Jensen Huang wierzy, iż każdy kraj potrzebuje suwerennej sztucznej inteligencji

cyberfeed.pl 3 miesięcy temu



Każdy kraj musi sam produkować własne dane wywiadowcze, powiedział założyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA, Jensen Huang, uczestnikom poniedziałkowego Światowego Szczytu Rządów w Dubaju. Huang, który rozmawiał w ramach pogawędki przy kominku z ministrem sztucznej inteligencji Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jego Ekscelencją Omarem Al Olamą, opisał suwerenną sztuczną inteligencję – która podkreśla własność kraju nad swoimi danymi i wytwarzanymi przez siebie danymi wywiadowczymi – jako ogromną szansę dla światowych przywódców. „Kodyfikuje twoją kulturę, inteligencję społeczeństwa, zdrowy rozsądek i historię – jesteś właścicielem swoich danych” – powiedział Huang Al Olamie podczas rozmowy, będącej najważniejszym punktem wydarzenia, w którym wzięło udział ponad 4000 delegatów ze 150 krajów.

„Całkowicie podpisujemy się pod tą wizją” – powiedział Al Olama. „Dlatego Zjednoczone Emiraty Arabskie agresywnie pracują nad tworzeniem dużych modeli językowych i mobilizacją mocy obliczeniowych”. Pojawienie się Huanga w Zjednoczonych Emiratach Arabskich ma miejsce w momencie, gdy Państwo Zatoki Perskiej gwałtownie przekształca się z potęgi energetycznej w globalne centrum technologii informatycznych. Dubaj to ostatni przystanek Huanga w globalnej podróży, która obejmowała spotkania z przywódcami z Kanady, Francji, Indii, Japonii, Malezji, Singapuru i Wietnamu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Bliski Wschód może czerpać znaczne korzyści ze sztucznej inteligencji, a PwC prognozuje, iż do 2030 r. gospodarka regionu przyniesie wzrost gospodarczy o wartości 320 miliardów dolarów.

Na poniedziałkowym szczycie Huang nalegał, aby przywódcy nie dawali się „mistyfikować” sztucznej inteligencji. Bezprecedensowa zdolność sztucznej inteligencji do przyjmowania wskazówek od zwykłych ludzi sprawia, iż ​​niezwykle ważne jest, aby kraje wdrożyły sztuczną inteligencję, wzbogacając ją lokalnymi językami i specjalistyczną wiedzą. W odpowiedzi na pytanie Ala Olamy o to, jak mógłby podejść do sztucznej inteligencji, gdyby był przywódcą kraju rozwijającego się, Huang podkreślił znaczenie budowania infrastruktury. „To nie jest aż tak kosztowne, ani też takie trudne” – powiedział Huang. „Oczywiście pierwszą rzeczą, którą bym zrobił, byłoby skodyfikowanie języka, danych waszej kultury, w ramach waszego własnego, dużego modelu językowego”.

W miarę rozwoju sztucznej inteligencji i obliczeń przyspieszonych, procesory graficzne NVIDIA stały się platformą dla kolejnych innowacji. „GPU NVIDIA to jedyna platforma dostępna dla wszystkich na dowolnej platformie” – powiedział Huang. „Ta wszechobecność nie tylko zdemokratyzowała sztuczną inteligencję, ale ułatwiła falę innowacji, która rozciąga się od przetwarzania w chmurze po systemy autonomiczne i nie tylko.

Wszystko to stanowi obietnicę wyzwolenia nowych rodzajów innowacji, które wykraczają poza to, co tradycyjnie uważano za technologię informacyjną.

Huang przeciwstawił się choćby radom wielu wizjonerów, którzy namawiali młodych ludzi do studiowania informatyki, aby móc konkurować w erze informacji. Już nie. „W rzeczywistości jest prawie dokładnie odwrotnie” – powiedział Huang. „Naszym zadaniem jest tworzenie technologii komputerowych, których nikt nie musi programować, a językiem programowania jest ludzki: wszyscy na świecie są teraz programistami – to jest cud”.

W posunięciu, które jeszcze bardziej podkreśla regionalną dynamikę stojącą za sztuczną inteligencją, Moro Hub, spółka zależna Digital DEWA, ​​cyfrowego ramienia Dubai Electricity and Water Authority, skupiającego się na dostarczaniu usług w chmurze, cyberbezpieczeństwie i rozwiązaniach dla inteligentnych miast, ogłosiła w poniedziałek, iż zgodziła się zbuduj ekologiczne centrum danych z firmą NVIDIA.

Oprócz rozmów przy kominku na szczycie odbyły się panele dyskusyjne dotyczące inteligentnej mobilności, zrównoważonego rozwoju i nie tylko, prezentujące najnowsze osiągnięcia w zakresie sztucznej inteligencji. Później wieczorem Huang i Al Olama weszli na scenę podczas wydarzenia ekosystemowego „Get Inspired” zorganizowanego przez Biuro AI Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w którym wzięło udział 280 uczestników, w tym programiści, start-upy i inne osoby.



Source link

Idź do oryginalnego materiału