Nazwisko „Keller” budzi w branży niemałe emocje. Nie dziwi więc, iż jego kolaboracja z gigantem z Korei Południowej rodzi nadzieję na przełom w pracach nad AI.
Firmy LG i Tenstorrent ogłosiły, iż rozszerzą współpracę. Podmioty mają tym razem skoncentrować się na koncepcie „Czułej Inteligencji” („Affectionate Intelligence”), a więc specjalnym rodzaju sztucznej inteligencji, w który mają być wyposażone urządzenia domowe. Na tym jednak się nie skończy i inne sprzęty też zostaną o nią wzbogacone. W tym takie przeznaczone dla szeroko pojętego biznesu oraz zastosowań profesjonalnych.
Cel jest jeden – obalić hegemona jakim jest NVIDIA
Wydawać by się mogło, iż ten „nowy rodzaj sztucznej inteligencji” to bardziej marketingowe działania Koreańczyków, mające na celu zachęcić potencjalnych inwestorów, niż faktyczna rewolucja. Obecność Jima Kellera w pracach może jednak oznaczać coś zgoła innego. Dyrektorzy obu firm podkreślili bowiem, iż chcą wykorzystać możliwości jakie oferują technologie nowych generacji – z naciskiem na architekturę RISC-V.
Zacieśnienie współpracy pomiędzy LG, a Tenstorrent wydaje się kolejnym krokiem Jima Kellera na drodze do ograniczenia wpływów innego giganta. Chodzi oczywiście o NVIDIĘ, do której inżynier stojący za sukcesami architektur AMD Athlon 64 i Zen czuje nieukrywaną niechęć i nie szczędzi im złośliwych przytyków. Jednak aby tego dokonać, Keller będzie musiał zachęcić w jakiś sposób opinię publiczną do swoich wysokowydajnych procesorów RISC-V i akceleratorów AI, takich jak Wormhole.