Mniej niż połowa organizacji osiąga wzrost wydajności GenAI

cyberfeed.pl 2 miesięcy temu


Badania oparte na ankiecie przeprowadzonej wśród 800 liderów branży IT wykazały, iż mniej niż połowa ankietowanych organizacji (43%) odnotowała poprawę efektywności operacyjnej po wdrożeniu inicjatyw z zakresu generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI).

Ten Raport sponsorowany przez Hitachi Vantara z Enterprise Strategy Group podkreśla znaczenie zapewnienia, aby infrastruktura informatyczna przedsiębiorstwa była gotowa do obsługi GenAI.

Raport zauważył, iż organizacje aktywnie poszukują tańszych opcji infrastruktury IT, ale prywatność i opóźnienia są również głównymi czynnikami branymi pod uwagę. Badanie wykazało, iż prawie trzy czwarte (71%) decydentów IT zgodziło się, iż ich infrastruktura musi zostać zmodernizowana przed przystąpieniem do projektu GenAI.

„Wyniki naszego badania pokazują, iż solidna, skalowalna i bezpieczna infrastruktura ma najważniejsze znaczenie dla maksymalizacji wydajności GenAI i budowania zaufania w organizacjach” – piszą autorzy raportu.

Prawie jedna piąta (19%) decydentów IT biorących udział w badaniu stwierdziła, iż ​​jest w pewnym stopniu przygotowana na GenAI, co oznacza, iż ​​dysponuje pewnymi możliwościami, ale może wymagać kilku udoskonaleń w celu wdrożenia GenAI.

Enterprise Strategy Group zaleciła, aby decydenci IT współpracowali z interesariuszami w całej firmie w celu zbudowania solidnych fundamentów infrastruktury IT. Badanie wykazało, iż 68% ankietowanych organizacji ma znaczne pole do poprawy infrastruktury przedsiębiorstwa i gotowości ekosystemu danych w celu wsparcia inicjatyw GenAI.

Badanie podkreśliło również potrzebę, aby osoby podejmujące decyzje w obszarze IT potrafiły nawigować danymi i wybierać modele, aby uwolnić prawdziwy potencjał GenAI w przedsiębiorstwie i zapewnić sobie przewagę konkurencyjną.

„Potrzeba większej dokładności pokazuje organizacjom, iż priorytetowo traktują to, co najistotniejsze i najnowsze dane są włączane do dużego modelu językowego [LLM]a następnie chęć nadążania za technologią, przepisami i zmieniającymi się wzorcami danych”, powiedział Mike Leone, główny analityk w Enterprise Strategy Group. „Zarządzanie danymi przy użyciu odpowiedniej infrastruktury nie tylko umożliwi wyższy poziom dokładności, ale także poprawi niezawodność w miarę ewolucji danych i warunków biznesowych”.

Patrząc na miks modele zastrzeżone i otwarte LLM, prawie jedna czwarta decydentów IT (24%) biorących udział w badaniu stwierdziła, iż ​​woli używać głównie zastrzeżonych (opracowanych wewnętrznie) narzędzi i technologii z pewnymi elementami zewnętrznymi, chociaż 23% stwierdziło, iż woli używać głównie narzędzi i technologii typu open source, w pewnym stopniu opierając się na komponentach komercyjnych i/lub zastrzeżonych.

Prawie jedna trzecia (32%) stwierdziła, iż ​​korzysta głównie z narzędzi i technologii komercyjnych (opracowanych przez firmy zewnętrzne), zawierających pewne elementy typu open source i/lub zastrzeżone.

Komentując wyniki badania, Ayman Abouelwafa, dyrektor ds. technologii w Hitachi Vantara, powiedział: „Aby uwolnić prawdziwą moc GenAI, potrzebne są jednak solidne podstawy w postaci solidnej i bezpiecznej infrastruktury, która sprosta wymaganiom tej potężnej technologii”.

„Przedsiębiorstwa wyraźnie wskakują na pokład GenAI, co nie jest zaskakujące, ale jasne jest również, iż podwaliny pod skuteczne wykorzystanie GenAI nie zostały jeszcze zbudowane i nie da się w pełni wykorzystać jego potencjału” – dodał.



Source link

Idź do oryginalnego materiału