Najgorsze hasła 2023 roku. Nordpass opublikował raport, który przeraża

dailyweb.pl 2 tygodni temu

Jakie są najgorsze hasła 2023 roku? Portal Nordpass opublikował globalny raport 200 najpopularniejszych fraz używanych przez internautów. I cóż, świadomość użytkowników o bezpieczeństwie w sieci jest dosyć... niska.

Najgorsze hasła 2023 roku wziął pod swoją lupę portal Nordpass. Owocem tego przedsięwzięcia stał się raport pełen intersujących wyników. Warto tutaj zaznaczyć, iż strona zajmuje się corocznym przekazywaniem danych na temat haseł już od pięciu lat. Co ważne, tytułowa lista została opracowana we współpracy z niezależnymi badaczami, którzy specjalizują się w badaniach incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem. Ocenili bazę danych 4,3 TB wyodrębnioną z różnych, publicznie dostępnych źródeł - w tym także z dark weba.

Naukowcy sklasyfikowali dane w różnych pionach, co pozwoliło im na przeprowadzenie analizy statystycznej na podstawie 35 krajów. NordPass, we współpracy z zewnętrznymi badaczami, przeanalizował hasła z bazy danych o wielkości 6,6 TB. Zabezpieczenia te zostały skradzione przez różne złośliwe oprogramowanie, takie jak Redline, Vidar, Taurus, Raccoon, Azorult i Cryptbot. I tak oto powstał kolejny rankingowy raport w sumie 200 najbardziej popularnych haseł. Wyobrażacie sobie, iż na świecie jest ponad 4 miliony użytkowników, którzy stwierdzili, iż 123456 będzie wystarczającym zabezpieczeniem? Pierwsza dziesiątka prezentuje się naprawdę przerażająco.

Najgorsze hasła 2023 roku – 123456, admin i 12345678 na podium

[caption id="attachment_215573" align="aligncenter" width="2560"] Top-10 najgorszych haseł 2023 roku[/caption] Myślałem, iż żyjemy w czasach, kiedy to zasady cyberbezpieczeństwa są na tyle dobrze znane, iż użytkownicy starają się ich trzymać i dbać o swoje dane. Myliłem się. Warto zwrócić także uwagę na drugą rubrykę – większość haseł jest łamana w mniej niż sekundę. Użycie tak prostej frazy to dla hakera raczej banalne działanie. Trzeba też przyznać, iż niektóre hasła zaskakują swoją popularnością, bo wydają się bardziej spersonalizowane pod użytkownika. Mam tutaj na myśli np. Eliska81, Cindylee1, Adam2312. W tym przypadku czas włamania jest dłuższy, bo mówimy już o okresie od 59 minut do paru godzin. Nie zmienia to jednak faktu, iż wciąż dominują frazy związane z ciągiem cyfr, słowami bann, welcome, password i...Minecraft. Jak widać, fanów popularnej gry wideo nie brakuje. Patrząc na poprzednie raporty, w świadomości użytkowników kilka się zmieniło, co więcej, password i ciągi liczbowe zyskują na popularności. Kto najczęściej używa słabych zabezpieczeń? Użytkownicy social mediów. Można zrzucić winę na dzieciaki, szybkość podejmowania decyzji, brak logicznego myślenia. Istotne w tym przypadku jest to, iż Facebook, Instagram, Twitter nie są tylko zabawkami. To miejsce, gdzie wiele biznesów rozkwita, nie mówiąc już o poufnych danych, które haker może znaleźć w rozmowach prywatnych. Kolejna interesująca statystyka dotyczy liczby haseł wykorzystywanych przez przeciętnego użytkownika na różnych portalach i aplikacjach. Wynosi ona... 100!

Jakich zasad przestrzegać, aby twoja fraza nie znalazła się w rankingu najgorszych haseł roku?

Jakiej frazy użyć, aby nie znalazła się ona w rankingu najgorszych haseł? To tak naprawdę 3 proste zasady:
  • hasło powinno mieć co najmniej 20 znaków i zawierać mieszankę wielkich i małych liter, cyfr i symboli specjalnych. Unikaj używania łatwych do odgadnięcia informacji, takich jak urodziny, imiona lub zwykłe słowa.
  • Nigdy nie używaj tego samego hasła w wielu witrynach lub usługach
  • Poświęć trochę czasu w regularną ocenę zdrowia hasła. Zidentyfikuj słabe, stare lub ponownie użyte hasła. Popraw je dzięki nowych i bardziej złożonych
Ciekawym rozwiązaniem jest również generator haseł. Taką usługę ma w swojej ofercie Nordpass. Narzędzia te mogą generować, pobierać i przechowywać dla Ciebie złożone frazy zabezpieczeniowe. Raport najgorszych haseł 2023 znajdziecie w tym miejscu.
Idź do oryginalnego materiału