Internetowe oszustwo na Black Week

ecoreporters.pl 5 miesięcy temu

Koniec listopada to czas promocji w sklepach i początek zakupów przed sezonem świątecznym. Black Friday, czyli piątek przypadający po Dniu Dziękczynienia (w tym roku 23 listopada), zwykle przynosi duże promocje. Z piątku zrobił się Black Week, a promocje – jak się okazuje – wykorzystują oszuści. Ta historia wydarzyła się naprawdę, zaledwie kilka dni temu. Opisujemy oszustwo sklepu internetowego sprzedającego sprzęt RTV i AGD. Sprawa już została zgłoszona na policję.

Nie warto ślepo ulegać szałowi zakupów, ale czasami ulegamy atrakcyjnym cenom. Tak też było w tym przypadku, kiedy osoba z naszej rodziny postanowiła kupić odkurzacz. Często wstrzymujemy się z zakupami, czekając na niższe ceny. I gdy właśnie pojawiła się okazja cenowa, dokonujemy zakupu.

Najtańszy sklep AGD i RTV

Cena sprzętu była atrakcyjna, co potwierdzała porównywarka ceneo. Kilka kliknięć i zakup dokonany, wystarczyło więc już tylko poczekać na przesyłkę.

Towar jednak nie przychodził, a kontakt ze sklepem urwał się kilka dni po zakupie odkurza. Nik nie odbierał telefonu komórkowego, podanego w mailu. Jak się okazało, kilka dni po zakupie sklep przestał istnieć, zostawiając na lodzie klientów, którzy dokonali zakupu. Ich opinie jeszcze są widoczne na stronie ceneo. Niektórzy zostali oszukani na kilkaset złotych, inni – na kilka tysięcy, bo chcieli skorzystać z okazji i zrobić od razu większe zakupy – już „na mikołajki“.

Sam oszukańczy sklep internetowy AGD i RTV został gwałtownie z wyszukiwarki ceneo usunięty, zaledwie po dwóch dniach. Serwer sklepu jest wyłączony, a domena została kupiona przez amerykańską firmę. W internecie znajdziemy wszystkie ślady, jakie zostawił były już właściciel. To mieszkający pod Warszawą prawnik, którego nazwisko pojawia się w około 300 firmach.

Te dane oczywiście zna już także policja. Tylko czy będzie w stanie skutecznie ścigać przestępcę? Wiele historii osób oszukanych przez e‑sklepy znajdziemy np. w grupie na FB. Oszuści działają wykorzystując podobne metody.

Jak nie dać się oszukać przez internet?

Jak potem sprawdziliśmy, nazwa oszukańczego sklepu internetowego AGD i RTV łudząco przypominała nazwę sklepu, który działał od dawna. Podobnie nazwa spółki-właściciela przypominała rzetelnego producenta kosmetyków.

Jakie mamy prawa? Zgodnie z informacją UOKiK, sprzedana rzecz powinna zostać wydana niezwłocznie, nie później niż w ciągu 30 dni od daty zawarcia umowy, chyba iż uzgodniono inaczej. W razie przekroczenia tego terminu konsument ma prawo do wyznaczenia sprzedawcy dodatkowego czasu. o ile towar przez cały czas nie zostanie wydany, kupujący może odstąpić od umowy.

Natomiast odstąpienie od umowy jest trudne, gdy nie ma już sklepu i jasne jest, iż pieniędzy nie odzyskamy. Pozostaje wówczas zawiadomienie policji.

Zbliżają się święta, więc robimy większe zakupy. Pamiętajmy jednak o rozsądku przy kupowaniu przez internet. Wyjątkowo niskie ceny to pierwszy dzwonek alarmowy. Kolejny to: brak historii sklepu. Warto sprawdzić dokładnie sprawdzić opinie, których powinno być co najmniej kilkadziesiąt. To także wskazówka dla tych, którzy rezerwują pobyty przez internet, kupują rzeczy od prywatnych osób przez popularne platformy społecznościowe i sprzedażowe. Za pięknym zdjęciem czasami kryje się po prostu oszust.

Idź do oryginalnego materiału