Microsoft pracuje nad własnym modułem skalującym przypominającym DLSS dla systemu Windows 11

cyberfeed.pl 3 miesięcy temu


Wygląda na to, iż Microsoft przygotowuje własną funkcję skalowania AI przypominającą DLSS dla gier komputerowych. Użytkownik X Widmowy Ocean 3 odkrył tę funkcję w najnowszych testowych wersjach systemu Windows 11 w weekend, a Microsoft opisał jej automatyczną super rozdzielczość jako sposób na „wykorzystanie sztucznej inteligencji do zapewnienia płynniejszej rozgrywki w obsługiwanych grach z ulepszonymi szczegółami”.

Przypomina to technologię Deep Learning Super Sampling (DLSS) firmy Nvidia, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do ulepszania gier oraz poprawiania liczby klatek na sekundę i jakości obrazu. AMD i Intel oferują również własne warianty, przy czym popularność FSR i XeSS rośnie w ostatnich wydaniach gier na komputery PC.

W kompilacjach testowych systemu Windows 11 odkryto nową funkcję super rozdzielczości AI.Zrzut ekranu: Tom Warren / The Verge

Microsoft nie ogłosił jeszcze oficjalnie tej nowej funkcji super rozdzielczości, więc nie jest jasne, jak dokładnie będzie ona działać ani czy będzie wymagała specjalnego sprzętu. DLSS firmy Nvidia wykorzystuje rdzenie tensorowe dostępne w kartach graficznych RTX, podczas gdy zarówno FSR AMD, jak i XeSS Intela są zasilane przez odpowiedni sprzęt GPU.

Microsoft pracuje również nad ulepszoną funkcją zarządzania kolorami dla systemu Windows 11, która będzie szczególnie przydatna w najnowszej serii monitorów OLED korzystających z HDR. W systemie Windows przez lata brakowało dobrego systemu zarządzania kolorami na poziomie systemu operacyjnego, przez co gracze PC musieli dodawać niestandardowe profile kolorów w oknie dialogowym, które wygląda jak dostarczane w systemie Windows 95.

Wraz z nadchodzącymi zmianami zarządzanie kolorami zostanie zintegrowane z głównym obszarem ustawień wyświetlania systemu Windows 11, umożliwiając użytkownikom komputerów PC ustawianie profili kolorów dla sRGB i DCI-P3. Dostępna jest także nowa funkcja, która automatycznie kontroluje różne profile kolorów.

„Automatyczne zarządzanie kolorami gwarantuje, iż aplikacje i inna zawartość będą miały dokładne kolory na tym ekranie” – mówi Microsoft o tej funkcji zarządzania kolorami. Nie jest jednak jasne, czy umożliwi to użytkownikom systemu Windows 11 łatwą zmianę krzywych gamma. Miejmy nadzieję, iż oznacza to, iż Microsoft inwestuje więcej w obsługę HDR w systemie Windows, co może prowadzić do pogorszenia jakości pulpitu, jeżeli zostanie włączone w całym systemie.





Source link

Idź do oryginalnego materiału