Jaką jedną książkę powinien przeczytać każdy programista?

sztukakodu.pl 2 lat temu

Jakiś czas temu zadałem na

do Was pytanie o to jaką książkę powinien przeczytać każdy programista. Odpowiedzi były na tyle ciekawe, iż postanowiłem zebrać je w formie wpisu.

Oczywiście listy książek, które warto przeczytać pojawiają się w wielu formach.

Ta jest o tyle nietypowa, iż prosiłem o podanie tylko 1 pozycji.

Nie traktuj jej więc jak pełnoprawnej listy, którą wystarczą przejść by rozwijać się jako Java Developer, a raczej jako inspirację do tego by sięgnąć po coś ekstra.

Designing Data Intensive Applications, Martin Kleppmann

Książką, którą zaproponowałem ja. Ciągle jestem w trakcie czytania, bo nie jest to lekka lektura, ale to co ją wyróżnia to napakowanie informacjami, brak zbędnego wodolejstwa i logiczne rozwijanie narracji. Z każdą kolejną stroną i rozdziałem ma się wrażenie, iż jedno bezpośrednio wynika z drugiego.

Pozycja szczególnie dla backend developerów, którzy chcą dużo lepiej zrozumieć jak działają bazy danych, systemy rozproszone i z jakimi wyzwaniami ale też rozwiązaniami się wiążą.

Jedną z najważniejszych lekcji z książki jest słowo kompromiss. Nie ma idealnych rozwiązań. Są lepsze i gorsze, ale to, o czym warto wiedzieć to z jakimi konsekwencjami się wiążą i co dają nam w zamian.

Jeśli chcesz pracować z systemami przetwarzającymi dane o większej skali, to zdecydowanie jest to pozycja do przeczytania.

Czysty Kod, Robert C. “Uncle Bob” Martin

Książką, którą chyba nieszczególnie trzeba przedstawiać. Pojawiła się w odpowiedziach najwięcej razy, od lat okupuje listę bestsellerów księgarni informatycznych.

Sam przeczytałem ją na początku mojej drogi i była dla mnie dużym objawieniem. Nauczyłem się z niej jak pisać lepszy kod, dlaczego jest to ważne i jak można refaktorować duże fragmenty kodu.

Zdecydowanie obowiązkowa lektura na początku drogi każdego Java Developera.

The Missing Readme, Riccommini, Ryaboy

Książka z 2021 roku będąca przewodnikiem dla osób zaczynających pracę w środowisku programistycznych, opowiadająca o rzeczach, których nie nauczą Cię na studiach.

Sam książki nie czytałem, ale patrząc na spis treści wygląda jak pozycja naprawdę warta poświęcenia swego czasu.

Porusza takie tematy jak: jak się uczyć, jak pracować z kodem, jak zarządzać zależnościami, jak testować, jak podchodzić do code review, jak wdrażać zmiany na produkcję, jak pracować z architekturą, czy jak rozwijać swoją karierę.

Deep Work, Cal Newport

Konieczność skupienia się podczas pracy twórczej jest nieodzownym elementem życia programisty. Z każdym rokiem przybywa nam bodźców, które od tego skupienia nas odrywają.

W powrocie do pracy głębokiej może pomóc Ci lektura książka Deep Worka Cala Newporta. Całość będzie wymagać przestawienia kilku Twoich nawyków, ale efekt końcowy na pewno warty jest wysiłku.

Zdecydowanie polecam.

Zawód Programista, Maciej Aniserowicz

Tej pozycji sam nie czytałem, ale pojawiła się jako propozycja w mojej ankiecie.

Jeśli chcesz więc zobaczyć co o pracy programisty pisze polski autor - to warto do niej zajrzeć.

Patterns Principles and Practices of Domain-Driven Design, Scott Millett

Pozycja zaproponowana przez

z bloga zycienakodach.pl.

Jak twierdzi Mateusz - po przeczytaniu tej książki Twój kod nigdy nie będzie taki sam.

Brzmi jak przepis na sukces.

Sam nie czytałem, więc dodaję do mojej listy lektur.

Pragmatyczny Programista, Hunt, Thomas

Jak napisał przy tej odpowiedzi

- pozycja konieczna do przeczytania co najmniej dwa razy przez każdego programistę. Ponadczasowe zasady i rady dotyczące rzemiosła programistycznego to z pewnością coś, co warto sobie odświeżyć. Czytanie tej książki z pewnością pomoże Ci “naostrzyć swoją piłę”.

Mit Przedsiębiorczości, Michael Gerber

Każdy programista powinien zrozumieć jak działa biznes. Ważne, by nie zamknąć się w swojej programistycznej bańce i umieć czasem spojrzeć nieco szerzej. W tym celu zdecydowanie pomoże książka Mit Przedsiębiorczości zaproponowana przez

.

Kto zabrał mój ser?, Spencer Johnson

Tytuł, który najbardziej zaskoczył mnie na liście :) „Niesamowity sposób radzenia sobie ze zmianami w pracy i życiu”, opublikowany 8 września 1998 r., to bestsellerowa, przełomowa i motywacyjna bajka biznesowa autorstwa Spencera Johnsona.

Niech sam opis z Google wystarczy za rekomendację. Kilka osób polecało :)

Sam nie czytałem.

Effective Java, Joshua Bloch

Klasyka z biblioteki Javowca. Chociaż część z rad tej nieśmiertelnej książki jest mocno dyskutowana w Internecie, tak nie można odmówić jej tego, iż jest to jedna z ważniejszych lektur początkującego programisty Java.

Jeśli więc jeszcze jej nie czytałeś, czas nadrobić zaległości.

Sprawny programista, John Sonmez

Kolejna coachingowa-poradnikowa pozycja o rozwoju swojej kariery jako programista. Tym razem z za wielkiej wody. Sam czytałem, pozycja wartościowa, na pewno można jej poświęcić kilka wieczorów i wyciągnąć najbardziej wartościowe elementy dla siebie. Zaproponował

z bloga WiadroDanych.pl

Zen and the Art of Motorcycle Maintenance, Robert Pirsig

Pozycja o podkradanym serze była nietypowa i tak samo jest chyba z tym tytułem.

Jak wskazuje opis - książka w ogóle nie jest o motocyklach, ani o tym jak o nie dbać :) To kolejna metafora radzenia sobie ze zmianami w życiu i biznesie.

Pozycja zaproponowana przez

.

Podsumowanie

Przyznasz, iż było to dość nietypowa, ale mam nadzieję, iż dzięki temu, interesująca lista. Może to dobra okazja by uzupełnić swoją bibliotekę o kilka pozycji.

A Ty? Jaką książkę dodałbyś do tej listy?

Zostaw swoją odpowiedź w komentarzu :)

Idź do oryginalnego materiału