Instytut Alana Turinga osiąga „kluczowy kamień milowy” w strategii sztucznej inteligencji

cyberfeed.pl 3 miesięcy temu


Instytut Alana Turinga mianowała czterech nowych dyrektorów ds. nauki i innowacji do swojego wyższego zespołu kierowniczego ds. nauki, co według niej stanowi najważniejszy krok w kierunku wdrożenia nowej strategii.

Instytut powstał w 2015 roku, a jego celem było dokonanie „wielkiego skoku w rozwoju i wykorzystaniu analityki danych i sztucznej inteligencji” [AI] zmienić świat na lepszy”. To uruchomiła nową strategięTuring 2.0, oparty na trzech „wielkich wyzwaniach”, w marcu 2023 r.

Największe wyzwania dotyczą środowiska i zrównoważonego rozwoju, zdrowia, obronności i bezpieczeństwa narodowego, które towarzyszą pracom instytutu nad sztuczną inteligencją i badaniami w zakresie nauki o danych.

Strategia ma na celu zajęcie się zagrożeń stwarzanych przez technologie AI w przypadku stosowania bez przejrzystych procesów i dobrego nadzoru ze strony człowieka – jednym z największych wyzwań jest zapewnienie, iż technologie te będą wykorzystywane w sposób etyczny i dla dobra społecznego, stwierdzono w momencie uruchomienia strategii.

Instytut Turinga potwierdził to teraz Marc Deisenroth poprowadzi wielkie wyzwanie dotyczące środowiska i zrównoważonego rozwoju. Deisenroth dołącza do Instytutu Turinga z UCL, gdzie jest kierownikiem Google DeepMind ds. sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

W swoim wyjaśnieniu wyzwań związanych ze środowiskiem Instytut Turinga stwierdził, iż ze względu na swoją wiedzę specjalistyczną w zakresie stosowania analityki danych i sztucznej inteligencji w szerokim zakresie nauki i inżynierii, jest dobrze przygotowany do odegrania kluczowej roli „w rozwiązywaniu i zapobieżenie kryzysowi klimatycznemu i różnorodności biologicznej aby pomóc społeczeństwu i życiu prosperować w świecie zerowym netto”.

Andrew Duncan poprowadzi badania podstawowe Turinga. Był starszym wykładowcą na wydziale matematyki w Imperial College w Londynie i był głównym naukowcem w dziale obronności w brytyjskiej firmie technologicznej Improbable. Wcześniej był także liderem grupy programu inżynierii skoncentrowanej na danych w Instytucie Turinga.

Zdrowie i dobre samopoczucie

Aldo Faisal pokieruje wielkim wyzwaniem w dziedzinie zdrowia, którego celem jest poprawa zdrowia i dobrostanu narodu. Jest profesorem sztucznej inteligencji i neuronauki w Imperial College w Londynie oraz dyrektorem założycielem brytyjskiego Centrum Badań i Innowacji (UKRI) w dziedzinie sztucznej inteligencji w opiece zdrowotnej oraz Centrum UKRI w dziedzinie sztucznej inteligencji w zakresie cyfrowej opieki zdrowotnej.

Na stronie Instytutu Turinga poświęconej wyzwaniom związanym z opieką zdrowotną wskazano możliwości wykorzystania nauki o danych i sztucznej inteligencji, aby umożliwić bardziej proaktywne skupienie się na zapobieganiu, wcześniejszej identyfikacji chorób i wcześniejszych, lepiej ukierunkowanych interwencjach w celu poprawy zdrowia wszystkich „nie zostały jeszcze w pełni zrealizowane”.

Tim Watson poprowadzi wielkie wyzwanie dotyczące obrony i bezpieczeństwa narodowego. Profesor Watson dołączył do Instytutu Turinga w styczniu 2022 roku, obejmując stanowisko dyrektora programowego ds. obronności i bezpieczeństwa, a także jest dyrektorem Centrum Cyberbezpieczeństwa na Uniwersytecie Loughborough.

