Jak zapewnić bezpieczne korzystanie z usług chmury publicznej

cyberfeed.pl 7 miesięcy temu


Przez

Opublikowany: 12 czerwca 2024 r

The chmura publiczna to model przetwarzania w chmurze, który umożliwia zdalny i na żądanie dostęp do zasobów, takich jak aplikacje, przechowywanie danych i maszyny wirtualne. Choć jest to w dużej mierze korzyść, pozostawia także organizacje otwarte na nowe rozwiązania bezpieczeństwo chmury publicznej ryzyko, zwłaszcza gdy umożliwiają użytkownikom dostęp do usług na żądanie z różnych lokalizacji i dzięki różnych urządzeń.

Bezpieczeństwo chmury obejmuje technologię i techniki opracowane w celu zapobiegania zagrożeniom dla cyberbezpieczeństwa organizacji i łagodzenia ich. Firmy muszą wdrożyć zabezpieczenia przetwarzania w chmurze, aby wspierać zarówno transformacje cyfrowe, jak i wykorzystanie narzędzi opartych na chmurze do ochrony aktywów. Bezpieczeństwo w chmurze polega na połączeniu kilku technologii, a wszystkie mają na celu wzmocnienie zabezpieczeń cybernetycznych danych i aplikacji znajdujących się poza siedzibą firmy.

Oto niektóre z podstawowych elementów zapewniających bezpieczeństwo w chmurze:

  • Ochrona danych: W kontekście chmury bezpieczeństwo danych polega na ochronie i utrzymywaniu integralności danych organizacji w chmurze. Dane te zwykle obejmują:
  • Dane firmy, w tym informacje zastrzeżone i wrażliwe
  • Własność intelektualna
  • Dane pracownika
  • Dane klienta
  • Dane wykorzystywane przez aplikacje internetowe
  • Zarządzanie tożsamością i dostępem (IAM): Wiąże się to z zapewnieniem pracownikom dostępu do rozwiązań cyfrowych, których potrzebują do wykonywania swoich obowiązków. Korzystając z uprawnień, możesz zarządzać aplikacjami, do których użytkownicy mają dostęp, aby zapewnić istniejącym użytkownikom potrzebne im uprawnienia, a dostęp byłym pracownikom zostanie zakończony, co pomaga kontrolować powierzchnię ataku.
  • Zarządzanie: Wiąże się to z egzekwowaniem wewnętrznych zasad zarządzania danymi w sposób, który chroni i umożliwia działanie systemów oraz zabezpiecza wrażliwe informacje.
  • Ciągłość działania (BC) i przechowywanie danych (DR): Koncentruje się to na tworzeniu kopii zapasowych danych w celu przywrócenia krytycznych systemów w przypadku katastrofy, naruszenia lub wyczyszczenia systemu.
  • Zgodność z prawem: Zgodność z prawem koncentruje się na upewnieniu się, iż dane organizacji są zgodne ze standardami określonymi w prawie kraju, w którym znajduje się Twoja firma, a także kraju, z którym może prowadzić interesy.

Oto kilka zagrożeń bezpieczeństwa związanych z chmurą publiczną:

  • Naruszenia danych: Ilość danych przechowywanych w chmurze publicznej stale rośnie, co czyni ją bardziej atrakcyjnym i lukratywnym celem dla hakerów. Niewłaściwa ochrona danych może prowadzić do kosztownych naruszeń danych, które z kolei mogą skutkować karami finansowymi, działaniami prawnymi, a choćby oskarżeniami karnymi przeciwko organizacji. Naruszenia danych powodują również kosztowne szkody dla reputacji i mogą prowadzić do nieprzestrzegania przez firmy coraz bardziej rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony danych.
  • Słabe uwierzytelnienie: Ochrona danych w chmurze publicznej zależy od wdrożenia niezawodnych metod i procesów uwierzytelniania, takich jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA).
  • Brak szyfrowania: Szyfrowanie danych powoduje, iż stają się one nieczytelne dla osób nieupoważnionych do dostępu do nich. Dlatego choćby jeżeli atakujący uzyskają dostęp do systemu, nie będą w stanie odczytać zaszyfrowanych danych, przez co będą one dla nich bezużyteczne. Szyfrowanie zapewnia poufność danych i wzmacnia integralność danych w chmurze.
  • Zagrożenia wewnętrzne: Ataki te są powodowane przez osoby pracujące dla organizacji (tj. obecnych lub byłych pracowników) lub mające dostęp do sieci i systemów firmy. Motywacja ataku wewnętrznego jest zwykle finansowa. Mogą być także skutkiem chęci zemsty pracownika na organizacji lub kradzieży własności intelektualnej (IP). Ponadto zagrożenia wewnętrzne mogą być spowodowane błędem ludzkim i lukami w bezpieczeństwie chmury publicznej, na przykład nieodebraniem przez specjalistę IT dostępu użytkownikowi w przypadku opuszczenia organizacji lub zmiany jego roli zawodowej.
  • Kradzież tożsamości użytkownika: Bez odpowiedniego zabezpieczenia osoby atakujące mogą stosunkowo łatwo podsłuchiwać, podglądać, modyfikować i kraść dane. Cyberprzestępcy coraz częściej wykorzystują wrażliwe dane do kradzieży tożsamości. Obejmuje to wykorzystanie różnych wektorów ataków, takich jak kradzież kart kredytowych, naruszenia bezpieczeństwa danych, złośliwe oprogramowanie i ataki typu Distributed Denial-of-Service (DDoS) w celu kradzieży danych osobowych.

Oto niektóre sposoby zapewnienia firmom bezpiecznego korzystania z usług chmury publicznej:

  • Szyfrowanie: Używaj szyfrowania danych, aby chronić wrażliwe dane przed nieupoważnionym użyciem.
  • Plan zastępczy: Wdróż plan tworzenia kopii zapasowych danych, aby zachować bezpieczeństwo w chmurze.
  • Kontrola dostępu użytkownika: Zarządzaj kontrolą dostępu użytkowników.
  • Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA): Zastosuj MSZ.
  • Szkolenie pracowników: Pracownikom należy zapewnić odpowiednią ilość szkoleń dla użytkowników (zarówno na poziomie użytkownika końcowego, jak i administratora), aby pomóc im lepiej zrozumieć swoje środowisko.
  • Zapory ogniowe: Używaj zapór sieciowych, aby chronić swoją firmę przed cyberatakami i zapewnić zgodność ze standardami bezpieczeństwa.
  • Zarządzanie podatnościami: Skorzystaj z zarządzania lukami w zabezpieczeniach w chmurze, aby poprawić bezpieczeństwo platformy chmurowej, aplikacji, które z niej korzystają, oraz danych, które są przez nie przechowywane i dostarczane.
  • Zarządzanie certyfikatami: Nalegaj na rygorystyczne certyfikaty zgodności.
  • Testy podatności i penetracji chmury: Użyj testów penetracyjnych chmury, aby zidentyfikować wszelkie luki w systemach opartych na chmurze.

Beji Jacob jest członkiem ISACA Grupa Robocza ds. Pojawiających się Trendów.

Przeczytaj więcej na temat bezpieczeństwa w chmurze



Source link

Idź do oryginalnego materiału