IRIS² coraz bliżej. To konkurencja dla Starlink od Unii Europejskiej

instalki.pl 1 miesiąc temu

Unia Europejska przez cały czas pracuje nad wdrożeniem bezpiecznego systemu satelitarnego. Nosi on nazwę IRIS² i właśnie podjęto kolejny krok związany z rozwojem tego niezwykle ambitnego przedsięwzięcia. Podpisano bowiem umowę koncesyjną na infrastrukturę obejmującą ogromną konstelację satelitów. Podzielono się przy okazji szeregiem innych istotnych informacji, chociażby potencjalnym terminem debiutu swego rodzaju konkurencji dla Starlink.

Unia Europejska kładzie nacisk na łączność satelitarną

Nie tak dawno dawaliśmy Wam znać o intrygującej interwencji Komisji Europejskiej. Organ ten zainteresował się firmą Gorilla Glass, czyli czołowym producentem szkieł hartowanych dedykowanych telefonom, tabletom i innym urządzeniom. Władze uważają, iż koncern nadużywa swojej dominującej pozycji i wykorzystuje ją, by ograniczać konkurencję oraz jej wpływ na rynek.

  • Sprawdź także: Bezpłatny internet Wi-Fi działa w Polsce i Europie. Mapa

Komisja Europejska poinformowała właśnie o podpisaniu umowy z konsorcjum SpaceRISE. Składa się ono z trzech głównym operatorów sieci satelitarnych: SES SA, Eutelsat SA i Hispasat S.A. Są oni wspierani przez ogromny zespół podwykonawców, do których należą chociażby takie podmioty jak Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat oraz Thales SIX. Kontrakt zawarty został na 12 lat.

Tego typu partnerstwo ma do 2030 roku umożliwić świadczenie najróżniejszych usług łączności – zarówno rządowych, jak i komercyjnych. jeżeli zaś chodzi o szczegóły IRIS², to przedstawiciele Komisji Europejskiej mówią, iż projekt ma przede wszystkim „zaoferować zaawansowane usługi łączności użytkownikom rządowym i wypełnić luki w łączności na terenie całej Unii Europejskiej”. Gdy faktycznie wszystko zostanie zrealizowane pomyślnie, to na niskiej i średniej orbicie okołoziemskiej zagości konstelacja składająca się z 290 satelitów.

Szybki internet w każdym miejscu?

Państwa członkowskie mają wtedy zyskać bezpieczne usługi łączności. Przeciętni obywatele natomiast skorzystają z szybkich łącz szerokopasmowych. Ma to się sprawdzić zwłaszcza w miejscach, gdzie występują zauważalne problemy z siecią lub zasięgiem. Projekt pomoże w eliminacji takich lokalizacji – tych przecież nie brakuje choćby w Polsce.

Tak naprawdę mówimy o swego rodzaju konkurencji dla Starlink od amerykańskiej firmy SpaceX. Unia Europejska nie ukrywa chęci sprawienia, by przestrzeń kosmiczna także była rynkiem komunikacyjnym, gdzie występuje konkurencja. Elon Musk jednak wysyła satelity znacznie częściej, gdyż od 2018 roku wystrzelono ich już ponad 7000.

  • Przeczytaj również: Ustawa o sztucznej inteligencji wchodzi w życie. Nadchodzi przełom

Do momentu realizacji projektu IRIS² pozostało jeszcze mnóstwo czasu. Pozostaje mieć nadzieję, iż gdy faktycznie dojdzie do jego realizacji, to nie będzie okraszony poważnymi problemami. Miejsca wykluczone cyfrowo powinny na tym przedsięwzięciu dużo zyskać.

Źródło: Komisja Europejska / Zdjęcie otwierające: unsplash.com (@squads_cap)

starlinkUnia Europejska
Idź do oryginalnego materiału