Najbliższe spotkania Trójmiasto JUG

blog.dragonia.org.pl 1 dekada temu
Dzieje się! - tymi dwoma słowami można by podsumować ostatnie dwa miesiące prac przy organizacji Trójmiejskiej Java User Group. Już teraz, a mamy dopiero początek roku, wiadomo, iż w tym roku spotkań w ramach grupy będzie więcej niż w zeszłym roku. W dodatku planujemy rozszerzenie formy spotkań, ale o tym za chwilę.

Lutowe spotkanie poprowadzi Mateusz Haligowski, a tematem jego prelekcji będzie "Vagrant, czyli wirtualizacja dla deweloperów". Krótki opis tego, co Mateusz planuje przedstawić nam 28 lutego:

Szybko rosnąca moc obliczeniowa sprzętu wprowadziła wirtualizację środowisk pod strzechy. Podczas prezentacji przedstawię w jaki sposób można to wykorzystać tworząc nowe rozwiązania, lub próbując podłączyć się do już istniejących. Pokażę narzędzie Vagrant, oraz w jaki sposób skonfigurować je przy pomocy Puppeta.

Marzec będzie dla naszej grupy bardzo wyjątkowy. Na początek parę informacji o prelekcji. Poprowadzi ją Sławomir Ginter, jeden z założycieli firmy Spartez (w której miałem przyjemność odbywać praktyki studenckie i pracować przez pewien czas). Tematem jego prelekcji będzie "Programowanie funkcyjne w Javie" i odbędzie się 21 marca. Oto kilka zagadnień, które prelegent chce poruszyć w swojej prelekcji:


  • dlaczego immutability jest dobre i jak to zrobic w kolekcjach uzywajac Guava
  • dlaczego Option i Either jest lepszy od wyjątków i jak to zrobic w Javie (Fugue)
  • co sie stanie jak juz przyjdzie Java 8 (lambda + traits)
  • gdzie warto po prostu użyć Scali (testy, pluginy/moduły, prototyping)
  • walczymy z boilerplate czyli Project Lombok

Na sam koniec zostawiłem największą atrakcję pierwszego kwartału. Zgodnie z obietnicami składanymi w zeszłym roku na spotkaniach grupy, ruszamy z serią darmowych, kwartalnych sobotnich warsztatów! A wszystko za sprawą Kuby Marchickiego, który już 9 marca nauczy nas wielu praktycznych rzeczy na temat JEE6. Oto co sam prelegent mówi o planach dotyczących warsztatów:

JEE6 służy do rozwiązywania konkretnej klasy problemów. JEE6 nie jest Springiem. Nie robi wszystkiego (łącznie z pokojem na świecie i ładną pogodą) – zajmuje się wycinkiem systemów klasy enterprise i robi to całkiem nieźle. Warsztaty mają na celu wprowadzenie w świat aplikacji JEE6. Produktywne wykorzystanie standardu, czyli jak zbudować typową aplikację: baza danych, logika (funkcjonalna i niefunkcjonalna) + widok w kilku wariantach. Będzie o ORMach, wstrzykiwaniu zależności, web servicach, testach i servletach. Będzie warsztatowo – dużo kodu, programowanie w parach i na koniec dnia wyjścia z działająca aplikacją przechodzącą przez niemalże cały stos JEE6. Nie będę wyjaśniał czym jest ORM, ale jak go użyć. Nie będę dyskutował z założeniami wstrzykiwania zależności – pokaże co dają. Nie będę roztrząsał sporu: testować stan czy testować – pokażę co się sprawdza w naszych projekcie.

W przeciągu pierwszych 12 godzin od otwarcia rejestracji wszystkie wejściówki na warsztaty zostały rozdane! Możliwe, iż ilość miejsc na warsztaty nieznacznie się zwiększy, tak więc śledźcie stronę grupy!

Obecnie prowadzimy rozmowy odnośnie dwóch kolejnych warsztatów (maj/czerwiec oraz koniec września/październik) oraz znacznego rozszerzenia współpracy z dwoma sponsorami. jeżeli choćby tylko połowa z planów weszła w życie, zapowiada się bardzo pracowity rok :)

Na zakończenie kilka odnośników gdzie szukać informacji o grupie:
Pozdrawiam i do następnego razu!

Idź do oryginalnego materiału