IPhone za rok odbierze nowy standard wiadomości

gsmonline.pl 7 miesięcy temu

Serwis internetowy 9to5Mac uzyskał od Apple oświadczenie potwierdzające, iż za rok system iOS zacznie wspierać standard wiadomości RCS (Rich Communication Services).

Funkcja zostanie uruchomiona poprzez aktualizację systemu "pod koniec przyszłego roku".

Decyzja Apple wynika głównie z presji ze strony organów regulacyjnych i konkurentów, takich jak Google i Samsung.

W oświadczeniu rzecznik Apple napisał:

Pod koniec przyszłego roku dodamy obsługę RCS, standardu GSM Association. Wierzymy, iż RCS zapewni lepszą interoperacyjność w porównaniu z SMS-ami lub MMS-ami. Będzie on działał równolegle z iMessage, który pozostanie najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem przesyłania wiadomości dla użytkowników Apple.

RCS wprowadzi wiele funkcji „w stylu” iMessage do międzyplatformowego przesyłania wiadomości między urządzeniami iPhone i Android. Obejmuje potwierdzenia przeczytania, wskaźniki pisania, wysokiej jakości obrazy i filmy oraz wiele innych.

Wdrożenie RCS przez Apple da również użytkownikom możliwość udostępniania swojej lokalizacji innym osobom w wątkach tekstowych. W przeciwieństwie do zwykłych SMS-ów, RCS może działać również przez mobilną transmisję danych lub Wi-Fi.

iMessage przez cały czas będzie główną platformą do komunikacji między użytkownikami iPhone'ów. SMS i MMS będą również przez cały czas dostępne jako rozwiązanie awaryjne, gdy zajdzie taka potrzeba.

Apple powtarza również, iż iMessage jest znacznie bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla prywatności niż RCS. iMessage jest szyfrowany od końca do końca, a Apple właśnie podniósł ten poziom dzięki zaawansowanej ochronie danych dla wiadomości w iCloud. Tymczasem Apple twierdzi, iż RCS nie obsługuje w tej chwili szyfrowania tak silnego jak iMessage.

Apple twierdzi, iż będzie współpracować z członkami GSMA nad sposobami dalszego ulepszania protokołu RCS. Obejmuje to w szczególności poprawę bezpieczeństwa i szyfrowania wiadomości RCS. Apple powiedział również serwisowi 9to5Mac, iż nie będzie używać żadnego rodzaju zastrzeżonego szyfrowania end-to-end w komunikacji RCS.

Dla porównania, implementacja szyfrowania end-to-end przez Google jest częścią aplikacji Wiadomości na Androida, a nie samej specyfikacji RCS.

RCS będzie używać zielonych chmurek, tak jak SMS-y.

Idź do oryginalnego materiału