F-string - nowa funkcja do formatowania tekstów
F-string to jedna z najnowszych funkcji języka Python, wprowadzona w wersji 3.6. Jest to składnia, która pozwala na łatwe wstawienie wartości zmiennych do łańcucha znaków.
Do tej pory były znane były dwie metody wstawiania zmiennych do łańcucha znaków w Pythonie. Pierwsza z nich wykorzystuje operator %. Polega ona na użyciu specjalnych znaków formatowania, takich jak %s lub %d. Druga metoda wykorzystuje funkcje format do wstawienia zmiennych do tekstu. Jednakże, gdy łańcuch jest długi i zawiera wiele zmiennych wygodniej jest skorzystać z formatowania f-string.
W porównaniu do tradycyjnego formatowania, f-stringi są bardziej intuicyjne i łatwiejsze do zrozumienia. Składnia f-stringa składa się z literału łańcucha, poprzedzonego literą f, a następnie umieszczamy zmienne w nawiasach klamrowych. Zobaczmy to na poniższym przykładzie:
W przykładzie definiujemy dwie zmienne: imie i wiek, przypisujemy do nich wartości początkowe. Następnie w funkcji print wyświetlamy napis. Przed znakami cudzysłowie piszemy literę f. Oznacza to, iż możemy już skorzystać z f-string. Aby wstawić zmienną wpisujemy jej nazwę w nawiasach klamrowych. I to by było na tyle. To bardzo proste.
Wynik działania naszego programu:
F-stringi pozwalają nam nie tylko na wstawianie do tekstów wartości zmiennych, ale także na wstawianie w nawiasy klamrowe wyrażeń matematycznych. Zobaczmy to na następnym przykładzie:
W powyższym przykładzie jest zaprezentowany program do wyliczania pola i obwodu prostokąta o bokach a = 10 cm i b = 4.5 cm.
Definiujemy dwie zmienne a i b, przypisujemy do nich wartości początkowe. A następnie w funkcjach print wykorzystujemy formatowanie f-string. Najpierw wstawiamy wartości zmiennych a i b, a na koniec wstawiamy w nawiasy klamrowe wyrażenie matematyczne (wzór matematyczny), wyliczające pole i obwód prostokąta.
W wyniku działania naszego programu otrzymamy na ekranie konsoli napisy:
Podsumowanie
Jak widać, f-stringi pozwalają na wygodne i eleganckie wstawienie zmiennych do łańcucha znaków w Pythonie. Są one łatwe w użyciu i zwiększają czytelność kodu, szczególnie w przypadku łańcuchów znaków z wieloma zmiennymi. Dzięki nim, kod staje się bardziej przejrzysty i łatwiejszy do zrozumienia, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne pisanie programów.
Polecamy
Podręcznik do nauki programowania dla dzieci i młodzieży w języku Python.