Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości wzięli udział w międzynarodowej operacji „PowerOFF” wymierzonej w zapobieganie atakom typu DDoS, czyli atakom polegającym na przeciążeniu serwera, sieci lub usługi internetowej poprzez zalewanie ich ogromną liczbą zapytań. Aresztowano trzech administratorów stojących za tymi nielegalnymi platformami i podjęto szereg działań przeciwko wielu użytkownikom tych usług.
Akcja pod egidą Europolu
PowerOFF to wielopłaszczyznowa operacja, koordynowana przez Europol i obejmująca 15 krajów, która była wymierzona we wszystkie szczeble osób zaangażowanych w przeprowadzanie ataków typu Distributed Denial-of-Service (DDoS) w celu wyłączenia stron internetowych.
W ramach operacji władze przejęły 27 najpopularniejszych platform wykorzystywanych do przeprowadzania tych ataków. Platformy te, znane jako „booter” i „stresser”, umożliwiały cyberprzestępcom i haktywistom zalewanie celów nielegalnym ruchem, uniemożliwiając dostęp do stron internetowych i innych usług internetowych.
Przeczytaj także: Nowa usługa w mObywatelu >>
Funkcjonariusze Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości ustalili młodą osobę na terenie woj. dolnośląskiego, która podejrzana jest o kilkukrotne ataki DDoS na jeden z popularnych serwisów aukcyjnych. Policjanci zabezpieczyli komputer i telefon mężczyzny. Wartość strat oszacowano na kwotę ok. 58 tys. Złotych.
Co to jest atak DDos?
DDoS to skrót od angielskiego „Distributed Denial of Service”, co tłumaczy się jako „rozproszoną odmowę usługi”. Ataki DDoS przeprowadzane są najczęściej z kilku źródeł. zwykle jest to grupa osób, botów lub innych zainfekowanych systemów.
Zazwyczaj hakerzy wykorzystują w tym celu komputery zwykłych użytkowników, infekując je rodzajem wirusa, który przeprowadza bez wiedzy właściciela urządzenia konkretny typ aktywności w internecie.
Źródło: CBZC