Stanowisko Junior Java Developer to w 2022 roku łakomy kąsek. Co fajne, na rynku jest dużo ofert. A Java cieszy się niesłabnącą popularnością na portalach rekrutacyjnych.
Popatrzmy na temat z perspektywy 2022 roku.
Lecimy!
Wstęp
Ten tekst jest rozszerzeniem popularnego wpisu Junior Developer w 2020 roku, który polecam przeczytać w pierwszej kolejności.
Blisko dwa lata w pandemii koronawirusa sprawiło, iż warto zastanowić się, jak zmieniła się sytuacja młodych programistów na rynku pracy. Rynek zachowywał się bardzo ciekawie. Od chwilowego czerwonego światła stop w 2020 roku, aż po duże ruchy na przełomie 2021/2022.
Hiper-przyspieszenie rekrutacji
Od wybuchu pandemii miałem okazję zapoznać się już z kilkuset rozwiązaniami zadań rekrutacyjnych przez kandydatów na stanowisko Junior Java Developer. Z wieloma kandydatami spotykałem się również online na etapie rozmowy technicznej na to stanowisko.
Na początku chciałem podzielić się kilkoma obserwacjami z ostatnich miesięcy:
- Czas pandemii to czas częstej izolacji. Bardzo dużo osób w tym czasie postanowiło zmienić swoje dotychczasowe ścieżki kariery. Efektem tego jest duży napływ na rynku kandydatów na stanowiska juniorskie.
- Kandydaci po lub w trakcie studiów mają w tym przypadku olbrzymią przewagę, bo poziom ich wiedzy zwykle jest znacznie większy niż osób po kilkumiesięcznych kursach.
- Coraz więcej osób szuka informacji nie tylko jak programować, ale również jak poradzić sobie z przejściem pierwszych rozmów kwalifikacyjnych.
- Zapotrzebowanie na juniorów jest całkiem duże, co widać po ofertach pracy. Na wielu forach pojawiają się jednak komentarze, iż „na juniora to już nigdzie nie przyjmują, a jak już to wymagania są nie z tej ziemi”. Moim zdaniem to efekt bardzo dużej liczby chętnych w stosunku do tylko dużego zapotrzebowania.
- Płace w IT na stanowiskach juniorskich (i nie tylko) zaczęły rosnąć, co widać po widełkach na portalach z ogłoszeniami.
- Proces rekrutacji czasowo uległ drastycznemu skróceniu. Przykładowy np. trwający miesiąc proces sprzed dwóch lat skrócił się w tej chwili do kilku dni. HRy i rekruterzy działają online i działają bardzo szybko. jeżeli rekrutujesz teraz, to jest duża szansa, iż dobry kandydat zostanie w parę dni złowiony przez inną firmę. Dlatego decyzja HIRE/NO_HIRE jest podejmowana ekstremalnie szybko.
Kilka rad
- Jeżeli bierzesz udział w rekrutacji, gdzie rozwiązujesz zadanie w domu, postaraj się, żeby swój kod umieścić w repozytorium, np. Github, Gitlab, Bitbucket lub podobnym. To uprości pracę rekruterom.
- Jeśli nie rozumiesz do końca treści zadania – pytaj. To lepsze niż zrobić coś zupełnie bez sensu.
- Pamiętaj o testach, np. JUnit.
- Skoro przygotujesz kod na rozmowę, to zadbaj, żeby był staranny.
- Sprawdź, gdzie starasz się dostać. Musisz wiedzieć do jakiej firmy rekrutujesz i czym się ona zajmuje. Rozmowa wtedy będzie dużo prostsza. A nie ma nic gorszego niż powiedzenie rekruterowi, iż adekwatnie tego nie wiesz, bo wysłałeś tyle CV.
- Pamiętaj o przygotowaniu sobie stanowiska na rozmowę. Sprawdź, czy mikrofon nie szumi jak odkurzacz i czy kamerka działa.
- Zadbaj o ciszę. Wiertarka za ścianą nie pomaga. A skaczący po meblach kot potrafi mocno rozpraszać.
- Gdy podczas rozmowy (technicznej) masz do rozwiązania jakieś zadanie ad-hoc to pamiętaj, iż zwykle chodzi o wskazanie pomysłu, określenie problemu i kroków dojścia do rozwiązania. Nie o idealne przygotowanie kodu.
- Pamiętaj, iż warto pochwalić się swoimi projektami. Dlatego miej w zanadrzu jakiś własny fajny projekt na Github.
- Skoro piszesz w CV o Spring Boot, to… uważaj, bo możesz dostać o to pytanie. I może być głupio, jeżeli Twoja wiedza sprowadza się do stwierdzenia, iż Spring Boot to taki szkielet, co upraszcza kodowanie. Oczywiście zamiast „Spring Boot” można podstawić coś innego.
- Przygotuj sobie parę pytań, które chciałbyś zadać na rozmowie. To pokazuje, iż jesteś zainteresowany firmą. jeżeli nie wiesz, o co pytać, to chociaż zapytaj o to, czy praca jest zdalnie, czy hybrydowo
Podsumowanie
Świat cały czas się zmienia. Pandemia tylko to przyspieszyła. Również w rekrutacji na stanowisko Junior Java Developer. Ta odbywa się znacznie szybciej.
Czy Twoim zdaniem te zmiany poszły w dobrą stronę?
W serii Junior Developer ukazały się następujące wpisy:
- Junior Developer w 2020 roku
- Top 10 umiejętności Junior Java Developera
- Junior Developer a Regular
- Co tak naprawdę sprawdza rozmowa kwalifikacyjna na stanowisko Junior Developer?
- Junior Developer 2020 – Podsumowanie