Powiedzenie może brzmieć: „jeśli chcesz, żeby coś było zrobione dobrze, zrób to sam”, ale to nie powód, aby mikrozarządzać każdym zakątkiem naszego życia. Poza tym, iż nie brakuje zadań wymagających fachowej wiedzy, żyjemy w czasach nowoczesnej ekonomii gig i niezależnie od tego, czy potrzebujesz podwózki przez miasto, czy też kogoś, kto odbierze dla Ciebie zakupy spożywcze, aplikacje sprawią, iż będziesz po prostu kilka kliknięć dzieli Cię od połączenia się z osobą gotową do pomocy. Istnieje również inna opcja, która staje się dla nas coraz bardziej dostępna i zamiast zatrudniać kolejną osobę do wykonania zadań, jest coraz więcej rzeczy, w których sztuczna inteligencja jest zainteresowana bezpośrednią pomocą. Ale jak dobrze czujesz się z przekazaniem sterów algorytmowi? Wszyscy widzieliśmy wiele przykładów żenujących niepowodzeń sztucznej inteligencji, na przykład gdy system jest używany do podsumowywania informacji, niezależnie od tego, czy są to wyszukiwania w Internecie, nagłówki wiadomości czy nasze najnowsze powiadomienia. i bardzo źle ocenia te podsumowania. Przynajmniej stawka jest stosunkowo niska i zwykle dość łatwo jest nam wykryć, kiedy sztuczna inteligencja ma „halucynacje”. Czy takie doświadczenia wystarczą, aby zniechęcić Cię do zaufania sztucznej inteligencji do wykonywania zadań, które mają nieco większe znaczenie w naszym życiu? Produkty takie jak Rabbit R1 reklamują się jako wszechstronni asystenci AI, mogący na przykład zamawiać w naszym imieniu dostawę jedzenia. Era „agentycznej” sztucznej inteligencji dopiero się zaczyna i lepiej uwierz, iż w 2025 r. usłyszymy znacznie więcej o sztucznej inteligencji, która zajmuje się na przykład planowaniem spotkań dla nas, a choćby wyszukiwaniem i rezerwacjami najlepsze loty na nadchodzącą podróż. Prawdopodobnie widziałeś wystarczająco dużo demonstracji sztucznej inteligencji, aby zrozumieć, iż tego rodzaju rzeczy są całkowicie wykonalne… jeżeli wszystko pójdzie dobrze. Zarówno modele ludzkie, jak i modele sztucznej inteligencji są zdolne do popełniania błędów i formułowania fałszywych założeń, ale czy są równie dobre w ich wychwytywaniu i korygowaniu kursu na czas? To bardzo dobre pytanie, w przypadku którego nie wydaje się jeszcze, iż sztuczna inteligencja jest po stronie zwycięzców. Jasne, wydajność cały czas się poprawia — ale jak dobra musi być, zanim będziesz mógł na niej polegać?
Czy zaufałbyś sztucznej inteligencji w kwestii rezerwacji lotów lub zakupów spożywczych?
49 głosów Zdecydowanie. Sztuczna inteligencja z każdym dniem staje się coraz bardziej wydajna.0%Jasne, ale zdecydowanie sprawdzam wszystko jeszcze raz po fakcie.6%W pewnym sensie. Cieszę się, iż AI może przeprowadzić badania, ale decyzje dotyczące zakupów podejmuję samodzielnie.18%Jeszcze nie. Sztuczna inteligencja robi wrażenie, ale nie sądzę, iż jest całkiem gotowa do takich zadań.20%Trudne nie. To brzmi jak przepis na efekt czerwonych oczu przy sześciu połączeniach.55% Wielu z nas polega na sztucznej inteligencji, jeżeli chodzi o rekomendacje dotyczące np. tego, jakiego nowego artysty muzycznego powinniśmy posłuchać — ale czy równie chętnie skorzystasz z rad sztucznej inteligencji, jeżeli chodzi o nowe produkty spożywcze, które warto sprawdzić? Nowe miejsca do odwiedzenia? To skomplikowana równowaga stawek, a wydajność sztucznej inteligencji zmienia się z dnia na dzień i nie zapewni ona nam wszystkim oczywistych odpowiedzi w każdej sytuacji. Nie oznacza to jednak, iż wielu z nas nie jest zainteresowanych byciem pierwszych użytkowników i naprawdę naciskamy na te systemy, aby zobaczyć, gdzie mogą nadrobić trochę luzu w naszym życiu. Czy jesteś członkiem zespołu „AI, przejmij kierownicę”, czy też cieszysz się, iż możesz robić wszystko po staremu, a ktoś inny martwi się o niespodziewaną dostawę DoorDash, zawierającą zaledwie cztery tuziny szalotki? Weź udział w naszej ankiecie lub opisz szczegółowo swoje zdanie w komentarzach.
Masz wskazówkę? Porozmawiaj z nami! Wyślij e-mail do naszych pracowników na adres news@Prawica.com. Możesz zachować anonimowość lub uzyskać uznanie za informacje, to Twój wybór.Komentarze