NASK współpracuje ze Szkołą Główną Służby Pożarniczej

security-ops.pl 1 rok temu

Organizowanie zajęć dydaktycznych, szczególnie w zakresie cyberbezpieczeństwa, wspólne przygotowywanie programów kształcenia, seminariów, konferencji i ćwiczeń terenowych oraz prowadzenie badań naukowych w dziedzinie cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym – zakłada podpisane w poniedziałek porozumienie o współpracy między Państwowym Instytutem Badawczym NASK a Szkołą Główną Służby Pożarniczej.

Kluczowe działania NASK dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa internetu, a także działalności badawczo-rozwojowej w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych.

Szkoła Główna Służby Pożarniczej jest publiczną uczelnią służb państwowych, kształcącą nie tylko strażaków Państwowej Straży Pożarnej, ale także funkcjonariuszy innych służb i straży oraz osoby cywilne w zakresie bezpieczeństwa powszechnego i ochrony ludności. Jej misją jest kreowanie wiedzy, jej rozpowszechnianie i wykorzystanie poprzez kształcenie kadry oficerskiej dla potrzeb dynamicznego rozwoju ochrony przeciwpożarowej oraz kadr o najwyższych kwalifikacjach w zakresie bezpieczeństwa i oceny stanu zagrożeń cywilizacyjnych i naturalnych.

W związku z tym uznano, iż porozumienie o współpracy w zakresie działalności naukowo-dydaktycznej może przynieść korzyści zarówno NASK, jak i SGSP.

Wspólne działania zakładają m.in. stały udział osób wskazanych przez NASK jako wykładowców w zajęciach dydaktycznych, w szczególności z zakresu cyberbezpieczeństwa, prowadzonych w ramach kształcenia studentów studiów podyplomowych – Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem w sektorze publicznym – Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Program tych studiów – jedynych tego typu na rynku edukacyjnym – został przygotowany pod kątem całego sektora publicznego. Jego uczestnikami mogą być m.in. służby mundurowe, administracja publiczna, służba cywilna, przedstawiciele ochrony zdrowia czy infrastruktury krytycznej.

NASK i SGSP deklarują w porozumieniu także merytoryczne wsparcie w przygotowywaniu programów kształcenia oraz programów, kampanii i szkoleń na rzecz poszerzania wiedzy i budowania świadomości z zakresu cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym oraz wspólne organizowanie seminariów, konferencji, spotkań i prezentacji, w których uczestniczyć będą przedstawiciele sektora publicznego.

Porozumienie dopuszcza również uczestnictwo i współorganizowanie ćwiczeń terenowych, głównie w zakresie reagowania na zdarzenia dotyczące cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym. Planowana jest też wymiana doświadczeń, transfer wiedzy i innych stosowanych w NASK i SGSP rozwiązań. Istotnym punktem porozumienia jest prowadzenie badań naukowych w zakresie cyberbezpieczeństwa w sektorze publicznym.

Dokument dotyczący współpracy sygnowali Wojciech Pawlak, Dyrektor NASK i nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski, prof. SGSP, Rektor-Komendant Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

– SZKOŁA GŁÓWNA SŁUŻBY POŻARNICZEJ SZKOLI KADRY, KTÓRE MUSZĄ WYKAZYWAĆ SIĘ NAJLEPSZYMI KWALIFIKACJAMI, JEŚLI CHODZI O ZAPEWNIANIE BEZPIECZEŃSTWA OBYWATELOM. PRACA ZARÓWNO STRAŻAKÓW, JAK I WIĘKSZOŚCI OSÓB ZAJMUJĄCYCH SIĘ OCHRONĄ BEZPIECZEŃSTWA, POLEGA NA OCENIE STANU ZAGROŻEŃ CYWILIZACYJNYCH I NATURALNYCH, OCHRONIE ŻYCIA, ZDROWIA, MIENIA I INNYCH WARTOŚCI PRZED TYMI ZAGROŻENIAMI. Z TEGO POWODU ICH SYSTEMY TELEINFORMATYCZNE MUSZĄ BYĆ CHRONIONE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE. DZIĘKI NASZEJ WSPÓŁPRACY PRZYGOTUJEMY NOWE KADRY DO WALKI Z ZAGROŻENIAMI, Z JAKIMI CORAZ CZĘŚCIEJ MAMY DO CZYNIENIA W WYNIKU ROZWOJU NOWYCH TECHNOLOGII – ZAZNACZYŁ WOJCIECH PAWLAK, DYREKTOR NASK.

– JAKO PUBLICZNA JEDNOSTKA NAUKOWA, KSZTAŁCĄCA M.IN. W DYSCYPLINIE NAUKI O BEZPIECZEŃSTWIE, DOSKONALE ROZUMIEMY ZŁOŻONY CHARAKTER WSPÓŁCZESNEGO ŚRODOWISKA BEZPIECZEŃSTWA, KTÓREGO ELEMENT STANOWIĄ ZAGROŻENIA W CYBERPRZESTRZENI. PODEJMOWANIE INICJATYW W TYM OBSZARZE, TAKŻE W ASPEKCIE DZIAŁAŃ PSP, STANOWI ISTOTNY ELEMENT FUNKCJONOWANIA SYSTEMÓW ODPOWIEDZIALNYCH ZA SZEROKO POJĘTE BEZPIECZEŃSTWO. NASZA UCZELNIA, WYCHODZĄC NAPRZECIW POTRZEBOM SEKTORA PUBLICZNEGO, URUCHAMIA STUDIA PODYPLOMOWE – ZARZĄDZANIE CYBERBEZPIECZEŃSTWEM W SEKTORZE PUBLICZNYM. BARDZO SIĘ CIESZYMY, ŻE DO GRONA NASZYCH PARTNERÓW DOŁĄCZYŁ NASK. JESTEM PRZEKONANY, ŻE WZAJEMNA WYMIANA DOŚWIADCZEŃ I WYKORZYSTANIE POSIADANEGO PRZEZ SGSP ORAZ NASK POTENCJAŁU ORGANIZACYJNEGO I NAUKOWEGO PRZYNIOSĄ WYMIERNE KORZYŚCI DLA OBU ORGANIZACJI I POLSKIEJ CYBERPRZESTRZENI – PODKREŚLIŁ NADBRYG. DR INŻ. MARIUSZ FELTYNOWSKI, REKTOR-KOMENDANT SGSP.

Porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony.

Źródło: NASK

Idź do oryginalnego materiału