Microsoft współpracuje z firmą Mistral w ramach drugiej umowy dotyczącej sztucznej inteligencji poza OpenAI

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


W ramach umowy otwarte i komercyjne modele językowe firmy Mistral będą dostępne na platformie Azure AI firmy Microsoft, która będzie drugą po OpenAI firmą oferującą model komercyjny na platformie Azure. Podobnie jak w przypadku partnerstwa OpenAI, partnerstwo Microsoftu z firmą Mistral będzie również koncentrować się na opracowywaniu i wdrażaniu wielkojęzykowych modeli nowej generacji.

Mistral ogłasza dziś nowy model sztucznej inteligencji, tzw Mistral duży. Został zaprojektowany, aby ściślej konkurować z modelem GPT-4 OpenAI. W przeciwieństwie do niektórych poprzednich modeli Mistrala, nie będzie to oprogramowanie typu open source. „Mistral Large osiąga dobre wyniki w powszechnie używanych testach porównawczych, co czyni go drugim na świecie modelem ogólnie dostępnym za pośrednictwem interfejsu API (obok GPT-4)” – mówi Zespół AI Mistrala.

Mistral ma także nowego chatbota AI

Mistral Large jest dostępny we własnej infrastrukturze Mistral, hostowanej w Europie lub za pośrednictwem Azure AI Studio i Azure Machine Learning. Mistral Small będzie również dostępny dzisiaj, oferując ulepszone opóźnienie w porównaniu z modelem Mistral 8x7B. Mistral wypuszcza także nowego chatbota konwersacyjnego, Le Chatktóry opiera się na różnych modelach Mistral AI.

Modele Mistrala były zwykle typu open source, ale partnerstwo z Microsoftem oznacza, iż ​​francuska firma zajmująca się sztuczną inteligencją może teraz odkrywać więcej możliwości komercyjnych. Ani Microsoft, ani Mistral nie ujawniają jednak szczegółów inwestycji.

Inwestycja Microsoftu następuje kilka miesięcy po trudnym okresie dla jego głównego partnera w zakresie sztucznej inteligencji, OpenAI. 17 listopada zarząd OpenAI nagle ogłoszone iż współzałożyciel i dyrektor generalny Sam Altman został zwolniony, ale Altman powrócił jako dyrektor generalny OpenAI zaledwie kilka dni później, pod koniec listopada. Podczas całego zamieszania Microsoftowi udało się zdobyć miejsce obserwatora bez prawa głosu w zarządzie organizacji non-profit kontrolującej OpenAI, zapewniając gigantowi systemu lepszy wgląd w wewnętrzne funkcjonowanie OpenAI, ale bez prawa głosu w przypadku ważnych decyzji.



Source link

Idź do oryginalnego materiału