Linus Torvalds się rozsierdził. Obrywa NVIDIA, AMD oraz Intel

geekpedia.pl 7 godzin temu

Ojciec Linuksa po raz kolejny nie szczędzi gorzkich słów na temat technologicznych gigantów i ich „pełnych błędów podzespołów”.

Chociaż na polu systemów operacyjnych nieprzerwanie rządzi Windows, a drugie miejsce od lat zajmuje MacOS, to ciężko odmówić Linuksowi popularności w pewnych niszach. Serwery, urządzenia typu NAS, komputery jednopłytkowe pokroju Raspberry Pi czy choćby telefony to sprzęty, w których króluje oprogramowanie oparte na „Pingwinie”.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Torvalds narzeka na producentów

Pingwin Tux, maskotka Linuksa

Według twórcy systemu, Linusa Torvaldsa, giganci na rynku podzespołów tacy jak NVIDIA, AMD i Intel nie traktują poważnie kwestii bezpieczeństwa. Na publicznej skrzynce odbiorczej Linux Kernel Mailing List (LKML), okazał on swoją frustrację związaną z lukami w zabezpieczeniach. Jego zdaniem „psim obowiązkiem” producentów jest naprawa tego problemu, a bezpośrednim powodem są wady u podstawy procesu konstrukcyjnego.

Szczerze mówiąc, mam cholernie dość wadliwego sprzętu i całkowicie teoretycznych ataków, które nigdy nie zostały wykorzystane w praktyce. Myślę więc, iż tym razem powinniśmy olać producentów i powiedzieć im, iż to ICH zasrany problem. (…)

Do cholery, zrzućmy odpowiedzialność na winnego, a nie przyjmujmy byle gówna mówiąc „och, ale to może być problem”.

Linus Torvalds

Torvalds bezpośrednio pije do wypowiedzi starszego inżyniera Intela, Kirilla Shutemova, dotyczącej technologii LAM (Liner Address Masking) i LASS (Linear Address Space Separation). Pracownik Niebieskich powiedział bowiem, iż LAM ma swoje problemy, potencjalnie narażające nasze podzespoły na ataki, ale wprowadzony w późniejszym czasie LASS się z nimi upora. Co się jednak stanie, gdy ktoś zostanie obiektem ataku w międzyczasie? Brak sensownego wyjaśnienia tej kwestii był głównym powodem frustracji programisty.

To nie pierwszy raz, kiedy Linus Torvalds narzeka na firmy produkujące sprzęt z powodu luk w zabezpieczeniach. W 2023 roku błąd faulTPM w procesorach AMD Ryzen irytował go tak bardzo, iż nazwał ją „tym głupim fTPM hwrnd”. Chciał go po prostu wyłączyć i mieć z głowy.

Idź do oryginalnego materiału