Lepsza ochrona przed podszywaniem się pod rozmówcę – od 25 września 2024 r. operatorów komórkowych obowiązują ważne zmiany

avlab.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Lepsza ochrona przed podszywaniem się pod rozmówcę – od 25 września 2024 r. operatorów komórkowych obowiązują ważne zmiany


Otrzymaliśmy informację, iż przepisy do Ustawy o Zwalczaniu Nadużyć w Komunikacji Elektronicznej (UZNKE) wprowadzają innowacyjne rozwiązania na skalę światową, w tym walkę z telefonicznym spoofingiem.

Spoofing, do tej pory bardzo łatwy do przeprowadzenia dzięki bramek internetowych, polega na zmianie numeru wyświetlanego na ekranie przychodzącego połączenia – w rzeczywistości jest to ktoś, kto podaje się za zapisany numer.

25 września 2024 r. skończył się czas na wdrożenie przez operatorów telekomunikacyjnych mechanizmów przeciwdziałających spoofingowi. Ustawa obejmuje cztery główne obszary:

  • bezpieczne SMS-y,
  • połączenia telefoniczne,
  • e-maile,
  • oraz internet.

Oszustwo podszywania się staje się szczególnie niebezpieczne, gdy wyświetlany numer znajduje się w naszych kontaktach. Przykładowe scenariusze to: informacja o wypadku bliskiej osoby, fałszywy konsultant z banku, rzekomy policjant ostrzegający przed podejrzanymi transakcjami online.

Aby przeciwdziałać spoofingowi, operatorzy muszą monitorować połączenia i wykrywać nieprawidłowości np. logowanie numeru do polskiej sieci z zagranicy, niewłaściwy format numeru lub podszywanie się pod numery alarmowe.

Nowe przepisy nakładają obowiązek przerwania takich połączeń lub usunięcia zmienionej nazwy nadawcy (wyświetlać ma się „brak numeru” lub „numer zastrzeżony”).

Już sama taka informacja to w dużej mierze ostrzeżenie dla odbiorcy połączenia. Dodatkowo warto skorzystać z możliwości blokady połączeń z numerów zastrzeżonych. Na przykładzie, jak to zrobić, podaje sieć Play.

Internauci również mają wpływ na skuteczność działań anty-spoofingowych: CERT Polska, na podstawie zgłoszeń, tworzy wzorce blokowania oszukańczych wiadomości. Od początku roku udało się zablokować około 700 tysięcy fałszywych SMS-ów oraz umieścić ponad 72 tysiące stron na Liście Ostrzeżeń.

Dzięki ustawie UZNKE, wskutek której wdrożono zabezpieczenia na poziomie operatorów komórkowych, walka z cyberprzestępcami będzie trochę łatwiejsza. Pamiętajmy jednak, iż całkowite wyeliminowanie oszustw nie jest możliwe. Nowe technologie, nowe metody oszukiwania sprawiają, iż w jakimś stopniu zawsze będzie to walka z wiatrakami. Najlepszą metodą przeciwdziałaniu atakom, prewencyjną, jest edukacja w zakresie oszustw.

Idź do oryginalnego materiału