Jensen Huang: chińska sztuczna inteligencja typu open source jest katalizatorem globalnego postępu

chiny24.com 11 godzin temu

Huang Ren Xun (Jensen), prezes NVIDIA, odbył trzecia w tym roku wizytę w Chinach. Wziął udział m.in. w trzeciej edycji Międzynarodowych Targów Łańcucha Dostaw (China International Supply Chain Expo) oraz udzielił licznych wywiadów prasowych na temat rozwoju i poziomu technologicznego Chin.

Podczas przemówienia wygłoszonego na otwarcie targów, ubrany w tradycyjny chiński strój zaznaczył wieloletnie związki NVIDII z Chinami i tutejszymi partnerami takimi jak Tencent, NetEase, Mihayo i Game Science.

Huang Renxun powiedział, iż sztuczna inteligencja zmienia każdą branżę, od badań naukowych i opieki zdrowotnej po rozwój energetyki, transport i zarządzanie logistyką. Sztuczna inteligencja napędza takie kultowe chińskie platformy, jak Tencent WeChat, Alibaba Taobao i ByteDance Douyin. Sztuczna inteligencja napędza autonomiczną jazdę i telefony Xiaomi, wspiera wyszukiwarkę AI Baidu i szybką oraz wygodną usługę dostaw Meituan. Sztuczna inteligencja wspiera również system diagnostyki obrazowej w medycynie.

Huang uważa, iż chińscy naukowcy, programiści i przedsiębiorcy są bohaterami stojącymi za szybkim tempem innowacji w Chinach.

Obecnie ponad 1,5 miliona programistów w Chinach tworzy oprogramowanie na platformie NVIDIA, realizując swoje innowacyjne pomysły.

Światowej klasy modele, takie jak DeepSeek, Alibaba (Qwen), Tencent Hunyuan, MiniMax i Baidu Ernie Bot (Baidu Wenxin Yiyuan), które powstały w Chinach są udostępniane na zasadach open source oraz napędzają szybki rozwój sztucznej inteligencji na całym świecie.

Wskazał również, iż chińska sztuczna inteligencja typu open source jest katalizatorem globalnego postępu, dając wszystkim krajom i branżom możliwość uczestniczenia w rewolucji AI.

„Dzisiaj sztuczna inteligencja jest również naszą infrastrukturą, podobnie jak energia elektryczna i internet w przeszłości. Sztuczna inteligencja zmienia również łańcuch dostaw, całkowicie zmieniając nasze metody produkcji i logistyki”

– powiedział Huang Ren Xun. Dodał, iż kolejną falą sztucznej inteligencji będą systemy robotyczne, które będą posiadały zdolność rozumowania i wykonywania poleceń oraz będą w stanie rozumieć świat fizyczny. W ciągu najbliższych dziesięciu lat fabryki będą napędzane przez oprogramowanie i sztuczną inteligencję, koordynując zespoły robotów współpracujących z ludźmi w celu produkcji inteligentnych produktów opartych na sztucznej inteligencji.

Inne opinie Jensena Huanga przekazane w wywiadach podczas wizyty w Chinach:

  • chiński rynek jest ogromny, pełen energii, a rozwój sztucznej inteligencji w Chinach jest bardzo szybki i ma ogromny potencjał, dlatego obecność amerykańskich przedsiębiorstw na chińskim rynku ma najważniejsze znaczenie;
  • Chiny mają bardzo korzystną pozycję w rozwoju robotów humanoidalnych. „Mają trzy atuty. Po pierwsze, dysponują już bardzo zaawansowaną technologią sztucznej inteligencji. Po drugie, są niezwykle skuteczne w dziedzinie mechatroniki. Po trzecie, mają ogromną bazę produkcyjną, która pozwala na wdrażanie tych robotów. Te trzy warunki są w Chinach wyjątkowe. Dlatego jestem bardzo optymistycznie nastawiony do rozwoju technologii robotyki w tym kraju”.
  • Chiny są jednym z największych rynków sztucznej inteligencji na świecie i trampoliną do globalnego sukcesu, a platforma, która zdobędzie chiński rynek, ma szansę stać się liderem na całym świecie.
  • „Niezależnie od tego, czy będą dostępne amerykańskie chipy, chińska sztuczna inteligencja będzie przez cały czas się rozwijać… Ograniczenia eksportowe pobudzają Chiny do przełomowych osiągnięć w zakresie innowacji i skali, a odcięcie chińskich producentów chipów od konkurencji w Stanach Zjednoczonych tylko wzmacnia ich pozycję”.
  • „Huawei to niesamowita firma technologiczna, która produkuje chipy, systemy i sieci. Jest to firma o bogatej tradycji, dążąca do doskonałości, potężna firma technologiczna. Każdy, kto lekceważy Huawei i chińskie możliwości produkcyjne, jest niezwykle naiwny „
  • Chiny rozwijają się w niewiarygodnym tempie. W warstwie modeli dostępne są doskonałe technologie, takie jak DeepSeek, Alibaba, Kimi z Moon’s Dark Side i inne. DeepSeek jest pierwszym na świecie modelem wnioskowania typu open source, co bez wątpienia stanowi przełom. Chiny bardzo gwałtownie rozwijają się w warstwie modeli, a także w warstwie aplikacji. Konkurencja w Chinach jest bardzo ostra, każdy chce założyć wielką firmę lub rozpocząć wielki biznes, dzięki czemu powstaje coraz więcej wspaniałych funkcji”.

We wtorek 15 lipca (w dniu wylotu Jensena Huanga do Chin) NVIDIA poinformowała, iż trwające 3 miesiące embargo na eksport jej procesorów AI do Chin zostaje zniesione. Spółka przygotowuje się do uruchomienia nowych dostaw procesorów, w tym H20 oraz RTX Pro.

Źródła:

  • www.shobserver.com
  • www.yicai.com
  • www.thepaper.cn
  • cn.chinadaily.com.cn
  • finance.sina.com.cn

Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chiny

e-mail: azliang@chinamail.com

Redakcja: Leszek B. Ślazyk

e-mail: kontakt@chiny24.com

© www.chiny24.com

Idź do oryginalnego materiału