Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) działające przy Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęło korzystanie z platformy do obliczeń o wysokiej wydajności dostarczonej przez Hewlett Packard Enterprise (HPE), której głównym elementem jest serwer HPE SuperDome Flex.
Dzięki zakupionej platformie pracownicy naukowi są w stanie prowadzić badania nad protokołami kwantowymi, które jak dotąd nie były możliwe ze względu na brak odpowiednio wydajnej infrastruktury, a także emulować pracę komputerów kwantowych i realizować projekty z obszaru metrologii oraz komunikacji kwantowej. W przyszłości może to pomóc w budowie dużo wydajniejszej i bardziej precyzyjnej aparatury pomiarowej oraz w konstruowaniu komputerów kwantowych.
„Badania prowadzone w Międzynarodowym Centrum Teorii Technologii Kwantowych mają specyficzne wymagania, związane z potrzebą skoncentrowania dużej przestrzeni pamięciowej w jednym systemie, zapewniającym także znaczną moc obliczeniową. Dlatego też, wybraliśmy ofertę opartą na rozwiązaniach HPE, odpowiadającą naszym oczekiwaniom” – wyjaśnia dr Piotr Mironowicz – przedstawiciel ICTQT. „Poszukując rozwiązań, które technologicznie mogłyby sprostać naszym wyzwaniom badawczym, rozważaliśmy różne opcję, w tym dostęp do mocy obliczeniowej w postaci usługi w chmurze publicznej. Jednak szczegółowa analiza ofert wykazała, iż byłoby to rozwiązanie droższe i mniej wydajne z uwagi na opóźnienia w transferach danych i ograniczenia konstrukcyjne infrastruktury udostępnianej przez hiperskalerów.”
Nowe rozwiązanie wykorzystywane przez Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych to serwer HPE SuperDome Flex, wyposażony w 12 TB pamięci operacyjnej. Dzięki niemu naukowcy pozyskali efektywną kosztowo platformę, która w jednym systemie przechowa i przeprocesuje dane pochodzące z wielu różnych projektów, wymagających ogromnej mocy obliczeniowej.
Ponadto konfiguracja systemu pozwala na jego łatwe skalowanie, jeżeli w przyszłości zapotrzebowanie na moc obliczeniową czy pamięć operacyjną ulegnie zmianie. Zakupu sprzętu dokonano dzięki finansowaniu otrzymanemu z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze, współfinansowanego przez Unię Europejską z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Wdrożenie zostało przeprowadzone przez firmę Koma Nord Sp. z o.o.
„Instytucje naukowe to jedni z najbardziej wymagających użytkowników, charakteryzujący się wyrafinowanymi potrzebami w zakresie rozwiązań do obliczeń o wysokiej wydajności. W Polsce i na całym świecie ośrodki badawcze coraz chętniej budują własne instalacje tego typu, przy wykorzystaniu HPE SuperDome Flex. Dzięki temu mogą sprawnie analizować obszerne zbiory danych i korzystać z elastyczności, wydajności i niezawodności sprzętu” – wyjaśnia Aleksandra Brodiuk, Enterprise Account Manager w Hewlett Packard Enterprise. „Cechy te doceniają także klienci komercyjni, powszechnie wykorzystujący HPE SuperDome Flex do obsługi baz danych typu in-memory, takich jak SAP HANA.”
Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) to wspólna jednostka badawcza Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej Austriackiej Akademii Nauk, która koncentruje się na badaniach dotyczących technologii kwantowych przyszłości, a w szczególności komunikacji i informacji kwantowej, oraz samej teorii kwantów. W związku z aktualnie nabytą platformą do obliczeń o wysokiej wydajności planowane są m.in. badania adekwatności kwantowej nielokalności oraz nierówności Bella, a tym samym kontynuacja prac nagrodzonych w ubiegłym roku Nagrodą Nobla.
Z punktu widzenia praktycznych zastosowań, badania w ICTQT skupiają się na niezawodnych systemach zapewniających absolutne cyberbezpieczeństwo danych (m.in. kwantowa, samotestująca się kryptografia), kwantowych protokołach komunikacyjnych oraz pracach koncepcyjnych dotyczących algorytmów dla komputerów kwantowych.
“Jak transformacja polskiej gospodarki przy pomocy rozwiązań SAP może być jeszcze szybsza, dzięki dostępności chmury Azure w regionie Azure Poland Central” podkreślił Piotr Grzywacz, podczas SAP NOW 2023