżnialne od oglądanego materiału wideo. W efekcie wtyczki takie jak SponsorBlock czy uBlock Origin mogą przestać działać, o ile twórcy wtyczek nie wprowadzą odpowiednich aktualizacji.

Microsoft silniej wymusza zakładanie konta online, aby korzystać z Windowsa 11

Microsoft blocks Windows 11 workaround that enabled local accounts
Many users use an e-mail trick to avoid creating a Microsoft account. This has now apparently been stopped by Microsoft.
PCWorldLaura Pippig

Po najnowszych zmianach w Windows 11 nie działają już niektóre sposoby na zalogowanie się do Windowsa bez podania systemowi adresu email powiązanego z kontem Microsoft.

Użyteczność stron maleje

Upadek użyteczności internetu – Linia Prosta
Kiedy w 1989 roku Tim Berners-Lee wynalazł World Wide Web (WWW) [1]https://home.cern/science/computing/birth-web/short-history-web, tak zwana „sieć” miała być miejscem powstałym z połączenia dynamicznie rozwijających się technologii komputerowych, dzięki którym możliwa byłaby „automatyczna” wymiana …
Linia ProstaPiotr Dziadowicz

Artykuł opisujący upadek użyteczności Internetu na rzecz inwazyjnych skryptów śledzących, okienek o Cookies i RODO.

Prace nad Thunderbirdem na Androida postępują

Thunderbird for Android / K-9 Mail: April 2024 Progress Report - The Thunderbird Blog
In the latest Thunderbird for Android update, we discuss bug fixes, F-Droid, Push permissions, Material 3, Android 14 and a two-app future.
The Thunderbird Blogcketti

Thunderbird jest programem do czytania i wysyłania e-maili, dotychczas dostępnym tylko na systemy desktopowe. Jego mobilnym odpowiednikiem będzie Thunderbird for Android, który powstaje na bazie znanego już od lat programu K-9 Mail. W artykule fani oryginalnego K-9 są zapewniani, iż przez cały czas będzie można korzystać z K-9 używając jego pierwotnych ikon i szaty graficznej.

AI, czyli Artificial Apple Intelligence

Apple wprowadza do swoich systemów sztuczną inteligencję, błyskotliwie nazywając to Apple Intelligence. Między innymi asystent głosowy Siri zostanie zasilony przez ChatGPT. Niestety, pełny wachlarz nowych AI funkcji będzie dostępny wyłącznie na najnowszych modelach iPhone’ów, iPadów i Maców ze względu na wymagania dotyczące zaawansowanych procesorów…

Alexa ustępuje pola AI w szczoteczkach do zębów

Oral-B bricking Alexa toothbrush is cautionary tale against buzzy tech
Oral-B discontinued Alexa toothbrush in 2022, now sells $400 “AI” toothbrush.
Ars TechnicaScharon Harding

Alexa — wirtualny asystent firmy Amazon, rozpoczął działanie pod koniec 2014 roku, jednak niektórzy producenci urządzeń IoT współpracujących z nim już kończą dla nich wsparcie, jak np. tych szczoteczek do zębów firmy Oral-B. interesujące jak gwałtownie zniknie wsparcie dla wprowadzanych właśnie szczoteczek do zębów z AI?

Innowacja od Apple 15 lat po terminie

macOS Sequoia: How Window Tiling and Snapping Currently Works
Apple News
MacRumorsTim Hardwick

Apple ogłosił nowy sposób rozmieszczania okienek aplikacji w najnowszej wersji swojego systemu operacyjnego macOS Sequoia. Okna otwartych aplikacji będzie można rozmieszczać nie tylko na pół ekranu, ale także na 3 lub 4 części ekranu. Jest to coś, co jako użytkownicy mogliśmy już zobaczyć dawno temu np. w Windowsie 7 wraz z funkcją Aero Snap czy w wielu środowiskach graficznych w systemach linuksowych, na czele z popularnym i3.

Jeden z użytkowników forum MacRumors, złośliwe komentuje:

Wreszcie jakaś innowacja od fantastycznego Apple, Tima Cooka. Tylko 15 lat za późno, ale innowacja to innowacja. Pozwólmy sobie na chwilę sławy

Na razie nic nie wskazuje na to, żeby rozmieszczanie okien dzięki klawiatury było możliwe… Może uda się to za następne 15 lat!

Wyciek od Nintendo rzekomo pochodził od pracownika YouTube’a, który miał dostęp do filmu oznaczonego jako „prywatny”

Nintendo leak reportedly came from an employee accessing private YouTube videos, but Google says it was “non-intentional” because they only showed it to a friend
A 2017 E3 leak just got some new light shed on it
GamesRadar+Dustin Bailey

Mający miejsce w 2017 wyciek dot. ogłaszanych przez Nintendo gier rzekomo miał miejsce dlatego, iż pracownik YouTube’a obejrzał trailer gry, jaki Nintendo umieściło na tym portalu i oznaczyło jako „prywatny”, aby opublikować go dopiero w momencie ogłoszenia gry.

