Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wzięło udział w międzynarodowej operacji, której celem była likwidacja platform przeznaczonych do prowadzenia kampanii DdoS. Zlikwidowano około 50 największych na świecie platform stworzonych z myślą o prowadzeniu ataków DDoS wymierzonych w „krytyczną infrastrukturę online”.
Operacja pk. „Wyłączenie zasilania”
W międzynarodowej operacji oprócz CBZC udział wzięły również jednostki ze Stanów Zjednoczonych Wielkiej Brytanii, Holandii i Niemczech. Europejskie Centrum ds. Cyberprzestępczości Europolu koordynowało działania w Europie za pośrednictwem swojej wspólnej grupy zadaniowej ds. zwalczania cyberprzestępczości (J-CAT).
W czasie operacji aresztowano dotychczas siedmiu administratorów platform w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, a wobec użytkowników tych nielegalnych usług planowane są dalsze działania. Jedna ze zlikwidowanych platform przeznaczonych do prowadzenia kampanii DDoS była wykorzystywana do realizacji ponad 30 mln ataków.
DDoS
Usługi rozruchowe DDoS skutecznie obniżyły barierę wejścia na rynek cyberprzestępczości: za opłatą zaledwie 10 EUR każda osoba o niskich kwalifikacjach może przeprowadzić ataki DDoS jednym kliknięciem, blokując całe witryny i sieci w trybie offline. Szkody, jakie te ataki mogą wyrządzić ofiarom, mogą być znaczne, paraliżując przedsiębiorstwa finansowo i pozbawiając ludzi podstawowych usług oferowanych przez banki, instytucje rządowe i policję.
DDoS-ing jest traktowany poważnie przez organy ścigania. Rozmiar wyrządzonych szkód nie ma znaczenia – na radarze organów ścigania znajdują się użytkownicy wszystkich poziomów, niezależnie od tego, czy jest to gracz wyrzucający konkurencję z gry wideo, czy haker wysokiego szczebla przeprowadzający ataki DDoS na cele komercyjne w celu uzyskania korzyści finansowych. W niektórych krajach ataki DDoS karane są więzieniem.
Źródło: EUROPOL