W uzasadnieniu Instytutu Turinga dotyczącym tego wyzwania zauważono, iż zwiększone wykorzystanie systemów sieciowych i udostępnianie prywatnych danych powoduje nową niepewność i ryzyko, zarówno techniczne, jak i społeczne. „Co więcej, szybkość zmian technologicznych stanowi wyjątkowe wyzwanie dla opracowywania nowych przepisów, polityk i zarządzania” – stwierdzono. „Wielka Brytania musi przez cały czas przodować w badaniach, rozwoju i integracji technologii, aby sprostać tym wyzwaniom, w przeciwnym razie ryzykuje pozostanie w tyle na arenie międzynarodowej”.

Główna doradczyni naukowa rządu, Angela McLean, powiedziała: „Jestem podekscytowana potencjałem sztucznej inteligencji w zakresie zmiany naszego świata na lepsze. Są to wszystkie obszary, na które sztuczna inteligencja zaczyna mieć wpływ i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co te wielkie wyzwania mogą przynieść pod przewodnictwem nowych dyrektorów”.

Instytut mianował także Jona Crowcrofta i Mike’a Wooldridge’a specjalnymi doradcami, których zadaniem jest dalsze wzmacnianie wiodącej pozycji naukowej Instytutu.

Demis Hassabis, współzałożyciel i dyrektor generalny Google DeepMind, powiedział: „Żyjemy w czasach ogromnego postępu w dziedzinie sztucznej inteligencji i będziemy potrzebować ich energii i wiedzy, aby wszyscy mogli spełnić pokładane w niej nadzieje. Turing sam kiedyś ujął to najlepiej: „Widzimy przed sobą tylko niewielką odległość, ale widzimy tam mnóstwo rzeczy, które wymagają zrobienia”.

Następnym krokiem dla dyrektorów będzie rozpoczęcie wyznaczania swoich priorytetów, czyli „misji” dla wszystkich z tych obszarów, aby zapewnić społeczeństwu korzyści z pozytywnego wpływu sztucznej inteligencji i nauki o danych – przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka, jakie mogą stwarzać pojawiające się technologie.

Zdaniem instytutu celem strategii Turing 2.0 jest to, aby za 10 lat instytut zyskał międzynarodowe uznanie jako centrum badań i innowacji w zakresie wykorzystania nauki o danych i sztucznej inteligencji do wywarcia trwałego wpływu na najpilniejsze problemy społeczne na świecie kwestie.

Strategia ta była również odpowiedzią na dramatyczny rozwój dużych modeli językowych, takich jak ChatGPT, co wywołało wiele emocji, ale także pewne obawy. Na przykład w grudniu 2023 r. instytut Centrum nowych technologii i bezpieczeństwa ostrzegł, iż wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) może w niezamierzony sposób wyrządzić znaczne szkody dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii.

Stwierdzono, iż znaczna część debaty na temat zagrożenia sztuczną inteligencją skupia się na zagrożeniach ze strony grup, które chcą wyrządzić krzywdę dzięki GenAI, na przykład poprzez kampanie dezinformacyjne i cyberataki. Ale chociaż GenAI zwiększy szybkość i skalę tych działań, stwierdzono, iż rządy powinny również wystrzegać się niezamierzonych zagrożeń stwarzanych przez eksperymenty z narzędziami GenAI oraz „nadmierne podejmowanie ryzyka”w wyniku nadmiernego zaufania do wyników sztucznej inteligencji i obawy, iż przegapisz najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Rząd pragnie promować Wielką Brytanię jako centrum innowacji w zakresie sztucznej inteligencji, zarówno jako źródło nowych możliwości zatrudnienia w branży zaawansowanych technologii, jak i sposób na zwiększenie produktywności.

Na początku tego miesiąca rząd oświadczył, iż nie wprowadzi żadnych konkretnych regulacji dotyczących sztucznej inteligencji, przynajmniej na razie. Zamiast tego zapewni dodatkową gotówkę istniejącym organom regulacyjnym, aby mogli zbudować swoje narzędzia i możliwości zrozumieć ryzyko związane ze sztuczną inteligencją. Rząd stwierdził jednak, iż wyzwania stwarzane przez technologie AI „będą ostatecznie wymagają działań legislacyjnych w każdym kraju po osiągnięciu dojrzałości zrozumienia ryzyka”.



Source link

Idź do oryginalnego materiału