Meta Platforms Inc. stoi w obliczu ryzyka roszczeń odszkodowawczych ze strony tysięcy niemieckich użytkowników po orzeczeniu sądu najwyższego dotyczącego globalnego wycieku prywatnych danych, który upubliczniono w 2021 roku. Dane zostały pobrane w latach 2018 i 2019 poprzez wprowadzenie losowych numerów telefonów dzięki funkcji importu kontaktów.
Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Niemczech złagodził standardy dowodowe dla użytkowników Facebooka. Teraz wystarczy wykazać, iż byli ofiarami wycieku danych, aby ubiegać się o odszkodowanie. Użytkownicy nie muszą udowadniać, iż ponieśli konkretne straty w wyniku tego incydentu. Sąd orzekł, iż w przypadku utraty kontroli nad danymi, odszkodowanie prawdopodobnie wyniesie około 100 euro.
Niemieckie postępowanie sądowe dotyczy masowego wycieku danych z 2021 roku, kiedy to na stronie hakera znalazły się dane osobowe 533 milionów użytkowników Facebooka, w tym numery telefonów i adresy e-mail. W 2021 roku irlandzka Komisja Ochrony Danych nałożyła na Meta karę w wysokości 265 milionów euro za niewłaściwe zabezpieczenia danych. Dodatkowo Meta została ukarana kwotą 15 milionów dolarów przez Koreę Południową za gromadzenie danych użytkowników bez ich zgody.
Meta stwierdziła, iż wyrok sądu najwyższego jest niezgodny z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE, wskazując, iż systemy Facebooka nie zostały zhakowane i nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych.
Wyrok sądu stanowi precedens dla tysięcy spraw toczących się w Niemczech. Wcześniej Meta wygrała 6 000 orzeczeń w sprawach sądowych.