Lenovo zwiększa wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju w zakładzie produkcyjnym w Budapeszcie

itreseller.com.pl 2 tygodni temu

Lenovo zaprezentowało nowe panele słoneczne w swoim wewnętrznym zakładzie produkcyjnym w Budapeszcie na Węgrzech, które zasilają najnowsze Globalne Centrum Innowacji Lenovo, otwarte w październiku 2023 r.

Zakład produkcyjny Lenovo w Budapeszcie został zbudowany od podstaw z myślą o zrównoważonym rozwoju, a nowe panele słoneczne zwiększają całkowitą moc energii słonecznej na miejscu do 3 megawatów (MW), co wystarcza do zasilenia samochodu elektrycznego na przejechanie 10 800 mil. Ukończona instalacja, obejmująca w tej chwili 5 072 panele słoneczne w dwóch budynkach, stanowi część ambitnego globalnego planu redukcji emisji Lenovo Scope 2 poprzez zwiększenie wykorzystania energii słonecznej na całym świecie, przy czym w tej chwili działa 17 MW energii słonecznej. Ponadto Lenovo bada dodatkowe możliwości instalacji słonecznych w Brazylii, Meksyku i Chinach.

“Skupiając się na działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju, które są istotną częścią procesu decyzyjnego kadry kierowniczej, widzimy, iż klienci dokonują znaczących zmian w swoich zachowaniach zakupowych w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju. W Lenovo, od naszego łańcucha dostaw po nasze usługi, oferujemy klientom znaczące wsparcie, jeżeli chodzi o pomoc w osiągnięciu ich celów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Nasi europejscy klienci mogą teraz testować koncepcje HPC w naszym centrum innowacji, które może być zasilane w 100% energią odnawialną. Następnie mogą zlecić produkcję swoich systemów w bardziej zrównoważonej fabryce i wysyłać je w obrębie regionu, korzystając z bardziej zrównoważonych środków transportu i usług pakowania zbiorczego, co wspólnie pomaga zminimalizować liczbę kilometrów i emisje – powiedział Stefan Brechling Larsen, Global Sustainability Services Engagement Leader w Lenovo. – Nasi klienci mają również możliwość zakupu kredytów kompensujących emisję dwutlenku węgla, aby pomóc zrównoważyć szacunkową emisję CO2 związaną ze średnim cyklem życia ich zakupów technologii poprzez zakup kredytów w celu wsparcia zweryfikowanego projektu Climate Action Project, a dzięki Lenovo Premier Support Plus i naszym usługom odzyskiwania aktywów i wartości mogą wydłużyć żywotność urządzeń, a także bardziej odpowiedzialnie zarządzać przestarzałą technologią”.

Zrównoważony rozwój w innowacjach i usługach

Technologia Lenovo została zaprojektowana tak, aby wspierać cele klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju również po zainstalowaniu na miejscu. Przykładowo, technologia bezpośredniego chłodzenia cieczą Lenovo Neptune jest w stanie zapewnić 95-procentową wydajność odprowadzania ciepła i obniżyć zużycie energii choćby o 40%. Globalne Centrum Innowacji w Budapeszcie, specjalizujące się w HPC i sztucznej inteligencji (AI), mieści pierwsze europejskie centrum testowe i demonstracyjne Lenovo dla tego zrównoważonego chłodzenia cieczą, umożliwiając klientom doświadczenie tej wydajności przed zakupem.

Na Węgrzech znajduje się również europejska placówka Lenovo Value Recovery Service, w której sprzęt Lenovo jest zwracany, odnawiany i ponownie certyfikowany jako usługa zrównoważonego rozwoju w celu wspierania gospodarki o obiegu zamkniętym, która pomaga zmniejszyć ilość e-odpadów i umożliwia zakup sprzętu dla przedsiębiorstw w przystępnej cenie.

Zrównoważona produkcja w Europie

Zakład w Budapeszcie wdrożył wiele środków zrównoważonego rozwoju, w tym zwiększenie izolacji ogrzewania, dodanie nowych czujników oświetlenia i ponowne wykorzystanie ciepła ze sprężarek powietrza. Ciepło z budynku produkcyjnego jest wykorzystywane do utrzymywania ciepła w przestrzeni produkcyjnej, podczas gdy zimą zimne powietrze zewnętrzne jest wykorzystywane do chłodzenia, co pomaga obniżyć koszty energii.

Fizyczna produkcja rozwiązań Lenovo na miejscu odbywa się przy użyciu opatentowanego procesu lutowania niskotemperaturowego (LTS), który został opracowany przez Lenovo w 2017 roku. Dzięki LTS ciepło lutownicze jest stosowane w maksymalnej temperaturze 180 stopni Celsjusza, co stanowi redukcję o 70 stopni w porównaniu z poprzednią metodą, co skutkuje zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla podczas produkcji. Poza samymi procesami, Lenovo pomaga również ograniczyć wpływ swoich pracowników na środowisko, oferując im darmowy transport autobusowy po okolicy, aby zmniejszyć liczbę samochodów jeżdżących do i z zakładu.

“Od samego początku niestrudzenie pracowaliśmy nad zwiększeniem zrównoważonego rozwoju w całym zakładzie w Budapeszcie. Dodanie zwiększonej mocy generowania energii słonecznej było ciągłym projektem i to ekscytujący moment, aby teraz móc uruchomić nasze Globalne Centrum Innowacji w 100% na energii słonecznej – powiedział Szabolcs Zolyomi, GSC (Global Supply Chain) Factory Site Leader w Lenovo. – Nowe panele słoneczne przybliżają nas do celu, jakim jest 4 MW mocy słonecznej w zakładzie, co odpowiada mocy generowanej przez 12 cystern gazu ziemnego. Dzięki lokalizacji w Europie, możliwości zmniejszenia liczby kilometrów transportowych i dodatkowej mocy energii słonecznej, wspieramy cele zrównoważonego rozwoju Lenovo w bardzo namacalny sposób. Europejska fabryka będzie zyskiwać na znaczeniu jako część światowego łańcucha dostaw Lenovo”.

Od momentu uruchomienia fabryka w Budapeszcie dostarczyła 1,5 miliona stacji roboczych i serwerów do ponad 2500 klientów na 70 rynkach w regionie EMEA.

Nowe panele słoneczne zostały oficjalnie włączone przez Szabolcsa Zolyomi i Stefana Brechlinga Larsena 24 kwietnia 2024 r. w obecności mediów.

Idź do oryginalnego materiału