Na ostatnią chwilę – profesjonaliści polecają najlepsze książki pod choinkę!

homodigital.pl 1 rok temu

Zakup prezentu dla fana technologii nigdy nie jest łatwy, szczególnie przy ograniczonym budżecie. Poziom trudności wzrasta wraz z upływającym czasem – każdy, kto kiedykolwiek w panice szukał prezentów na ostatnią chwilę, wie, iż tłumy w sklepach i stres nie sprzyjają trafionym zakupom! jeżeli właśnie przeżywasz przedświąteczny prezentowy stres… Spokojnie! Na szczęście jest HomoDigital!

Specjalnie dla Was poprosiliśmy osoby związane z branżą technologiczną – programistów, CEO, influencerów, founderów – o polecenie idealnego prezentu pod choinkę dla osoby zainteresowanej biznesem, technologiami, programowaniem albo rozwojem człowieka w cyfrowym świecie. Każdego z nich poprosiliśmy, by wybrali jedną książkę, która ich zdaniem ucieszy każdego „cyfrowego człowieka”! Książka na prezent! Oto propozycje od naszych pomocników świętego Mikołaja!

Wojciech Popiela, CEO Webmetric, Wykładowca na Collegium da Vinci w Poznaniu pod choinkę poleca:

Illusion of Choice” Richard Shotton

„Illusion of Choice” to książka nie tyle o technologii, ile o mechanizmach korzystania z niej. Autor wyjaśnia, jak psychika człowieka, który nie tak dawno zszedł z drzewa, odnajduje się w gąszczu cyfrowych ekranów, danych, marketingu i bodźców.

Codziennie dokonujemy tysięcy wyborów. Część z nich związana jest z technologią lub przez nią wspierana. Czy skorzystać z promocji zobaczonej w aplikacji? Czy odnowić, czy zamknąć subskrypcję? Na jakie notyfikacje odpowiedzieć? Na co zwrócić świadomą uwagę?

Richard Shotton kontynuuje w kolejnej książce (poprzednia pozycja o tej samej tematyce, to równie wspaniałe „The Choice Factory”) analizę ludzkiej psychiki w zestawieniu z realiami współczesnego świata. Dlaczego podejmujemy określone decyzje i jak twórcy biznesu i technologii mogą skorzystać na tej wiedzy? W książce opisano 16 zniekształceń poznawczych, które wpływają na codzienne decyzje naszego wewnętrznego jaskiniowca na zakupach.

Ta książka zachwyci osobę, która:

  • pracuje z neuromarketingiem bądź fascynuje się tą tematyką;
  • zastanawia się, jak wykorzystać wiedzę o człowieku w promocji lub tworzeniu technologii;
  • chce wiedzieć, jak podejmuje się decyzje w kontakcie z produktami cyfrowymi;
  • pracuje w: marketingu, tworzeniu technologii, tworzeniu produktów cyfrowych, neuromarketingu.

Marcin Młyński, CEO CODE:ME, founder Hackerspace Trójmiasto pod choinkę poleca:

„Zero to One – notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość” Peter Thiel

Możesz naśladować inne biznesy i próbować je dogonić. Ale mało prawdopodobne, iż stworzysz nową przeglądarkę na wzór Googla czy nowego Facebooka. Możesz jednak stworzyć coś nowego i sprawić, iż to ty staniesz się liderem! Przechodzisz wtedy od 0 do 1, jesteś pierwszym i tym, o którego inni zaczynają kopiować. Tworzysz innowację, której nie ma na rynku…

Właśnie o takich historiach, sukcesach i porażkach technologicznych start-upów z Silicon Valley opowiada Peter Thiel w książce „Zero to One – notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość”. Petel Thiel to legendarny przedsiębiorca, inwestor i założyciel PayPala, jeden z pierwszych, którzy zainwestowali w LinkedIn, Facebooka oraz Space X. Mimo iż książka została wydana w 2016 roku, to cały czas można czerpać z niej garściami. Niezwykle interesująca i napisana bardzo przystępnym językiem, zawiera unikalne przemyślenia i interesujące analizy. Daje dużo do myślenia. To doskonały prezent pod choinkę dla wszystkich, kto interesuje się technologami i światem start-upów.

Ta książka zachwyci osobę, która:

  • planuje założyć firmę technologiczną;
  • fascynuje się historiami sukcesów ludzi z branż technologicznych;
  • myśli o inwestowaniu w rozwój start-upów;
  • pracuje w: start-upie, zarządzaniu wizerunkiem, inwestycjach.

Jowita Michalska, Founder & CEO Digital University pod choinkę dla fana technologii poleca:

„Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje” Byung-Chui Han

Książka, którą bym poleciła fanowi technologii lub osobie pracującej w branży to „Społeczeństwo zmęczenia i inne eseje” autorstwa Byung-Chui Han. Myślę, iż powinniśmy się uczyć korzystać z technologii, w szczególności ze sztucznej inteligencji (AI).

Jednak samo korzystanie to za mało: powinniśmy rozumieć jej wpływ społeczny i to w szerszym wymiarze. To jest bardzo ważne – to my jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby kreować swoją i innych przyszłość, w szczególności jeżeli pracujemy w technologiach, ale nie tylko. Musimy uczyć się jak wykorzystywać technologie, by nie być przez nie wykorzystywanymi.

