Microsoft pod ostrzałem hiszpańskich startupów. Chodzi o działania w chmurze

bithub.pl 8 miesięcy temu

Firma Microsoft została oskarżona przez działającą w Hiszpanii grupę startupów o podejmowanie działań, które są niezgodne z prawem.

Wniosek w tej sprawie wpłynął już do hiszpańskiego organu antymonopolowego.

Microsoft ma problem

Amerykański gigant technologiczny zajmuje drugie miejsce w sektorze przetwarzania w chmurze. Liderem rynku jest w tej chwili Amazon – ale powszechnie uważa się, iż dystans między tymi dwoma podmiotami będzie się gwałtownie zmniejszał. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, iż szereg generatywnych funkcji sztucznej inteligencji opartych na technologii OpenAI przyciąga do siebie coraz większą liczbę użytkowników biznesowych.

Hiszpańskie Stowarzyszenie Startupów, które reprezentuje ponad 700 startupów w tym kraju, twierdzi, iż w ostatnich latach ze strony Microsoftu dochodziło do szeregu rzekomo antykonkurencyjnych praktyk. „Microsoft nie tylko wykorzystał dominującą pozycję na rynku systemów operacyjnych (Windows) i tradycyjnego systemu zwiększającego produktywność (Microsoft Office, Windows Server, SQL Server – przyp. red.), aby wymusić korzystanie z chmury Azure, ale także nałożył sztuczne bariery, które ograniczają zdolność startupów do uczciwej i konkurencyjnej rywalizacji” – czytamy w skardze. „Praktyki te obejmują bariery w przenoszeniu danych lub warunki umowne, które ograniczają konkurencję w zakresie licencji na oprogramowanie, uniemożliwiając swobodny wybór dostawców tych usług, zmniejszając możliwość wyboru i elastyczność, której startupy potrzebują, aby móc być odpornymi, wprowadzać innowacje i rozwijać się” – napisano.

Stowarzyszenie wezwało hiszpański organ nadzorujący konkurencję do wszczęcia dochodzenia i podjęcia pilnych działań w celu zapewnienia konkurencyjnego rynku. „Uważamy, iż wszystkie firmy powinny być w stanie konkurować w środowisku równości, aby nie pozostać w tyle ani jako klienci, ani jako firmy dostarczające tę technologię” – napisał w oświadczeniu Carlos Mateo, prezes Hiszpańskiego Stowarzyszenia Startupów.

Przypadek CISPE

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż organizacja Cloud Infrastructure Services Providers in Europe (CISPE) , której członkami są m.in. Amazon, w listopadzie ubiegłego roku złożyła skargę do unijnych organów antymonopolowych na nowe warunki umowy Microsoftu nałożone 1 października, twierdząc, iż szkodzą one europejskiemu ekosystemowi przetwarzania w chmurze.to stowarzyszenie handlowe non-profit dla dostawców infrastruktury jako usługi (IaaS) w chmurze w Europie.

Wyjaśnijmy, iż CISPE zostało założone, aby pomóc dostawcom IaaS w wyjaśnieniu ich modelu biznesowego decydentom. Podmiot ma na celu promowanie ogólnounijnej polityki zamówień publicznych opartej na chmurze i zaangażowanie na rzecz europejskiego jednolitego rynku cyfrowego, w tym promowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i zasad/standardów ochrony danych, a także unikanie uzależnienia od dostawcy. W czerwcu 2020 r. stowarzyszenie zostało jednym z 22 członków założycieli GAIA-X, ogłoszonego przez ministrów gospodarki Niemiec i Francji, Petera Altmaiera i Bruno Le Maire’a. CISPE połączyło siły z europejskimi użytkownikami i dostawcami usług w chmurze, takimi jak BMW, EDF, Safran, Atos, Siemens, Bosch, OVHcloud i Deutsche Telekom.

Członkowie i organizacje wspierające CISPE zarządzają operacjami w ponad 15 krajach europejskich, w tym we Francji, Niemczech, Włoszech, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Szwecji, Holandii, Hiszpanii, Bułgarii, Polsce i Szwajcarii. Do korporacyjnych członków CISPE lub organizacji wspierających Kodeks Postępowania należą: Arsys, Art of Automation, Aruba S.p.A., AWS, BIT, Dada, Daticum, Dominion, Enter, Fasthosts, FjordIT, Gigas, Hetzner Online, Home, Host Europe Group, IDS, Ikoula, LeaseWeb, Lomaco, Netalia, Netcetera, Outscale, OVHcloud, Seeweb, Serverplan, SolidHost, UpCloud, VTX, XXL Webhosting i 1&1 Internet.

Idź do oryginalnego materiału