„Matka chrzestna sztucznej inteligencji” ma nowy startup wart już 1 miliard dolarów

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Fei-Fei Li, znana informatyk, znana jako „matka chrzestna AI”, stworzyła startup o nazwie World Labs. W ciągu zaledwie czterech miesięcy jego wartość przekroczyła 1 miliard dolarów, ten Financial Times zgłoszono.

World Labs ma nadzieję, iż dzięki przetwarzaniu danych wizualnych na sposób podobny do ludzkiego, sztuczna inteligencja będzie zdolna do zaawansowanego rozumowania, Agencja Reuters podała, że w maju. Badania mające na celu uczynienie go podobnym do człowieka, podobnie jak ChatGPT próbuje zrobić z generatywną sztuczną inteligencją, wciąż trwają.

Li jest najbardziej znana ze swojego wkładu w komputerowe widzenie, gałąź sztucznej inteligencji poświęconą pomaganiu maszynom w interpretowaniu i rozumieniu informacji wizualnych. Była również inicjatorką rozwoju ImageNet, rozległej wizualnej bazy danych wykorzystywanej do badań nad rozpoznawaniem obiektów wizualnych. Li kierowała AI w Google Cloud od 2017 do 2018 roku i w tej chwili doradza zespołowi zadaniowemu Białego Domu ds. sztucznej inteligencji.

„[World Labs] „opracowuje model, który rozumie trójwymiarowy świat fizyczny; w zasadzie wymiary obiektów, gdzie znajdują się rzeczy i co robią” – powiedział anonimowy inwestor venture capital, który ma wiedzę na temat pracy Li Financial Times.

Może to wspomóc pracę w różnych dziedzinach, takich jak robotyka, rzeczywistość rozszerzona i rzeczywistość wirtualna

Startup miał dwie rundy finansowania, ostatnia wyniosła około 100 milionów dolarów, a wspierają go Andreessen Horowitz i fundusz AI Radical Ventures (do którego Li dołączyła jako partner w zeszłym roku). Li założyła World Labs, będąc na częściowym urlopie ze Stanford, gdzie współkieruje Human-Centered AI Institute.

W kwietniowym wystąpieniu Ted Talk Li wyjaśniła dalej, w jakim obszarze badań będzie pracować jej startup, a który obejmuje algorytmy zdolne do realistycznej ekstrapolacji obrazów i tekstu do trójwymiarowych środowisk i działania na podstawie tych przewidywań, wykorzystując koncepcję znaną jako „inteligencja przestrzenna”. Mogłoby to wzmocnić pracę w różnych dziedzinach, takich jak robotyka, rzeczywistość rozszerzona, rzeczywistość wirtualna i widzenie komputerowe. jeżeli te możliwości będą się przez cały czas rozwijać w ambitny sposób, jaki planuje Li, ma to potencjał, aby przekształcić takie branże, jak opieka zdrowotna i produkcja.

Inwestycja w World Labs wpisuje się w trend, w którym inwestorzy kapitału podwyższonego ryzyka chętnie współpracują z ambitnymi firmami zajmującymi się sztuczną inteligencją. Ich impulsem był zaskakujący sukces ChatGPT firmy OpenAI, która gwałtownie osiągnęła wycenę przekraczającą 80 miliardów dolarów.



Source link

Idź do oryginalnego materiału