Cześć!
🟠 Rebranding Twittera może być bardzo kosztowny
Elon Musk, po zakupie Twittera za 44 miliardy dolarów, ogłosił decyzję o zmianie nazwy serwisu na "X" oraz usunięciu charakterystycznego logo z ptakiem. Wprowadzenie czarnego logo "X", zaprojektowanego przez fana, miało miejsce w poniedziałek. Nowa CEO Linda Yaccarino przedstawiła wizję przekształcenia "X" w platformę obsługującą audio, wideo, wiadomości, płatności i bankowość.
Według analityków, ten rebranding mógł spowodować utratę wartości marki od 4 do choćby 20 miliardów dolarów. Od października 2022 roku Twitter zanotował spadek przychodów z reklam o około 50 proc.
🟠 W Europie (w końcu) będzie można łatwiej naładować auta elektryczne
Rada UE przyjęła nowe przepisy mające na celu ułatwienie podróżowania właścicielom pojazdów elektrycznych po Europie, a także redukcję emisji szkodliwych gazów cieplarnianych.
Nowe regulacje, które zaczną obowiązywać od 2025 roku, mają trzy najważniejsze cele: rozszerzenie infrastruktury ładowania EV wzdłuż głównych autostrad w Europie, uproszczenie płatności na stacjach ładowania bez konieczności korzystania z aplikacji lub subskrypcji oraz zapewnienie jasnego komunikowania informacji o cenach i dostępności poszczególnych stacji.
Do końca 2025 roku wymagana będzie instalacja stacji szybkiego ładowania o mocy co najmniej 150kW co 60 km wzdłuż sieci dróg TEN-T. Do końca 2027 roku stacje te muszą oferować łączną moc co najmniej 600kW. Nowe regulacje są częścią pakietu inicjatyw "Fit for 55", mającego na celu osiągnięcie przez UE celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% przed 2030 rokiem.
🟠 GitHub i inne organizacje chcą AI w wersji open-source
Grupa firm, w tym GitHub, Hugging Face, Creative Commons i inne, w liście do decydentów UE, zachęca do większego wsparcia dla rozwoju otwartoźródłowych modeli sztucznej inteligencji, podczas gdy prawodawcy finalizują przepisy AI Act.
"AI Act ma szansę ustanowić globalny precedens w regulacji AI, aby zminimalizować jej ryzyka i jednocześnie promować innowacje" - czytamy w liście wspomnianych firm.
Celem tego dokumentu, według Petera Cihona, starszego menedżera ds. polityki w GitHub, jest dostarczenie prawodawcom wskazówek, jak najlepiej wspierać rozwój AI. Mówi, iż kiedy inne rządy wprowadzą swoje wersje przepisów dotyczących AI, firmy chcą mieć możliwość zabrania głosu.
Przepisy dotyczące AI były gorącym tematem dla wielu rządów, a UE była jedną z pierwszych, które zaczęły poważnie omawiać propozycje. Jednak AI Act UE został skrytykowany za zbyt szerokie definicje technologii sztucznej inteligencji, jednocześnie skupiając się zbyt wąsko na warstwie aplikacji.
🟠 Spotify podniesie ceny abonamentu - na razie nie w Polsce
Spotify poinformowało, iż cena subskrypcji Spotify Premium w USA wzrośnie do 10,99 dolara miesięcznie, co stanowi wzrost o cały dolar. Wzrost ten jest uzasadniany przez przedstawicieli Spotify jako sposób na "kontynuowanie innowacji" i "dostarczanie wartości" fanom i artystom.
Na tę chwilę podwyżka dotknie tylko niektórych regionów, w tym m.in. USA, Andorę, Albanię, Austrię, Australię, Belgię, Brazylię, Kanadę, Chile, Danię, Finlandię, Francję, Wielką Brytanię, Grecję, Hongkong, Irlandię, Włochy, Luksemburg, Meksyk, Holandię, Nową Zelandię, Norwegię, Portugalię, Hiszpanię, Szwecję i inne.
Polska nie jest póki co na tej liście.
Ciekawe jest to, iż Spotify stosuje taktykę, w której osoby, które w tej chwili płacą za abonament Premium, nie zobaczą podwyżki od razu. Firma daje dodatkowy, miesięczny okres po starej cenie, zanim wprowadzi nowy cennik.
Ta podwyżka cen może być dla niektórych zaskoczeniem, ale inne główne serwisy streamingowe z muzyką również podniosły swoje ceny w ostatnich miesiącach. Apple rozpoczęło tę tendencję już w październiku ubiegłego roku, a w styczniu dołączyły do niego Amazon i Tidal. Niedawno do tego grona dołączył także YouTube, który zdecydował się podnieść ceny abonamentu Premium.
Czyli w sumie, będzie drożej - i tyle. Gdyby chociaż za tą podwyżką stała lepsza jakość dźwięku, która nie brzmi jak mp3 odtwarzane z puszki…
🟠 UE inwestuje miliardy w ramach Chips Act
Unia Europejska zakończyła proces przyjmowania planu mającego na celu zwiększenie krajowej produkcji półprzewodników. Chips Act (ustawa o układach scalonych) UE, która została zatwierdzona przez Parlament Europejski na początku tego miesiąca, wejdzie w życie po opublikowaniu w oficjalnym dzienniku.
Europejska Komisja zaproponowała ustawę Chips Act, wartą 43 miliardy euro (ok. 47,5 miliarda dolarów), jako część ambitnego celu produkowania 20 proc. światowych półprzewodników do 2030 roku. Wiele firm, w tym Intel i STMicroelectronics, już ogłosiło nowe miejsca produkcji w Europie.
Plan UE umożliwia krajom inwestowanie miliardów w badania nad układami scalonymi, a co ważniejsze, pozwala na subsydiowanie produkcji układów scalonych, które są pierwsze w swoim rodzaju. UE, wraz z USA, Japonią i Koreą Południową, inwestuje miliardy w swoje krajowe przemysły półprzewodnikowe, zwłaszcza w obliczu rosnących napięć między Chinami a USA, które mogą zakłócić łańcuchy dostaw.
🟠 Co powiesz na pada do Xboxa, który pachnie pizzą?
Xbox niedawno wprowadził na rynek limitowaną edycję kontrolera, który wyposażony jest w specjalny dyfuzor emitujący zapach pizzy. Ta niecodzienna propozycja jest częścią kampanii promocyjnej filmu "Wojownicze Żółwie Ninja: Zmutowany Chaos", który trafi do kin 4 sierpnia 2023 roku.
Kontroler został stworzony we współpracy między Microsoftem a Paramount Pictures i będzie dostępny w czterech wariantach - każdy z nich będzie reprezentował jednego z bohaterów filmu. Wszystkie kontrolery będą miały na sobie podobizny żółwi i będą zielone.
Rozpoznawalnym elementem tego gadżetu jest dyfuzor montowany na spodzie kontrolera, który wydziela zapach pizzy podczas gry. Dyfuzor można odłączyć w dowolnym momencie, co jest zdecydowanie przydatne, gdyż zapach pizzy może stać się męczący po kilku minutach gry.
Czego Ci szaleni marketingowcy nie wymyślą.
Longform:
🟡 Sam Altman, twórca OpenAI dąży do stworzenia zupełnie nowej formy inteligencji. Czy to może się udać? (czytaj dalej)
🟡 SpaceX ma pomysł na statek Starship. Miałby on działać jako… stacja kosmiczna. (czytaj dalej)
Produkt: