Komputery kwantowe to prawdziwa nadzieja w rozwoju pewnych gałęzi informatyki. Czy zastąpią zwykłe, krzemowe pecety? Raczej nie. Natomiast ich możliwości np. w zakresie kryptografii są olbrzymie. Stąd inwestycja Ministerstwa wydaje się być bardzo dobrym posunięciem.
Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło współfinansowanie projektu zakupu komputera kwantowego EuroQCS-Poland, który zostanie zainstalowany w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS). Komputer ma zacząć działać w połowie 2025 roku i znacząco przyczynić się do rozwoju technologii kwantowych w Polsce.
Według wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, komputery kwantowe są najważniejsze dla przyszłości:
– Komputery kwantowe to przyszłość. Pozwolą na radykalne przyspieszenie rozwiązywania skomplikowanych problemów obliczeniowych, takich jak modelowanie molekularne, optymalizacja procesów czy analiza dużych zbiorów danych. Komputery kwantowe mogą znacznie zwiększyć efektywność w dziedzinach takich jak medycyna, kryptografia, finanse oraz sztuczna inteligencja, dając instytucjom badawczym oraz podmiotom komercyjnym przewagę konkurencyjną oraz możliwość przełomowych odkryć – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. – Polska powinna być europejskim liderem rozwijania i wykorzystania tej technologii – dodał wicepremier
Projekt EuroQCS-Poland to inicjatywa realizowana wspólnie przez polskie i europejskie instytucje, z PCSS na czele konsorcjum. W skład partnerów projektu wchodzą Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Creotech Instruments S.A. oraz Uniwersytet Wileński z Litwy. Komputer kwantowy oparty na technologii pułapkowania jonów będzie zintegrowany z klasycznym systemem superkomputerowym, co umożliwi rozwój hybrydowych rozwiązań.
Nowy komputer kwantowy będzie wspierać różne dziedziny, takie jak kwantowa optymalizacja, chemia kwantowa, badania materiałowe i kwantowe uczenie maszynowe. Jego instalacja w PCSS pozwoli również na zdalny dostęp dla krajowych użytkowników poprzez sieć PIONIER. EuroQCS-Poland to inwestycja o wartości 12,28 milionów euro, współfinansowana przez EuroHPC JU oraz Ministerstwo Cyfryzacji.
PCSS, działające przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN, ma długą tradycję w budowaniu infrastruktury informatycznej oraz rozwijaniu zaawansowanych technologii. Dzięki projektowi EuroQCS-Poland, Polska zyska nowoczesne narzędzie, które poprawi zdrowie, bezpieczeństwo danych oraz gospodarkę. Jest to krok w kierunku lepszej przyszłości i wzmocnienia pozycji Polski na arenie europejskiej w dziedzinie technologii kwantowych. Więcej o projekcie można dowiedzieć się ze stron PCSS.