Kotlin – jak zacząć?

blog.geekydevs.com 5 lat temu

Ostatnio zdałem sobie sprawę, iż piszę tu o różnych „ficzerach”, ciekawostkach i zaletach Kotlina. Natomiast nigdy nie napisałem tak naprawdę wpisu typu „hello world”. Czyli: jak zacząć? gdzie zacząć? po co w ogóle zaczynać? skąd brać materiały do nauki? itd.

Dlatego teraz postaram się naprawić ten błąd

Wstęp – Motywacja

Zakładam tutaj, iż wiesz już co nieco o Kotlinie. Może ktoś znajomy coś w nim pisał? Może widziałeś jakąś prezentację? A może czytasz tego bloga od jakiegoś czasu? W każdym razie, doszły do Ciebie słuchy o różnych jego zaletach, i masz wystarczającą motywację, żeby poświęcić kilka godzin swojego życia.

Jeśli nie – jeżeli jesteś „zielony” w temacie, to jest pewna szansa, iż zmotywuje Cię moja prezentacja „Introduction to Kotlin” lub ten artykuł: „6 powodów, dla których Twój Biznes…”

Mnie osobiście na początku przekonały trzy rzeczy:

  • Bezpieczeństwo względem null’i (brak NPE)
  • Brak wyjątków sprawdzanych
  • Nowoczesna, zwięzła i czytelna składnia

A potem okazało się, iż to dopiero czubek góry lodowej…

Zaczynamy!

Podstawowym źródłem wiedzy o Kotlinie jest strona główna projektu: kotlinlang.org.

  • Pod zakładką LEARN znajdziesz opis składni języka i sporo tutoriali.
  • Jednak jeżeli jesteś jak ja, i wolisz uczyć się kodowania faktycznie kodując, to zdecydowanie ciekawsza będzie dla Ciebie zakładka TRY ONLINE. Jest tam online-owe IDE i tzw. Koansy – czyli proste praktyczne zadanka, których implementacja uczy krok po kroku możliwości języka. Polecam spędzić tu godzinkę lub dwie, i zaznajomić się z podstawową składnią i koncepcjami.

Jakie IDE?

Kiedy już poznasz podstawy, czas odpalić prawdziwe IDE z krwi i kości

Jako iż Kotlina tworzy firma JetBrains, naturalnym wyborem jest zainstalowanie IntelliJ IDEA. choćby darmowa wersja „Community” ma preinstalowany plugin do Kotlina.

Ale spokojnie, istnieje również oficjalny plugin do Eclipse. A tak naprawdę to możemy korzystać z dowolnego innego środowiska, i kompilować z linii komend. Nie ma tu mowy o żadnym vendor lock-in.

Hello, World!

Utworzenie projektu w IntelliJ jest banalne. Klikamy kolejno: Create New Project > Kotlin > Kotlin/JVM i zrobione:

Teraz już wystarczy tylko utworzyć nowy plik Kotlina…

…i zacząć pisać main, aby uruchomiło się auto-completion:

Dopiszmy jeszcze tradycyjne println i nasz kodzik powinien wyglądać następująco:

fun main(args: Array<String>) { println("Hello, world!") }

Odpalmy nasz kod klikając na ikonie po lewej od nazwy funkcji:

Gratuluję! Napisałeś swój pierwszy program w Kotlinie! Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo

Kolejny krok?

Znasz już podstawy języka i masz skonfigurowane IDE. Co teraz? Proponuję kilka rzeczy:

Rób dalej Koansy

Przede wszystkim dalej poznawaj język dzięki Koansów. Rób codziennie kilka zadanek. Dzięki temu w krótkim czasie poznasz większość możliwości języka, i poczujesz się w nim swobodnie.

Nawiasem mówiąc, Koansy możesz też robić z poziomu IntelliJ dzięki pluginu EduTools.

Czytaj, oglądaj, ucz się…

W internecie jest już sporo wykładów, tutoriali i blogów o Kotlinie. Niezależnie czy planujesz robić Androida (Kotlin for Android), back-endy (Kotlin for Server Side), front-endy (Kotlin for JavaScript) czy choćby native (Kotlin Native) – na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Oczywiście w pierwszej kolejności polecam #Kotlin na tym blogu – wystarczy kliknąć TUTAJ

Zacznij robić coś sensownego

Człowiek najlepiej uczy się poprzez praktykę. Może masz pomysł na jakąś prostą apkę? TODO lista? Kalkulator? Książka kucharska? Śpiewnik gitarowy? Cokolwiek co sprawi Ci przyjemność, i będzie po prostu działało.

Nie masz żadnego interesującego pomysłu? To żadna wymówka! Poniższa lista zawiera ich ponad 200. Na pewno znajdziesz coś dla siebie

Przepisz projekt z Javy na Kotlina

Jeśli masz już istniejący projekt napisany w Javie (np. projekt w firmie), to świetnym pomysłem (zarówno edukacyjnym, jak i biznesowym) może być jego stopniowe przepisywanie na Kotlina. I o tym jest kolejny rozdział…

Java + Kotlin =

Kotlin jest stworzony do współpracy z Javą w jednym projekcie. Twórcy (JetBrains) wiedzą, iż (przynajmniej narazie) w praktyce mamy zwykle do czynienia z istniejącym projektem napisanym w Javie, i chcemy stopniowo (klasa po klasie) przechodzić z Javy na Kotlina.

Dodajemy Kotlina do projektu Javowego

Jeśli nasz istniejący projekt korzysta z Gradla lub Mavena, i nie jest zbyt skomplikowany, to dołączenie Kotlina jest naprawdę proste. Klikamy tylko: Tools > Kotlin > Configure Kotlin in Project.

Jeśli natomiast projekt jest bardziej skomplikowany (w sensie zależności, build systemu itp.) to możliwe, iż automat nie wystarczy, i trzeba będzie samemu trochę pogrzebać w build.gradle / pom.xml – oczywiście wg tutoriali zamieszczonych na kotlinlang.org: Using Gradle, Using Maven.

Konwersja plików Javy do Kotlina

Kiedy już mamy skonfigurowany projekt Java+Kotlin, to mega przydatną funkcją jest konwersja plików Javy do Kotlina. Moim zdaniem jest to genialny sposób nauki składni nowego języka.

Aby to zrobić, otwieramy dowolny plik *.java i klikamy: Code > Convert Java File to Kotlin File i voila!

Wygenerowany kod nie jest idealny (czyt. idiomatyczny), ale na pewno stanowi interesujący materiał do analizy.

Podsumowanie

I to tyle na dziś. Mam nadzieję, iż ten wpis stanowił dla Ciebie wartościowe wprowadzenie w świat Kotlina. Jeśli tak, to może warto polecić go swoim znajomym? Może oni też chcieliby zacząć swoją przygodę z Kotlinem, tylko nie wiedzą jak?

Z mojej strony to wszystko. Do następnego wpisu!

Idź do oryginalnego materiału