Lenovo planuje globalną ekspansję fabryk

manager24.pl 1 dzień temu

Lenovo zamierza dalej dywersyfikować swój łańcuch dostaw i planuje otworzyć więcej zakładów produkcyjnych poza Chinami w obliczu globalnej niepewności geopolitycznej – powiedział prezes Yang Yuanqing. Lenovo, największy na świecie producent komputerów osobistych, ma większość swoich zakładów w Chinach. To typowa sytuacja w branży elektronicznej, która stwarza potencjalne zagrożenie, ponieważ nowo wybrany prezydent USA Donald Trump grozi nałożeniem 60-procentowych ceł na import z Chin.

Yang powiedział agencji Reuters, iż chociaż jest za wcześnie, aby przewidywać politykę nowej administracji USA, Lenovo ma przewagę nad konkurencją w zabezpieczaniu się przed tego typu ryzykiem dzięki bardziej zróżnicowanej bazie produkcyjnej i strategii zaopatrzenia, a także zrównoważonym regionalnym strumieniom przychodów. Podczas gdy Chiny pozostają główną bazą produkcyjną, Lenovo prowadzi ponad 30 fabryk na dziewięciu różnych rynkach. Firma planuje otworzyć zakłady w Arabii Saudyjskiej po zawarciu dużej umowy inwestycyjnej z Public Investment Fund królestwa, powiedział Yang.

W piątek Lenovo poinformowało o 24-procentowym wzroście przychodów w drugim kwartale fiskalnym w porównaniu z rokiem poprzednim. Było to częściowo spowodowane wzrostem sprzedaży komputerów, które mogą obsługiwać obciążenia sztucznej inteligencji, ponieważ globalny przemysł komputerów osobistych wykazywał oznaki ożywienia. Według danych LSEG, chińska firma technologiczna odnotowała przychody w wysokości 17,9 mld USD za kwartał zakończony 30 września, co przekroczyło oczekiwania analityków, którzy spodziewali się 16,0 mld USD. Zysk netto wyniósł 359 mln USD, podczas gdy analitycy szacowali go na 331,7 mln USD.

Globalne dostawy komputerów PC Lenovo wzrosły o 3% do 16,5 mln sztuk w kwartale wrześniowym, utrzymując dominujący 24% udział w rynku. W całej branży globalne dostawy komputerów PC spadły o 2,4% w porównaniu z rokiem poprzednim, według firmy badawczej IDC. Popyt na komputery z obsługą sztucznej inteligencji stał się kluczowym czynnikiem wzrostu dla branży komputerów osobistych, a producenci ścigają się z czasem, aby wypuścić na rynek modele wyposażone w specjalistyczne układy scalone do zastosowań w sztucznej inteligencji.

Lenovo wprowadziło na rynek swoje pierwsze komputery PC z obsługą AI w Chinach w maju, a następnie we wrześniu wprowadziło je na rynek globalny. Yang spodziewa się, iż komputery PC z obsługą AI będą stanowić 25% dostaw Lenovo do 2025 r., a do 2027 r. choćby 80%. Firma Lenovo chce wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji, rozszerzając działalność w zakresie serwerów i systemu dla sztucznej inteligencji.

Grupa rozwiązań infrastrukturalnych spółki, składająca się z rozwiązań informatycznych, w tym serwerów, odnotowała w kwartale wrześniowym wzrost przychodów o ponad 60% w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczynił się do tego częściowo duży popyt na serwery obsługujące obciążenia AI w centrach danych. Grupa Solutions and Services, obejmująca oprogramowanie w chmurze dla klientów korporacyjnych, odnotowała przychody w wysokości 2,2 miliarda dolarów, w porównaniu z 1,9 miliarda dolarów rok wcześniej.

Idź do oryginalnego materiału