Każda epoka ma swoje wyzwania. Nasz świat rozwija się za szybko! I tylko garstka ludzi tak naprawdę rozumie, w którym kierunku zmierzamy. My, twórcy technologii, ale też ludzie zupełnie niezwiązani z branżą, bardzo często stajemy się ofiarami tego rozwoju, nie potrafimy nadążyć, boimy się przyszłości, zamiast ją współtworzyć, boimy się być budowniczymi swojego świata. Każdy powinien sięgnąć po różne książki wyjaśniające, jak działa technologia, ale też po tę jedną, która uczy nas o tym, jak nie dać się przez technologię zdominować.

Ta książka zachwyci fana technologii, który:

  • chce zrozumieć wpływ technologii na funkcjonowanie ludzkości;
  • szuka argumentów w dyskusji o negatywnym wpływie technologii na człowieka;
  • zastanawia się, jak kształtować technologię, by działała na korzyść ludzkości;
  • interesuje się psychologią, a także chorobami cywilizacyjnymi;
  • tworzy technologie.

Magda, programistka Java, influencerka technologiczna
na prezent dla programisty (początkującego i zaawansowanego) poleca:

„Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty” Robert Martin

Dla każdego programisty i ogólnie każdej osoby piszącej kod polecam pod choinkę książkę „Clean code” napisaną przez Roberta Martina. Jest to zbiór reguł i przykładów, dzięki którym kod będzie uporządkowany jak dom na święta i czytelny dla innych – a przez to łatwo utrzymywalny!

Obecnie czas programisty jest droższy niż pamięć komputerów, dlatego powinniśmy dbać o to, żeby każdy programista edytujący nasz kod mógł się w nim łatwo odnaleźć. Dzięki temu znacząco przyspieszamy czas dodawania nowych funkcjonalności i naprawiania błędów. Robert Martin podaje w książce wiele prostych reguł wraz z przykładami, które możemy wdrażać do projektu krok po kroku. Dzięki nim już nikt nigdy nie pogubi się w naszym kodzie… i my po czasie niezaglądania do niego także!

Ta książka zachwyci każdego, kto:

  • programuje i szuka sposobów na uczynienie swojego kodu bardziej przejrzystym;
  • choć raz zagubił się, zaglądając do starszej wersji napisanego przez siebie kodu;
  • uczy się programowania i chce się doskonalić;
  • miał przerwę od pracy w programowaniu;
  • pracuje z programistami i chce lepiej rozumieć, co do niego mówią;
  • jest programistą – na każdym etapie rozwoju!

Rita Łyczywek, właścicielka flynerd.pl, Head of Technology Fundacja CODE:ME pod choinkę poleca:

The Art of Explanation: How to Communicate with Clarity and Confidence” Ros Atkinsa

Nie samym programowaniem żyje człowiek… Dla wielu osób zaskakujące jest, jak wiele czasu osoby na stanowiskach technicznych spędzają na spotkaniach, omawianiu tematów, czytaniu bądź pisaniu dokumentacji. Skuteczna komunikacja to w tej chwili kluczowa kompetencja, której uczymy się przez całe życie. Na każdym stanowisku w IT przychodzi moment przekazywania złożonych idei technologicznych drugiemu człowiekowi i nie mamy wyjścia: musimy sprostać temu zadaniu. Dlatego polecam książkę „The Art of Explanation: How to Communicate with Clarity and Confidence” autorstwa Ros Atkinsa.

Atkins, wieloletni dziennikarz BBC, dzieli się praktycznymi technikami, które pozwalają czytelnikowi łatwo przekazywać choćby najbardziej zawiłe koncepcje w słowach prostych, czyli tłumaczy, jak mówić „do ludzi”. „The Art of Explanation” Daje wskazówki, jak poprawiać umiejętności komunikacyjne na co dzień, ale także inspiruje do lepszego zrozumienia, jak przekazywać wiedzę w sposób, który jest zarówno jasny, jak i przystępny. To idealny prezent dla wszystkich, nie tylko w IT.

Ta książka zachwyci każdego, kto:

  • pracuje z ludźmi;
  • interesuje się komunikacją;
  • ma problem z przekazywaniem informacji;
  • chce się doskonalić w komunikacji.

Paulina Brudka, Platform Manager w TechSoup pod choinkę fanom IT i tech poleca:

„Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem” Chris Miller

Polecam tę książkę wszystkim, którzy interesują się technologią i geopolityką, czyli tym, co na końcu zawsze dotyka nas – użytkowników i obywateli. „Wielka wojna o chipy. Jak USA i Chiny walczą o technologiczną dominację nad światem” to pozycja, która w bardzo swobodny sposób opowiada o, jak się okazało, najważniejszym zasobie na ziemi – technologii mikrochipów. Książka jest tym ciekawsza, iż ten kryzys poczuliśmy na własnej skórze, kiedy ze względu na brak półprzewodników w 2020 roku nie mogliśmy doczekać się nowego iPhona, samochodu czy… pralki.

Ta książka spodoba się każdemu, kto:

  • interesuje się hardwarem;
  • chce lepiej rozumieć wpływ geopolityki i technologii na funkcjonowanie „zwykłego” człowieka;
  • interesuje się geopolityką.

Najlepsza książka pod choinkę dla fana technologii

Najlepszy prezent nie istnie… Oczywiście, iż istnieje! Najpiękniejsze, co można dać drugiemu człowiekowi, to obecność i wiedza. O ile w pierwszej kwestii nie jesteśmy w stanie pomóc, o tyle literatura (około)technologiczna dostarczy ogrom fascynujących informacji!

Czytaj też:Udane zakupy online? Uważajcie na fałszywe recenzje w sklepach internetowych

Źródło zdjęcia: Jess Bailey/Unsplash

Idź do oryginalnego materiału