Ile jest warta sztuczna inteligencja? Najnowszy raport wycenia AI na fortunę

bithub.pl 1 rok temu

Firma doradcza McKinsey & Company rzuciła wyzwanie nowym badaniami. Sugerują, iż generatywne sztuczne inteligencje, w uproszczeniu AI, mogą na dobre namieszać w globalnej ekonomii i dorzucić do niej biliony dolarów rocznie. W raporcie z 14 czerwca 2023, „Ekonomia Generatywnej AI”, analitycy obliczyli, co takie narzędzia jak ChatGPT mogą zdziałać w różnych branżach.

AI Zmieni Wszystko

McKinsey & Company twierdzi, iż AI może zasilić globalną gospodarkę kwotą od 2,6 do 4,4 biliona dolarów rocznie. Jak to zrobią? Zwiększą wydajność w 63 różnych obszarach. To by oznaczało, iż AI wpłynie na ekonomię o 15-40% więcej, niż przewidywano wcześniej, kiedy nie uwzględniano takich czynników jak przetwarzanie języka naturalnego. Z raportu wynika, iż najwięcej pieniędzy zgarną różne branże – od bankowości po farmaceutykę.

Ale żeby wszystko zaskoczyło z pełną mocą, biznesy muszą dostosować swoje praktyki i przeszkolić ludzi do nowych ról. Jednak choćby z tymi wyzwaniami, szybkie wdrożenie AI może podkręcić globalny wzrost produktywności o 0,6% rocznie aż do 2040 roku.

Między Szansą a wyzwaniem

Analitycy z McKinsey & Company podkreślają, iż przy całym tym hype na punkcie sztucznej inteligencji, trzeba pamiętać o zagrożeniach. Dezinformacja, bezpieczeństwo i utrata miejsc pracy związanych z automatyzacją – to zdecydowanie trzeba mieć na oku.

Ważne będzie wsparcie dla osób, które będą musiały zmienić miejsca pracy. Tylko wtedy zyski z AI nie będą się dzielić w sposób nierówny. Ale jeżeli zrobimy to dobrze, to skala możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja, może być przełomem dla globalnego wzrostu.

Co ciekawe, nie tylko McKinsey & Company dostrzega potencjał AI. Goldman Sachs także podkreśla, iż nowe technologie mogą przynieść duże zmiany w globalnej gospodarce, choćby zwiększając światowe PKB o 7% (czyli prawie 7 bilionów dolarów).

Ciekawostką jest, iż rok wcześniej wiele instytucji finansowych zachwycało się nad Metaverse, ale ostatecznie nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Teraz oczy wszystkich są zwrócone na AI – zobaczymy czy będzie to strzał w dziesiątkę czy jednak, mimo świetlanych przewidywań, niewypał.

Może Cię również zainteresować:

Idź do oryginalnego materiału