Lenovo Tech World 2024 – AI dla wszystkich!

itbiznes.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: lenovo


W Bellevue, miejscowości sąsiadującej z Seattle w stanie Waszyngton, trwa właśnie największa coroczna konferencja technologiczna Lenovo – Tech World 2024. Tegoroczna edycja w całości skoncentrowana została wokół tematu sztucznej inteligencji, a jej tematem przewodnim jest „Smarter AI for all”. W wydarzeniu biorą udział tylko dwie redakcje z Polski, w tym nasza. Swoje wystąpienia miał nie tylko Yang Yuanqing, prezes Lenovo, ale także szefowie strategicznych partnerów Lenovo: Intel (Pat Gelsinger), AMD (Lisa Su), Microsoft (Satya Nadella), Meta (Mark Zuckerberg), NVIDIA (Jen-Hsun Huang) czy Qualcomm (Cristiano Amon).


AI to nie balonik. Nie pęknie

Motywem głównym wydarzenia jest oczywiście sztuczna inteligencja. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, iż AI to niestety „hype”. Sceptycy twierdzą, iż oczekujemy od AI zbyt wiele i inwestujemy w nią za dużo środków. Przestrzegają, iż na końcu i tak okaże się, iż nasze obietnice nie zostaną spełnione, a niedługo cały ten balonik AI po prostu pęknie.

Yang Yuanqing, prezes Lenovo

Prelegenci Lenovo Tech World kilkukrotnie nawiązywali do twierdzenia, jakoby AI była „przehype’owana”. Są przekonani, iż jest to absolutnie błędne podejście i tym razem mamy faktycznie do czynienia z rozwiązaniem co najmniej tak rewolucyjnym, jak pojawienie się internetu czy telefona. Rozwiązaniem, z którego jednak trzeba wiedzieć, jak korzystać.

Lenovo to w tej chwili największy producent komputerów na świecie. Ale siłą korporacji jest kompleksowe portfolio, obejmujące sprzęt, infrastrukturę, oprogramowanie i gotowe rozwiązania, skierowane zarówno do użytkowników indywidualnych, jak i biznesu. Lenovo ma w swojej ofercie komputery osobiste, stacje robocze, laptopy, telefony (pod należącą do Lenovo marką Motorola), serwery czy infrastrukturę. Firma współpracuje ponadto z największymi dostawcami, w tym AMD, Intel, Qualcomm czy NVIDIA, dla których jest też jednym z największych odbiorców ich rozwiązań, a więc jednym z najważniejszych partnerów. Stąd obecność na Tech World szefów wspomnianych firm, którzy zachwalali wzorcową współpracę z Lenovo.

Tematy niemal wszystkich wystąpień kręciły się wokół AI i tego, w jaki sposób rozwiązanie to transformuje w tej chwili nie tylko rynek nowych technologii, ale praktycznie wszystkie obszary naszego życia.

AI przetwarzane lokalnie

Jak wiemy, głębokie uczenie maszynowe i generatywna AI wymaga ogromnych mocy obliczeniowych, dlatego większość operacji związanych z tymi podzbiorami AI realizowanych jest najczęściej w chmurze – obliczenia realizują dziesiątki, a choćby setki tysięcy serwerów zlokalizowanych w potężnych centrach danych.

Użytkownicy biznesowi są jednak często nieufni wobec chmury. Krytyczne dane wolą przetwarzać lokalnie, na swoich własnych komputerach, z obawy przed dostaniem się tych danych w niepowołane ręce. Jeszcze do niedawna zaawansowane operacje AI nie były możliwe do realizacji na komputerach osobistych ze względu na ich zbyt niską wydajność. Ale nowoczesne pecety mają już sprzętowe akceleratory AI – jednostki zwane NPU (Neural Processing Unit), wbudowane w najnowsze procesory. Do gry i walki o lukratywny rynek komputerów osobistych wszedł choćby Qualcomm, który co prawda oferuje układy w architekturze ARM, a nie x86, ale ich wydajność jest bardzo wysoka, a pobór energii niski, a to bardzo oczekiwany zestaw cech w laptopach. Kąsek jest na tyle łakomy, że…

AMD i Intel zawiązały strategiczne porozumienie. Z obawy przed ARM?

Przez kilka ostatnich dekad architektura x86 była dominującą w komputerach osobistych, zarówno tych z systemem Windows czy Linux, jak i Apple. Kilka lat temu Apple porzucił x86 na rzecz procesorów własnego projektu, zwanych Apple Silicon. Teraz podobny scenariusz pojawił się na horyzoncie, a Intel i AMD, czyli główni producenci procesorów x86, a jednocześnie najwięksi konkurencji, nawiązali bliską współpracę mającą na celu promocję x86. Utworzyli „grupę doradczą dotyczącą ekosystemu x86” („x86 Ecosystem Advisory Group”). O współpracy poinformował ze sceny Tech World nie kto inny, jak sam szef Intela, Pat Gelsinger.

Logotypy Intela i AMD na jednym slajdzie i Pat Gelsinger na scenie. Piekło zamarzło!