Darmowe i otwarte kursy informatyczne

Home - MOOC.fi
MOOC.fi

Uniwersytet Helsiński oferuje bezpłatne kursy online z różnych dziedzin informatyki, takich jak podstawy programowania, cyberbezpieczeństwo, czy elementy sztucznej inteligencji. Większość kursów jest w języku angielskim i dostępna dla wszystkich.

Sekcja bezpieczeństwo

Błąd w rekomendacji NISTu

Attacking NIST SP 800-108
If you’ve never heard of NIST SP 800-108 before, or NIST Special Publications in general, here’s a quick primer: Special Publications are a type of publication issued by NIST. Specifica…
Semantically SecureJohn Ellingson

NIST to amerykańska organizacja zajmująca się m.in. standaryzacją, także w dziedzinie kryptografii. Opublikowana przez nią w 2009 roku rekomendacja dotycząca tworzenia kluczy przy użyciu funkcji pseudolosowych zawierała poważny błąd, który mógł posłużyć atakującemu do wywarcia wpływu na wspólnie generowany klucz. Wprawdzie rekomendacja została odpowiednio zmieniona już w 2022, ale nie było to szeroko komentowane, a bardzo dobrze omawia ją ten blog. Należy pamiętać, iż już się zdarzyło, iż NIST celowo rekomendował użycie algorytmów ze słabościami znanymi wywiadowi amerykańskiemu, ale w tym przypadku nie ma wyraźnych przesłanek do podejrzeń o takie działanie.

Aspekty prawne

Amerykańskie korporacje pod okiem regulatorów

Jak podają plotki dobrze poinformowane źródła, DoJ i FTC badają czy amerykańscy giganci technologiczni nie łamią praw antymonopolowych.

Tantiemy za pralkę od YouTube

How a Samsung Washing Machine Chime Triggered a YouTube Copyright Fiasco
When YouTube’s Content ID system goes wrong, it goes very, very wrong.
WIREDCondé Nast

YouTube używa opracowanego przez siebie systemu Content ID do wykrywania naruszeń praw autorskich na swojej platformie. Krytycy od dawna uważają, iż ten system dopuszcza liczne nadużycia, jak np. to, w którym ktoś pobierał tantiemy od melodyjki sygnalizującej zakończenie cyklu w pralkach Samsunga.

Prawo do wynagrodzenia dla artystów — kolejna odsłona walki o tantiemy z Internetu

Artyści apelują o gwarancje tantiem z internetu
Aktorzy, muzycy i lektorzy domagają się od parlamentarzystów gwarancji praw do wynagrodzeń z tytułu rozpowszechniania utworów w sieci. We wtorek, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o prawie autorskim. Zmiana przep…
Wolters Kluwer SAideo - www.ideo.pl

Polska jest ostatnim krajem UE, który dotychczas nie zaimplementował do polskiego prawa przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Z czego to wynika, jakie są postulaty środowisk artystycznych oraz kto odniesie zwycięstwo w tej batalii?

Liczne nieprawidłowości w jednej z podlaskich szkół

Zagrożone bezpieczeństwo uczniów, podejrzenie złamania prawa wyborczego i przepisów RODO. Minister Barbara Nowacka: „to szczególnie bulwersujący przypadek” - Ministerstwo Edukacji Narodowej - Portal Gov.pl
Trzeciego czerwca w jednej z podlaskich szkół możliwie jak najszybciej odbyła się kontrola doraźna, która wykazała liczne nieprawidłowości, takie jak naruszenie prawa wyborczego, narażenie bezpieczeństwa dzieci czy złamanie przepisów RODO poprzez wykorzystanie wizerunków dzieci bez zgody rodziców. Podlaska K…
Ministerstwo Edukacji Narodowej

Podczas doraźnej kontroli w jednej z podlaskich szkół wykazano liczne nieprawidłowości. Podlaska Kurator Oświaty nie wyklucza wszczęcia postępowania dyscyplinarnego i zgłoszenia sprawy na policję. O tym, jakie naruszenia stwierdzono, można przeczytać w komunikacie.

Forbrukerrådet składa skargę na Metę

Norweska Rada Konsumentów składa skargę na prywatność Meta.
Norweska Rada Konsumentów składa skargę na prywatność Meta. - elblog.pl
elblog.plRoman Rember

Norweska Rada Konsumentów złożyła skargę na Metę do norweskich i europejskich organów ochrony danych.

Odpowiedzialność odszkodowawcza za ujawnianie danych — stanowisko PUODO dotyczące wyroku TSUE C-741/21**

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wyraził swoją opinię na temat twierdzeń wynikających z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dn.11 kwietnia 2024 r. w sprawie C-741/21 GP/juris GmbH, w którym wskazano, iż przy dochodzeniu odszkodowania za szkodę niemajątkową na podstawie art. 82 ust. 1 RODO nie wystarczy samo naruszenie przepisu rozporządzenia. Musi również dojść do poniesienia jakiekolwiek szkody przez osobę, której dane dotyczą.
Wydane stanowisko to próba udzielenia odpowiedzi na pytanie jak (i czy) interpretacja wyroku wpływa na polskie prawo oraz sposób interpretowania przepisów.

Idź do oryginalnego materiału