Chociaż nikt tego nie powiedział głośno, to domyślać się można, iż alians AMD i Intela to akt obrony przed potencjalną dominacją architektury ARM. Firmy są na dobrej drodze, by obronić swoją pozycję, bo przykładowo najnowsze procesory Intela z rodziny Core Ultra mają wbudowane mocarne NPU, przewyższające wydajnością jednostki wbudowane w układy Qualcomm Snapdragon X Elite. W dodatku laptopy podobno działają choćby 18 godzin na zasilaniu akumulatorowym. Potężna wydajność i długi czas pracy laptopa z procesorem w architekturze x86 sprawia, iż zmiana na urządzenie z układem ARM, o którym wiadomo, iż ma w tej chwili duże problemy z kompatybilnością z oprogramowaniem, przestaje mieć sens. Przynajmniej jeszcze przez jakiś czas.

Lisa Su, szefowa AMD, na scenie Lenovo Tech World

Lenovo jednak podkreśla, iż ma ofertę dla wszystkich. Klient może przebierać wśród laptopów z Intelem, AMD czy Qualcommem, w zależności od potrzeb i wymagań.

Lenovo AI Now

Wspomnieliśmy jednak o lokalnym przetwarzaniu AI, głównie dużych modeli językowych. Sprzęt już jest, ale wciąż są problemy z oprogramowaniem. Microsoft opóźnił wydanie widżetu Copilot, który pracuje lokalnie, bez dostępu do internetu. Jak usłyszeliśmy niedawno na jednej z konferencji w Warszawie, widżet zostanie udostępniony prawdopodobnie w listopadzie.

Analogiczne rozwiązanie, które jednak nie jest konkurencyjne, a komplementarne, zaprezentowało także Lenovo. To Lenovo AI Now, asystent AI, który zarządza pracą komputera i operuje na danych użytkownika bez dostępu do internetu. Zbudowany z wykorzystaniem najnowszego modelu językowego Meta Llama 3 ma choćby niewygórowane wymagania sprzętowe. Najlepiej, jeżeli ma do swojej dyspozycji NPU, ale działa choćby bez takiego wsparcia. Wystarczy mu przeciętny nowoczesny CPU i GPU.

Lenovo AI Now

Lenovo AI Now odpowiada na pytania użytkownika, jest świadomy kontekstu, potrafi skracać dokumenty, tworzyć nowe treści (jest multimodalny, więc tworzy też grafikę), a choćby generować quizy utrwalające wiedzę.

Lenovo Neptune eliminuje klimatyzację w centrach danych

Innym przykładem rozwiązania z pozoru prostego i oczywistego, a jednocześnie całkowicie redefiniującego swój obszar, jest Lenovo Neptune – czyli system chłodzenia wodnego do najszybszych na świecie serwerów AI opartych o platformę NVIDIA Blackwell. Neptune pozwala na skuteczne odprowadzenie ciepła z szaf serwerowych o mocy choćby 100 kW, wyłącznie z wykorzystaniem wody. Dotychczas tak potężne rozwiązania chłodzone były powietrzem, a maszyny pracowały w centrach danych zaopatrzonych w ogromne i rozbudowane systemy klimatyzacji. Systemy te potrafią pobierać niemal tyle samo energii elektrycznej, co same pracujące w centrum danych serwery!

Neptune pozwala na budowanie centrów danych całkowicie pozbawionych systemów klimatyzacji. Wiąże się to z drastycznym obniżeniem poboru energii elektrycznej, sięgające choćby 40%. Na rynku data center Neptune jest prawdziwym game changerem.

Jen Hsun-Huang, założyciel i prezes NVIDIA oraz Yang Yuanqing, prezes Lenovo prezentują wspólnie serwer ThinkSystem SC777 V4 Neptune oparty o platformę NVIDIA Blackwell

Lenovo Hybrid AI Advantage rozwiązuje problem ROI

Dziś wiele organizacji wręcz rzuciło się na sztuczną inteligencję, płynąc na fali popularności tego rozwiązania. Bardzo duża część wdrożeń realizowana była bez odpowiedniego planu, a często choćby zaplecza technologicznego i merytorycznego. Niektóre systemy w ogóle nie zdały egzaminu, kiedy indziej działają, ale wcale nie przynoszą takich oszczędności, jakich się spodziewano, co powoduje powstanie pytania o sens inwestycji. Po co było to wszystko, skoro inwestycja prawdopodobnie nigdy się nie zwróci?

Obecnie menedżerowie już na trzeźwo podchodzą do implementacji AI w swoich przedsiębiorstwach, biorąc pod uwagę zyski (automatyzację procesów, obniżenie kosztów, wzrost wydajności) i wreszcie – opłacalność inwestycji, czyli ROI.

Tu także Lenovo proponuje własne rozwiązanie, opracowane wspólnie z jednym ze strategicznych partnerów, czyli firmę NVIDIA. To Lenovo Hybrid AI Advantage, kompleksowa platforma obejmująca wszystkie niezbędne elementy umożliwiające implementację rozwiązań AI w firmie. Jednym z nich jest Lenovo AI Library, czyli biblioteka obejmująca w tej chwili blisko 100 różnych gotowych rozwiązań z różnych obszarów, np. produkcji czy marketingu. Organizacje planujące wdrożenie AI nie muszą budować nowych rozwiązań od zera, wystarczy iż wykorzystają jeden z gotowców z biblioteki AI Library.

Jen-Hsun Huang oraz Yang Yuanqing wspólnie prezentują komponenty Lenovo Hybrid AI Advantage

Jak widać na zdjęciu powyżej, Lenovo Hybrid AI Advantage obejmuje też inne warstwy. Prócz samej biblioteki AI Library, są to warstwa usług, modeli, oprogramowania, danych czy infrastruktury.

[Artykuł będzie aktualizowany]

Idź do oryginalnego materiału